Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Realizácia Danice Pištekovej, do ktorej portfólia patrí množstvo projektov malej mierky vo verejnom priestore a experimentálna práca s textilnými prvkami.
Realizáciu predstavíme so sprievodným autorským textom:
Urban Veil, alebo urbánny závoj, je pop-up pavilón s priemerom 3,6 metra a s variabilnou výškou až do 2,4 metra. Základňu pavilónu tvorí kovová podnož z 12 modulov, ktorá zaisťuje jeho stabilitu a odolnosť. V jednotlivých moduloch sa nachádzajú otvory na tyče zo skleného vlákna, ktoré sa do modulov jednoducho vsunú a dokážu vytvoriť rôzne výšky a variácie prestrešenia podľa spôsobu zapichovania jednotlivých prútov. Tie tvoria kupolovitú štruktúru, ktorá sa dá prekryť rôznymi typmi plášťa. V tomto prípade je to up-cyklovaný padák, ktorý sa tu použil bez zásadných strihových úprav, s výrazným previsom do okolia. Ľahký plášť umožňuje interaktivitu s prostredím, či už so slnkom a vetrom alebo s ľuďmi objavujúcimi nielen vonkajší povrch či priestor vnútrajšku, ale aj medzipriestory medzi konštrukciou a samotným plášťom. Vďaka priesvitnosti textilu, jeho poddajnosti a bielej farbe všetkých elementov, sa charakter pavilónu počas dňa mení, konštrukcia sa ukazuje a zahaľuje, niekedy presvitá a inokedy sa plášť zaleskne tak, že sa len ťažko odhaduje, čím tento mäkký blob vlastne môže byť.
Dočasné a malé intervencie môžu mať vo verejnom priestore významný dopad. V mestách zahustených zástavbou a prísnymi reguláciami je každá zmena podmienená dlhým procesom navrhovania, schvaľovania a následnej realizácie - čo je veľmi neflexibilná situácia práve pre kultúrne akcie a festivaly, ktoré sa snažia o oživenie kultúrneho života a komunít. Ako udržateľné riešenie priestorového zásahu v meste, ktoré sa dá znova a znova použiť, jednoducho skladať, rozkladať a skladovať, vznikol nápad na modulárny pavilón z prútových prvkov skleného vlákna (GFRP). Projekt sa teda zameriava na výrobu prototypu takejto štruktúry a jej premiérové uvedenie priamo vo verejnom priestore parku M. R. Štefánika v Partizánskom, počas mestského festivalu Moc umenia. Projekt je akousi špekuláciou na tému urbánneho interiéru alebo architektúry malej mierky, ktorou sa autorka zaoberá aj v rámci platformy WOVEN, alebo aj ako pedagogička na Katedre architektonickej tvorby VŠVU, kde sa zaoberá definovaním mäkkosti, flexibility a novej materiality v architektúre.
Partner projektu: o.z. Fabrika umenia
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Autorka: Danica Pišteková
Autorka fotografií: Katarína Janíčková (fotografie sú z festivalu Moc umenia v Partizánskom, ktorý sa konal 15. 7. 2023 v parku M.R. Štefánika)