Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Workshop 1:1 sa tento rok konal na piešťanskom Lide. Ostrov Lido z jednej strany ohraničuje tečúci Váh, z druhej zasa umelo vytvorený kanál, ktorý je súčasťou Vážskych elektrární. Cieľom Workshopu 1:1 je vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce na ateliérových zadaniach a ponúknuť im iný formát učenia sa praxou, priamym podieľaním sa na vzniku reálneho projektu v mierke jedna k jednej.
Účastníci Karol Gwiazdowski, Martina Mikócziová, Oksana Hetman, Silvia Gálová, Rebeka Zacková a Gabriela Mészáros pod vedením lektorov Tobiasa Foged Permina (Dánsko), Ransu Heleniusa (Fínsko) a Sebastiana Sowu (Nemecko) pracovali v troch skupinách a prezentovali svoje návrhy, ktoré následne prešli verejnou kritikou. Finálny návrh objektu vzišiel z dlhej debaty a nakoniec sa rozhodlo o realizácii jedného rozmerného diela namiesto viacerých menších.
Pre osadenie objektu bol zvolený málo využívaný priestor uprostred zelene, ktorý sa nachádza na na južnom cípe ostrova. Povrch bol pred úpravami zarastený a divoký, ale miesto zaujalo pekným výhľad na koruny stromov a oblohu.
Výsledné dielo sa nyzýva UWO (Unidentified Wooden Object). Konštrukcia je vytvorená z ohýbaného dreva z červeného smreku. Drevený objekt inšpirovaný lodnou konštrukciou má priemer 5,5m a váži 600 kilogramov. Objekt sa bez vonkajších podpôr "vznáša" nad okolitou krajinou.
UWO môže slúžiť na posedenie, ako lehátko s výhľadom na koruny stromov a oblohu, ale fantázii sa samozrejme medze nekladú. „Chceme, aby ľudia definovali, čo ten objekt pre nich znamená – čo všetko sa tu dá robiť, čo všetko sa dá odtiaľto všimnúť, aké pocity zažívať. To meno pre nás odráža to, čo by to malo byť,“ vysvetlila spoluorganizátorka workshopu 1:1 Anna Cséfalvay.
Fotografie z výstavby:
Pre Piešťany bol Workshop 1:1 priležitosťou k uvažovaniu o rozvoji územia Vážskeho ostrova, ktorý sa tiahne z centra mesta ďaleko na sever, čo vytvára vynikajúce predpoklady prepojenia miest pozdĺž Váhu. Podujatie má ambíciu byť pozitívnym príkladom postupných zmien, ktorých ďalším krokom je synchronizácia všetkých s miestom spojených aktérov, zastrešená profesionálne vypracovanou víziou a uvažovanie o Lide ako o urbánnom priestore, nie ako vodohospodárskom diele. Workshop chce nadviazať na aktivity občianskych združení, ktoré sa o priestor Lida starajú v snahe pretaviť danosti tohto jedinečného územia do podnetného priestoru, ktoré by mohlo slúžiť ako nová rekreačná zóna mesta.
Pozrite si skice účastníkov workshopu, ktoré prezentujú alternatívne riešenia a zaujímavé nápady využitia priestoru Lida:
Workshop [1:1] organizovalo občianske združenie Wo|V|eN v spolupráci s o.z. Centrum architektúry, jeho garantom bol docent Sabah Shawkat z Vysokej školy výtvarných umení. Podporili ho: Nadácia Tatra banky, Trnavský samosprávny kraj, Dom umenia, Žiwell, Inžiniersky kabinet VŠVU, Mesto Piešťany a Fond na podporu umenia.
Podklady: Lívia Gažová
Fotografie: Vera Kiseľová, Peter Ančic, Anna Horčinová, Gabriela Mészáros, Facebook Centra architektúry, workshopu 1:1, Woven