Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V malej obci Vištuk asi 30 km od Bratislavy sa plánuje výstavba kempusu LEAF Academy. Otvorenie je plánované na rok 2019. LEAF Academy je medzinárodná internátna škola pre študentov predovšetkým zo stredoeurópskeho regiónu. Celková výmera zóny je 509,190 m2. Pozemok sa nachádza 850 m južne od zastavaného územia obce Vištuk v lokalitách Veľká Šivava a Malá Šivava. Územie má mierne svahovitý reliéf s najvyšším bodom v centrálnej časti.
Pôvodný koncept areálu a Masterplan pripravil architekt Peter Stec v spolupráci s Rakúskym ateliérom Soma. Medzinárodná firma Bogle Architects pracuje na architektonicko-urbanistickom stvárnení areálu. Ateliér má skúsenosti s výstavbou vzdelávacích a športových stavieb na miestach ako je Londýn, Singapur či Praha. Tím pod vedením Barbory Markechovej pokračuje v prácach na detailných návrhoch jednotlivých budov. Projekt je rozdelený na šesť fáz, prvá z nich je plánovaná na kapacitu 400 študentov, 30-40 pedagógov a ďalších 20-50 zamestnancov. V tejto fáze sa bude výstavba odvíjať od verejného priestoru námestia umiestneného v strede pozemku, ktoré bude prepájať všetky výučbové objekty a v lete spolu so strechou kantíny plniť aj funkciu vonkajšieho amfiteátra. Na kempuse vznikne okrem kantíny aj telocvičňa, dva školské objekty a poslucháreň v rámci budovy s administratívnym zázemím. Ubytovacie kapacity pokryjú štyri internáty zoskupené v dvoch klastroch a tri bloky pre ubytovanie pedagógov. Silueta objektov so šikmou strechou je odkazom na lokálny ráz typickej dedinskej architektúry. Projekt vzniká už od začiatku s dôrazom na udržateľnosť a ekológiu. Budovy využívajú pasívne solárne zisky a prirodzené vetranie. Pri niektorých sa počíta so ziskom certifikácie BREEAM 'Outstanding'.
Areál by mal po dokončení poskytovať komplexné zabezpečenie potrieb svojich užívateľov. Bývať by tu mali okrem študentov aj učitelia s rodinami. Súčasťou bývania budú upravené multifunkčné vonkajšie plochy určené na šport, rekreáciu i výučbu v prírode. Vyučovacie priestory zahŕňajú „tradičné“ akademické časti kurikula ako aj objekty pre experimentálny program podnikavého líderstva (enterpreneurial leadership), viacúčelové triedy pre 25 študentov, seminárne triedy pre 15 študentov, špecializované laboratóriá, umelecké triedy a experimentálne variabilné priestory pre tvorbu študentov.
Podklady: Barbora Markechová, Bogle Architects