Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Medzinárodnú architektonickú súťaž organizuje spoločnosť Internorm pravidelne od roku 2015. Cieľom súťaže je prezentácia realizácií, ktoré využívajú okná a dvere netradičným spôsobom. Aktuálny ročník už po siedmykrát ocenil zaujímavé architektonické riešenia v súkromnej aj verejnej sfére.
Potešujúcou správou je, že v silnej medzinárodnej konkurencii zvíťazila realizácia slovenskej architektky Jany Ralbovskej z ateliéru JJ Studio. "Čierny dom" - novostavba domu na slovenskom vidieku si odniesla hlavnú cenu v kategórii Súkromné stavby.
V kategórii Verejné stavby obsadil najvyššiu priečku kolektív WORK SPACE Architekten za realizáciu polyfunkčného súboru Duett Pradl v Innsbrucku.
Špeciálnu cenu si prevzal ateliér CAN Architects za školu v maďarskej obci Szentpéterfa
Odborná porota pracovala v zložení:
"Teší ma, že sa v aktuálnom ročníku súťaže zišiel opäť veľký počet kvalitných realizácií. Projekty z celej Európy ukazujú netradičné koncepty a možnosti narábania so svetlom a priestorom. Výsledkom sú svetlé, priestranné a energeticky efektívne budovy,“ uviedla Anette Klinger, spolumajiteľka firmy Internorm.
Výsledky súťaže Windows in sight 2023 v jednotlivých kategóriách:
Súkromné stavby:
Čierny dom - novostavba domu na slovenskom vidieku
Autorka: Jana Ralbovská / JJ Studio
Hlavná cena - odmena 2 000 eur
Bývanie pre mladú rodinu. Kompaktná tmavá obálka ukrýva otvorené priestorové riešenie. Prevýšená spoločná obytná zóna, prepojená prostredníctvom galérie so všetkými spálňami, zdôrazňuje význam priestoru, kde rodina trávi spoločné chvíle. Dôležité súčasti prepojeného celku tvorí kuchyňa a jedáleň. Rozsiahle južné presklenie otvára priestor do záhrady a vnáša do interiéru meniacu sa svetelnú atmosféru počas dňa.
"Zvonku nenápadný dom, ukrýva priestranný obytný priestorom pre celú rodinu. Presklené plochy výrazne prispievajú k optickému rozšíreniu bývania s výhľadmi do záhrady. Napriek tomu, že podporujú prepojenie s exteriérom, sú komponované tak, aby zachovali súkromie rodiny,“ zdôrazňuje Anette Klinger - spolumajiteľka firmy Internorm.
Verejné stavby:
Duett Pradl, Innsbruck
Autor: WORK SPACE Architekten
Autori: Renata Veghova, Peter Hundt, Miriam Franz, Peter Larcher, Karin Triendl
Hlavná cena - odmena 2 000 eur
Polyfunkčné mestské domy v rakúskom Innsbrucku vznikli na základe návrhu, s ktorým ateliér WORK SPACE Architekten zvíťazil vo vyzvanej architektonickej súťaži. Objekty v heterogénnej zástavbe širšieho centra mesta uzatvárajú jeden zo stavebných blokov. Architektonické riešenie sa snaží eliminovať pôsobenie nových objektov ako bariér. Stavebné riešenie zachováva otvorené priechody do zelene bloku a snaží sa o vytvorenie živého obchodného partra. Dispozičné riešenie dvojice bodových domov s nepravidelným pôdorysom a vertikálnymi svetlíkmi reagujú na komplikované svetlotechnické východiská.
"Projekt napriek vysokej hustote zástavby zapadá do prostredia. Autori súčasne šikovne využívajú okná ako charakteristický prvok architektúry,“ hovorí člen poroty Christoph Mörkl. Anette Klinger jeho slová dopĺňa: "Medzi pekné detaily patrí zámerné odhalenie boxu exteriérových žalúzií, ktoré parafrázuje klasické šambrány. Architekti tiež pracujú namiesto štandardných odtieňov sivej s teplými odtieňmi, ktoré humanizujú prostredie."
Špeciálna cena:
Škola v obci Szentpéterfa, Maďarsko
Autor: CAN Architects
Moderné školské zariadenie vzniklo v malej obci na maďarsko-rakúskej hranici, ktorú obýva početne zastúpená chorvátska menšina. Po troch desaťročiach prípravných prác samospráva poverila návrhom novej inštitúcie ateliér CAN Architects. Najdôležitejšou vlastnosťou návrhu je variabilita architektonického riešenia. Súčasná realizácia, ktorá zahŕňa rekonštrukciu pôvodného objektu, sieť exteriérových spojovacích chodieb a nové pavilóny, je navrhnutá s ohľadom na možnosť budúceho rozšírenia. Súčasný lokalitný program vytvára flexibilné vzdelávacie centrum, ktoré sústreďuje žiakov z pôvodných dvoch škôl na opačných koncoch obce pod jednu strechu.
Najdôležitejším krokom je práve dokončený komplex budov, ktorý je možné v najbližších desaťročiach podľa ekonomických možností osady ďalej rozvíjať vnútornou transformáciou nadväzujúcej bývalej lekárskej praxe a vybudovaním tzv. malá telocvičňa. "Pôvodnému objektu s pravidelným rastrom okenných otvorov sekunduje rozohraná štruktúra spojovacích častí a nových pavilónov. Riešeniu zodpovedá aj vnútorné členenie, hra s výškou priestorov, ich osvetlením a prepojením s exteriérom…” píše sa v komentári poroty.
Za podklady ďakujeme spoločnosti Internorm.
Viac informácií nájdete na internorm-architecture.com.