Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Drobný počin, kde je cítiť, že ho robil architekt. Oceňujeme civilnosť a jednoduchosť riešenia. V našich zemepisných šírkach zatiaľ dosť zriedkavý príklad tohto typologického druhu. O to viac poteší keď to nie je iba účelové prvoplánové riešenie, ale aj výpoveď s autorskou ambíciou.
Pri podobných realizáciách sa nevyhneme tomu aby strom určitým spôsobom “trpel”. Kotvenie podnože do živého stromu (niekoľko desiatok centimetrov nad zemou) v tomto prípade vyvolalo v redakcii otázku, či nestálo za úvahu zakotvenia spodnej časti konštrukcie priamo do zeme (vrátane jej kĺbového uloženia). Prinieslo by to odbremenenie živého hostiteľa od značnej časti zaťaženia novým hosťom. Na druhej strane, by to však už nebol čistý "treehoue". Architektúra je zaujímavá tým, že nemá vždy jednoznačné riešenia. Na mnohé, často kontroverzné veci sa môžeme pozerať rôznymi pohľadmi.
Realizáciu bližšie predstaví autor:
DUBoDOM vznikol ako spolupráca architekta Paľa a vinára Miša. Stojí v lese, nad vinicou s vyše tridsaťročným ekologicky obrábaným vinohradom.
Dub, ktorý je stredobodom pozornosti rastie na starej kamennej rúne, ktorú ľudia počas stáročí ručne nanosili zo svojich vinohradov. Tie sa nachádzali všade naokolo. Kde boli kedysi vinice, dnes zostal už len les a vyrástol tento dub.
Domček na strome, DuboDom je útočisko, úkryt, úlet, výstrelok nad vinicou. Objekt je odpoveďou na túžbu človeka prahnúceho po krátkodobom oddychu v tichu lesa, no v blízkosti mesta a vinice. Poskytuje návštevníkovi intímny vzťah s prírodou. Drobná, celoročne využívaná drevostavba pár metrov nad povrchom, ktorá rešpektuje prírodu v celej svojej kráse: žiadna živá končatina statného dubu nemusela byť vyrezaná, dispozíciu ako aj celkové rozmery objektu určili samotné konáre stromu.
DUBoDOM je upevnený na dube, ktorý sa rozkonáruje tesne nad zemou pomocou takzvaných TABs (Treehouse Attachement Bolts), ktoré boli na mieru navrhnuté a vyrobené pre túto realizáciu.
V prípade DUBoDOMu je tažisko len pár desiatok centimetrov nad zemou, no aj tak v závane vetra možno cítiť pohyb stromu aj celého objektu. Každý konár či kmeň prechádzajúci stenami, stropom, či podlahou má k dispozícií dostatok priestoru na pohyb vo vetre, ako aj rast (ktorý sa však od dubu vo veľkej miere už neočakáva). Svetlé drevo použité v interiéri domčeka tvorí kulisu pre tmavé kmene a konáre, ktoré “prebiehajú” priestorom. Dub je tu predsa hostiteľom tohto parazitického objektu.
Východiská, prvotný návrh a formovanie architektonického konceptu dobre ilustrujú nasledovné vizualizácie a fotografie:
Podklady: Pavol Šiška
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu