Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Workshop 1:1 sa tento rok konal na piešťanskom Lide. Ostrov Lido z jednej strany ohraničuje tečúci Váh, z druhej zasa umelo vytvorený kanál, ktorý je súčasťou Vážskych elektrární. Cieľom Workshopu 1:1 je vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce na ateliérových zadaniach a ponúknuť im iný formát učenia sa praxou, priamym podieľaním sa na vzniku reálneho projektu v mierke jedna k jednej.
Účastníci Karol Gwiazdowski, Martina Mikócziová, Oksana Hetman, Silvia Gálová, Rebeka Zacková a Gabriela Mészáros pod vedením lektorov Tobiasa Foged Permina (Dánsko), Ransu Heleniusa (Fínsko) a Sebastiana Sowu (Nemecko) pracovali v troch skupinách a prezentovali svoje návrhy, ktoré následne prešli verejnou kritikou. Finálny návrh objektu vzišiel z dlhej debaty a nakoniec sa rozhodlo o realizácii jedného rozmerného diela namiesto viacerých menších.
Pre osadenie objektu bol zvolený málo využívaný priestor uprostred zelene, ktorý sa nachádza na na južnom cípe ostrova. Povrch bol pred úpravami zarastený a divoký, ale miesto zaujalo pekným výhľad na koruny stromov a oblohu.
Výsledné dielo sa nyzýva UWO (Unidentified Wooden Object). Konštrukcia je vytvorená z ohýbaného dreva z červeného smreku. Drevený objekt inšpirovaný lodnou konštrukciou má priemer 5,5m a váži 600 kilogramov. Objekt sa bez vonkajších podpôr "vznáša" nad okolitou krajinou.
UWO môže slúžiť na posedenie, ako lehátko s výhľadom na koruny stromov a oblohu, ale fantázii sa samozrejme medze nekladú. „Chceme, aby ľudia definovali, čo ten objekt pre nich znamená – čo všetko sa tu dá robiť, čo všetko sa dá odtiaľto všimnúť, aké pocity zažívať. To meno pre nás odráža to, čo by to malo byť,“ vysvetlila spoluorganizátorka workshopu 1:1 Anna Cséfalvay.
Fotografie z výstavby:
Pre Piešťany bol Workshop 1:1 priležitosťou k uvažovaniu o rozvoji územia Vážskeho ostrova, ktorý sa tiahne z centra mesta ďaleko na sever, čo vytvára vynikajúce predpoklady prepojenia miest pozdĺž Váhu. Podujatie má ambíciu byť pozitívnym príkladom postupných zmien, ktorých ďalším krokom je synchronizácia všetkých s miestom spojených aktérov, zastrešená profesionálne vypracovanou víziou a uvažovanie o Lide ako o urbánnom priestore, nie ako vodohospodárskom diele. Workshop chce nadviazať na aktivity občianskych združení, ktoré sa o priestor Lida starajú v snahe pretaviť danosti tohto jedinečného územia do podnetného priestoru, ktoré by mohlo slúžiť ako nová rekreačná zóna mesta.
Pozrite si skice účastníkov workshopu, ktoré prezentujú alternatívne riešenia a zaujímavé nápady využitia priestoru Lida:
Workshop [1:1] organizovalo občianske združenie Wo|V|eN v spolupráci s o.z. Centrum architektúry, jeho garantom bol docent Sabah Shawkat z Vysokej školy výtvarných umení. Podporili ho: Nadácia Tatra banky, Trnavský samosprávny kraj, Dom umenia, Žiwell, Inžiniersky kabinet VŠVU, Mesto Piešťany a Fond na podporu umenia.
Podklady: Lívia Gažová
Fotografie: Vera Kiseľová, Peter Ančic, Anna Horčinová, Gabriela Mészáros, Facebook Centra architektúry, workshopu 1:1, Woven