Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Počas tohtoročných Letných olympijských hier nás okrem športovcov reprezentoval aj Slovenský olympijský dom. Za návrhom dočasnej stavby stojí zoskupenie WOVEN, ktoré s konceptom modulárnych drevených elementov, usporiadaných okolo reštaurácie Ventrus, zvíťazilo vo vyzvanej súťaži. Záhrada olympijského domu sa počas trvania hier stala živým miestom pre zábavu, sledovanie prenosov z olympijských súťaží, ale aj na ochutnávky slovenskej kultúry a gastronómie.
Realizáciu predstavíme so sprievodným textom autoriek:
Slovenský dom na olympiáde v Paríž mal tento rok výnimočnú polohu. Po covidových rokoch bez národných domov alebo olympiádach v metropolách, kde krajinám v hustom urbanizme veľkomiest pripadol zväčša iba interiér, ktorý sa zariadil v národných farbách, sa na tohtoročnej olympiáde v Paríži krajiny veľkolepo prezentovali v známom parku La Villette od architekta Bernarda Tschumiho. Olympiáda sa tak premenila na nekonečný festival, kde návštevníci a návštevníčky putujú z jedného areálu do druhého a zažívajú rôzne typy festivalových zážitkov, záhradných parties alebo osláv v komornej rodinnej atmosfére, to všetko podľa veľkosti pozemku a typu jestvujúceho objektu, ktorý mu pripadol.
Aktivity v Slovenskom dome, alebo v Maison Slovaque, sa sústredili okolo jestvujúcej reštaurácie Ventrus (architekt François Muracciole), pôsobivej, nahrubo postavenej drevenej konštrukcie so zakrivenou geometriou. Koncept stvárnenia olympijského domu v Paríži a jeho priľahlého exteriéru od združenia WOVEN, pracuje s malou oplotenou parcelou tak, že pomocou drevených modulárnych prvkov vytvára kontinuálne vnútorné oplotenie areálu s vlastnou hĺbkou, ktorá vytvára v línii rôzne priestorové situácie, sedenia, police, brány a všetko to, čo malá parcela neumožňuje dostatočne obsiahnuť.
Tradičný materiál sa tak spája so súčasnými princípmi práce s drevom v novom tvarosloví. Vytvára zaujímavé spoločenské a priestorové situácie, mriežky na rôzne obsahy. V tejto novej vnútornej vrstve sa tak môže diať množstvo aktivít, a zároveň sa vďaka tomu pozornosť a pohľady sústreďujú na prvky a dianie v centre. Vo vnútornom oplotení sa tak dá pohodlne sedieť, relaxovať či pozorovať okolité dianie.
Areál je doplnený kruhovým pavilónom Archipelago na workshopy, zakrivenou zvažujúcou sa lavičkou okolo stromu v chill out zóne, ale aj mnohými aktivitami, umeleckými dielami od Pavla Trubena a miestami na stravovanie a odpočinok. Dalo by sa povedať, že Slovenský dom sa koncepčne priblížil podobne stvárneným priestorovým inštaláciám v Dánskom či Francúzskom národnom dome (výstava 20 pavilónov pre 20 športových federácií Archi-Folies v rámci Club France), alebo Everyday Wonder, inštalácia z v Dánskom pavilóne pod taktovkou architektonického štúdia Briq.
Záhrada Slovenského domu sa tak na dva týždne stala krosvetom s mnohými aktivitami, ale aj príjemným miestom na stretávanie sa, oslavu úspechov alebo len trávenie času v pohodovej atmosfére letných dní v parku. To dokázala aj bohatá návštevnosť - takmer 5 000 návštevníkov a návštevníčok denne.
Autorkami sú architektky zo združenia WOVEN, ktoré boli úspešné vo vyzvanej súťaži a majú bohaté skúsenosti s mierkou "malej architektúry".
Fotografie: Kristián Kováč
Zadávateľ/objednávateľ:Slovakia Travel