Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Maison Slovaque na Letnej olympiáde v Paríži

Slovenský Olympijský dom v parku La Villette.
Diela
Red 304.11.2024
5663+13
Maison Slovaque na Letnej olympiáde v Paríži
Ateliér: WOVENAutori: Mgr. art. Veronika Michalíková, Marianna Maczová, Anna Cséfalvay, Danica PištekováInvestor: Slovakia TravelNávrh: 2024 - 2024Realizácia: 2024 - 2024Adresa: Parc de La Villette , Paríž, FrancúzskoPublikované: 4. november 2024

Počas tohtoročných Letných olympijských hier nás okrem športovcov reprezentoval aj Slovenský olympijský dom. Za návrhom dočasnej stavby stojí zoskupenie WOVEN, ktoré s konceptom modulárnych drevených elementov, usporiadaných okolo reštaurácie Ventrus, zvíťazilo vo vyzvanej súťaži. Záhrada olympijského domu sa počas trvania hier stala živým miestom pre zábavu, sledovanie prenosov z olympijských súťaží, ale aj na ochutnávky slovenskej kultúry a gastronómie.

Realizáciu predstavíme so sprievodným textom autoriek:

Slovenský dom na olympiáde v Paríž mal tento rok výnimočnú polohu. Po covidových rokoch bez národných domov alebo olympiádach v metropolách, kde krajinám v hustom urbanizme veľkomiest pripadol zväčša iba interiér, ktorý sa zariadil v národných farbách, sa na tohtoročnej olympiáde v Paríži krajiny veľkolepo prezentovali v známom parku La Villette od architekta Bernarda Tschumiho. Olympiáda sa tak premenila na nekonečný festival, kde návštevníci a návštevníčky putujú z jedného areálu do druhého a zažívajú rôzne typy festivalových zážitkov, záhradných parties alebo osláv v komornej rodinnej atmosfére, to všetko podľa veľkosti pozemku a typu jestvujúceho objektu, ktorý mu pripadol.

Aktivity v Slovenskom dome, alebo v Maison Slovaque, sa sústredili okolo jestvujúcej reštaurácie Ventrus (architekt François Muracciole), pôsobivej, nahrubo postavenej drevenej konštrukcie so zakrivenou geometriou. Koncept stvárnenia olympijského domu v Paríži a jeho priľahlého exteriéru od združenia WOVEN, pracuje s malou oplotenou parcelou tak, že pomocou drevených modulárnych prvkov vytvára kontinuálne vnútorné oplotenie areálu s vlastnou hĺbkou, ktorá vytvára v línii rôzne priestorové situácie, sedenia, police, brány a všetko to, čo malá parcela neumožňuje dostatočne obsiahnuť.

Tradičný materiál sa tak spája so súčasnými princípmi práce s drevom v novom tvarosloví. Vytvára zaujímavé spoločenské a priestorové situácie, mriežky na rôzne obsahy. V tejto novej vnútornej vrstve sa tak môže diať množstvo aktivít, a zároveň sa vďaka tomu pozornosť a pohľady sústreďujú na prvky a dianie v centre. Vo vnútornom oplotení sa tak dá pohodlne sedieť, relaxovať či pozorovať okolité dianie.

Areál je doplnený kruhovým pavilónom Archipelago na workshopy, zakrivenou zvažujúcou sa lavičkou okolo stromu v chill out zóne, ale aj mnohými aktivitami, umeleckými dielami od Pavla Trubena a miestami na stravovanie a odpočinok. Dalo by sa povedať, že Slovenský dom sa koncepčne priblížil podobne stvárneným priestorovým inštaláciám v Dánskom či Francúzskom národnom dome (výstava 20 pavilónov pre 20 športových federácií Archi-Folies v rámci Club France), alebo Everyday Wonder, inštalácia z v Dánskom pavilóne pod taktovkou architektonického štúdia Briq.

Záhrada Slovenského domu sa tak na dva týždne stala krosvetom s mnohými aktivitami, ale aj príjemným miestom na stretávanie sa, oslavu úspechov alebo len trávenie času v pohodovej atmosfére letných dní v parku. To dokázala aj bohatá návštevnosť - takmer 5 000 návštevníkov a návštevníčok denne.

Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Masterplan
MasterplanAutor: WOVEN
Elementy
ElementyAutor: WOVEN
Elementy
ElementyAutor: WOVEN
Konštrukcia brány
Konštrukcia brányAutor: WOVEN
Element deliacej konštrukcie
Element deliacej konštrukcieAutor: WOVEN
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč
Foto: Kristián Kováč

Autorkami sú architektky zo združenia WOVEN, ktoré boli úspešné vo vyzvanej súťaži a majú bohaté skúsenosti s mierkou "malej architektúry".

Fotografie: Kristián Kováč

Zadávateľ/objednávateľ:Slovakia Travel

Ateliér

Poloha diela

Mgr. art. Veronika Michalíková
Marianna Maczová
Anna Cséfalvay
Danica Pišteková

Súvisiace články

Vložené
31. október 2024
3
566
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím