Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Židovský cintorín v Starej Bystrici zriadila rozrastajúca sa židovská komunita v druhej polovici 18. storočia. Cintorín bol zničený počas vojny a dlhé roky chátral. Pred rekonštrukciou sa sotva dali rozoznať jednotlivé náhrobky na zarastenej ploche plnej odpadkov. Mnohé boli polámané a roztrúsené po lúke. Pôvodný kamenný múr, ktorý vymedzoval celý areál prakticky neexistoval.
Projekt rekonštrukcie židovského cintorína začal Ateliér architektúry VAN JARINA pripravovať na podnet obce už počas roku 2016 v rámci programu “Spoločná záchrana kultúrneho dedičstva". Realizácia prebehla v roku 2023.
Súbežne s obnovou v lokalite prebiehal archeologický a geologický prieskum. Počas rekonštrukcie sa v zarastenej húštine našlo viacero krásnych náhrobkov významných osôb i rodín, ktoré žili a pôsobili v Bystrickej doline. Na ľavej strane od súčasného vstupu do cintorína odhalili práce pozostatky Ciduk Hadin (domu smútku).
Zámer projektu sa sústredil na reštaurovanie zachovaných náhrobkov, pričom ostala zachovaná ich poloha a orientácia. Náhrobky, ktoré sa nepodarilo identifikovať, našli svoje nové miesto na trávnatej ploche, alebo ako súčasť kamenného oplotenia.
Novú dominantu cintorína tvorí pamätník - brána, ktorý symbolizuje spojenie pamäti žijúcich so zosnulými predkami. Na jednej strane nájdeme vytesaný zoznam zosnulých, na druhej strane sa nachádza zoznam deportovaných židovských obyvateľov obce.
Krajinársky plochu cintorína ohraničil nový nízky kamenným múr z pieskovcových blokov, vymurovaný na pôvodných základoch. K areálu vedie nová kamenná prístupová cesta, zvyšné terénne úpravy ostali minimalizované. Pred vstupom pribudla informačná tabuľa, priestor doplnila výsadba nových stromov, parkový mobiliár a diskrétne osvetlenie.
Súčasť projektu tvorí aj náučný chodník, ktorý prepája centrum obce so židovským cintorínom. Na jednotlivých miestach budú osadené informačné tabule. Prvá zastávka na námestí, informuje o židovskej synagóge, druhá o osade Kefsa, kde žili židovské rodiny, tretia zahŕňa informácie o židovskej komunite. Posledným zastavením je tabuľa na samotnom cintoríne.
Fotografie židovského cintorína pred rekonštrukciou:
“Keď sme sa ocitli na Židovskom cintoríne v Starej Bystrici po jeho rekonštrukcii - boli sme dojatí krásou miesta, ktoré sme spoločnými silami spolu s obcou a zhotoviteľom zachránili pred zabudnutím,” dopĺňajú na záver autori.
Podklady: Ateliér architektúry VAN JARINA
Fotografie: Mgr. art. Soňa Sadloňová, archív obce Stará Bystrica a archív autorov