Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Park v centre trinásťtisícového západočeského mesta Aš prešiel v uplynulých rokoch rozsiahlou revitalizáciou pod hlavičkou kolektívov SOA architekti a Ateliér KONCEPT. Nový architektonický návrh využíva prírodný aj historický potenciál miesta. Najdôležitejšie body v území spája do logického celku, ktorý návštevníkov vedie cez dôležité fragmenty histórie mesta. Nadstavbu architektonického konceptu tvorí aplikácia Time Trip. Virtuálny sprievodca otvára pohľad do minulosti mesta a zároveň poskytuje informácie prostredníctvom interaktívnych bodov v areáli.
“Základní kompoziční princip parku sleduje časoprostorovou paralelu, vytvářející pozvolný přechod od urbanizovaného parkového prostoru kolem Goethova náměstí k lesoparku u Okružní ulice. Tato kompoziční myšlenka propojuje botanický a architektonický koncept parku, který odráží rozmanitost historických období města,” vysvetľujú architekti.
Projekt neobchádza ani smutnú kapitolu v histórii, spojenú s likvidáciou najväčšieho ašského cintorína v normalizačných 70. rokoch minulého storočia. Devastáciu pietneho miesta pripomína nový pamätník vo forme žulového bloku. Kompaktný prvok tvorí kompozícia kamenných kvádrov, s priehlbinami na umiestnenie sviečok. Vzniklo tak dôstojné miesto, kde si môžu obyvatelia opäť pripomenúť pamiatku zosnulých predkov.
Medzi kľúčové prvky projektu patrí tiež obnova najstaršieho kamenného mosta v meste, spájajúceho starú a novú časť evanjelického cintorína. Práce na projekte sprevádzal architektonický prieskum, ktorý odhalil staré hroby, ľudské ostatky aj pozostatky historickej stavebnej činnosti. Novoobjavené historické pivnice, dlhé niekoľko desiatok metrov, našli nové využitie ako zázemie pre kultúrne podujatia.
Jednu z možností objavovania zákutí parku predstavuje nová lávka, organicky plynúca terénom. Atypická kombinácia oceľovej centrálnej konštrukcie a dreva vytvára subtílnu štruktúru, na ktorú nadväzujú drevené pódiá a chodníky. Nová vrstva sa symbolicky nedotýka povrchu pôvodného cintorína.Všetky povrchy boli navrhnuté s ohľadom na efektívne vsakovanie zrážkovej vody.
Realizácia vznikla vďaka dlhodobej medzinárodnej spolupráci mesta Aś so susedným nemeckým Selbom. Projekt bol čiastočne financovaný z cezhraničného rozvojového programu.
Materiály:
Podklady: Linka
Autori: SOA architekti + Ateliér KONCEPT
Fotografie: Alex Shoots Buildings