Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. september 2019
0
1181

Windows in sight 2019 - výsledky súťaže

Piaty ročník architektonickej súťaže usporiadanej spoločnosťou Internorm
Windows in sight 2019 - výsledky súťaže

Medzinárodnú architektonickú súťaž Windows in sight organizuje Internorm pravidelne od roku 2015. Cieľom súťaže je prezentácia realizácií, ktoré využívajú okná a dvere netradičným spôsobom.

Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo doposiaľ najväčšie množstvo účastníkov. Po piatykrát boli ocenené zaujímavé architektonické riešenia v súkromnej aj komerčnej sfére.

V kategórii súkromné stavby získal hlavnú cenu maďarský ateliér Tóth Project Építésziroda Kft. 

Projekt "Stadtelefant" ateliéru Franz & Sue ZT GmbH zvíťazil v kategórii komerčných stavieb.

Špeciálne ocenenie získal architekt Dipl. Ing. Gerald Anton Steiner za úspešnú realizáciu rodinného domu  na komplikovanej svahovitej parcele.

"Teší ma, že sa v aktuálnom ročníku súťaže zišiel doposiaľ najväčší počet realizácií. Projekty z celej Európy ukazujú netradičné koncepty a možnosti narábania so svetlom a priestorom. Výsledkom sú svetlé, priestranné a energeticky efektívne budovy,“ uviedla Anette Klinger, spolumajiteľka firmy Internorm. 

Výsledky súťaže Windows in sight 2019  v jednotlivých kategóriách:

Súkromné stavby:

Rodinný dom v prírode - Maďarsko
autori: Tóth Project Építésziroda Kft. 
Hlavná cena - odmena 2 000 eur

Novostavba  pozostávajúca zo suterénu a prízemia je osadená do svahovitej parcely hraničiacej s lesom. Nadzemné podlažie je osadené na "podnoži" s pochôdznou extenzívnou zelenou strechou. Dostatok prirodzeného svetla do suterénu vedie malé átrium, ktoré prechádza cez obe podlažia. Rozmerné zasklenie dennej zóny zabezpečuje prívod denného svetla do hlbokej dispozície nadzemného podlažia. "Vila v Maďarsku je príkladom toho, ako práca s osvetlením a dispozíciou dokáže ´skrytý´ suterén premeniť na kvalitný a využiteľný priestor,"  hodnotí Anette Klinger.

Zdvižno-posuvné dvere na prízemí opticky otvárajú obytný priestor do záhrady a blízkej prírody. "Práca so svetlom zdôrazňuje sofistikované priestorové väzby,“ hovorí člen poroty architekt Gregor Wakolbinger a dodáva: "Okrem toho spadá projekt do energetickej triedy AA+ a možno ho považovať za model energeticky efektívnej výstavby."

Rodinný dom v prírode
Rodinný dom v prírodeAutor: Tóth Project Építésziroda Kft., Foto: Tamás Bujnovszky
Rodinný dom v prírode
Rodinný dom v prírodeAutor: Tóth Project Építésziroda Kft., Foto: Tamás Bujnovszky

 

Komerčné stavby:

"Stadtelefant" vo Viedni - Rakúsko
autori: Franz & Sue ZT GmbH
Hlavná cena - odmena  2 000 eur

Viedenský ateliér Franz & Sue ZT GmbH bodoval s realizáciou "Stadtelefant" vo viedenskej štvrti Sonnwendviertel. 

Mestský polyfunkčný dom vsádza na flexibilné priestorové riešenie a kvalitu vnútorného prostredia. Zaujme netradičnou fasádou z prefabrikovaných železobetónových prvkov, ktoré striedajú rozsiahle zasklené plochy a "odhmotnený" parter. Variabilná dispozícia a odolné materiály použité v exteriéri aj interiéri sú predpokladom nadštandardnej životnosti stavby. "Projekt je zaujímavý svojou redukciou na jednoduché, ale jasne definované prvky." vysvetľuje architekt Peter Sapp, člen odbornej poroty. 

Zaujímavý je tiež svetlou výškou miestností 3,2 metra, ktorá je nadštandardom aj pre nové kancelárske budovy. Dispozícia variabilných priestorov je limitovaná iba vertikálnymi komunikačnými a hygienickými jadrami. Použitie prefabrikovaných fasádnych prvkov s rozmermi 3,3 x 3,6 m umožnilo rýchlu výstavbu. Sendvičové železobetónové panely zároveň pôsobia ako aktívna akumulačná vrstva. 

"Mestský dom ukazuje, ako sa dá stavať nielen  kvalitne, ale aj  ekonomicky a rýchlo. Prefabrikované betónové komponenty a veľkorysé okná s integrovaným tienením umožňujú zaujímavé stvárnenie fasády," hodnotí Anette Klinger. Otvorená dispozícia, s presklenými plochami orientovanými na všetky strany, zabezpečuje kvalitné osvetlenie a kontakt s okolitým prostredím. Táto priehľadnosť a otvorenosť pokračuje aj na prízemí, ktoré dopĺňajú rozmerné posuvné dvere."

Kontrast ľahkých a transparentných prvkov v kombinácii s masívnymi materiálmi oživuje prísny ortogonálny raster. "Dom z betónu. Efektívny pri realizácii, udržateľný vďaka svojej variabilite a jednoduchosti",  opisujú architekti ocenenú realizáciu.

Stadtelefant
StadtelefantAutor: Franz&Sue, Foto: Andreas Buchberger
Stadtelefant
StadtelefantAutor: Franz&Sue, Foto: Louai Abdul Fattah

 

Špeciálna cena:

Rodinný dom v severnom svahu
Architekt Dipl. Ing. Gerald Anton Steiner

Internorm tento rok opäť udelil špeciálnu cenu. Získal ju architekt Gerald Anton Steiner, ktorý pôsobí v Linzi. Ocenený trojpodlažný rodinný dom je osadený do strmého severného svahu. Súčasťou strechy je krytá terasa s kúskom obytnej záhrady, ktorá smeruje do lesa a slúži ako rozšírenie obytného priestoru. "Koreláciu medzi severným svahom a výhľadom na les zabezpečuje intímne nádvorie," dopĺňa jeden z členov poroty, architekt Peter Sapp.

Rozmerné okná na dominantnej severnej fasáde umožňujú nerušený výhľad na rieku a jej okolie. V obývacej a jedálenskej časti slúžia parapety ako miesto na sedenie.

"Projekt je dôkazom toho, že dobrí architekti dokážu optimálne využiť aj zložité východiskové podmienky," dodáva architekt DI Gregor Wakolbinger. Bližšie si projekt predstavíme neskôr, v samostatnom článku.

Rodinný dom v severnom svahu
Rodinný dom v severnom svahuAutor: Dipl. Ing. Gerald Anton Steiner, Foto: Kurt Kuball
Porota: architekt Gregor Wakolbinger, architekt Peter Sapp, architekt Volker Dienst, Anette Klinger- Internorm
Porota: architekt Gregor Wakolbinger, architekt Peter Sapp, architekt Volker Dienst, Anette Klinger- Internorm

Za podklady ďakujeme spoločnosti Internorm.
Viac informácií nájdete na internorm-architecture.com.

Súvisiace články

InternormSKOkná pre pasívne domy
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím