Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Toto leto sa už po šiestykrát uskutočnila letná škola pre študentov architektúry, [1:1] WORKSHOP, organizovaný architektkami z o.z. WOVEN. Trinásť študentov zo slovenských, českých, maďarských a poľských škôl pod vedením dánskeho architekta Tobiasa F. Permina a Anny Cséfalvay (WOVEN) za desať dní navrhlo a zrealizovalo drevený objekt do Mestského parku v Lučenci. Cieľom workshopu bolo aj tento rok v krátkom čase navrhnúť a zrealizovať netriviálne architektonické dielo, ktoré prinesie nové možnosti, interpretácie a definície vybranej lokality, ako aj nadobudnúť nové schopnosti a skúsenosti počas riešenia reálnych problémov návrhu a stavby.
Lokalita v zadnej časti parku sa vyznačuje dobrou dostupnosťou z hlavného chodníka, hoci tu park prechádza do svojej neskrotenej oblasti, s charakterom lesa. Objekt, nazvaný Nailith, je na jednej strane kontextuálnym príspevkom do tejto divokejšej časti parku, vypĺňa mierne údolie po bývalom toku potôčika, a aj jeho plochy, stupne na sedenie, sú pokračovaním terénu, tak ako aj strecha pravého objektu stavby. Na druhej strane však samotné miesto neguje. Nakláňa sa a jeho stredová štrbina zneisťuje návštevníka, ktorý je zvyknutý na pravouhlé ukotvenie v priestore. Je anti-amfiteátrom alebo domom, do ktorého sa nedá vstúpiť, padnutým meteoritom z vesmíru, ktorý sa musíme naučiť nanovo obývať.
Študenti sa pri realizácii návrhu naučili pracovať so špecializovanými strojmi a nástrojmi, pochopili konštrukčný vzťah nosných rámov a obkladu, vyskúšali si vyhotovenie rôznych typov detailov. Okrem praktických zručností študenti posilnili svoje architektonické myslenie pri vytváraní návrhu, dizajnu a formy, a to hlavne v témach spájania umelého a prírodného, architektúry a krajiny.
Fotodokumentácia tvorivého procesu:
Text a fotografie: [1:1]
[1:1] WORKSHOP sa sústredí od roku 2013 na miesta s vyblednutou minulosťou a nevyužitým potenciálom. Okrem ambícií vzdelávacieho podujatia sa snaží priblížiť obyvateľom rôznych slovenských miest súčasný pohľad na architektúru, podnietiť diskusiu o úlohe architektúry v dnešnej spoločnosti.
Workshop prebiehal v Lučenci od 13.8 do 24.8 2018. Hlavným organizátorom bolo o. z. WOVEN, spoluorganizátorom o. z. Young Folks. Projekt podporili: Fond na podporu umenia, mesto Lučenec, Nadácia Tatra banky, Banskobystrický samosprávny kraj, železiarstvo Revital, reštaurácia Prameň. Partneri: KAT VŠVU, FA STU, Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec.