Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Súčasťou komplexu Židovskej obce je kóšer reštaurácia, múzeum židovskej kultúry, židovské komunitné centrum s administratívou obce a spoločenskou sálou, obchod s kóšer potravinami, rituálny kúpeľ mikve, nová modlitebňa a záhrada. Blok je rozdelený na tri objekty, vzájomne prepojené pomocou kolonády a polo-súkromného nádvoria otvárajúceho sa do priľahlého verejného námestia, súčasne však chráneného od ruchu hlavnej triedy.
Základom návrhu bola snaha o obnovenie dialógu medzi súkromným a verejným (otázka otvorenosti vs. uzatvorenosti židovskej komunity voči verejnosti). A taktiež vzájomné prepojenie jednotlivých funkcií a vytvorenie uzatvoreného funkčného celku pre potreby Židovskej obce, ktorý sa však zároveň otvára a komunikuje s verejnosťou a napomáha tak zvyšovať povedomie o židovskej kultúre.
Výsledkom je ponúknutie nového konceptu a perspektívy pre Židovskú obec v podobe prelínania priestorov od súkromného (synagóga s malou záhradou), cez polo-súkromný (nádvorie), až po verejný (námestie s parkom) a tri vďaka týmto priestorom komunikujúce objekty.
Navrhované objekty sú vzájomne prepojené pomocou kolonády a nádvoria otvárajúceho sa do priľahlého verejného námestia, súčasne však chráneného od ruchu hlavnej triedy.
Kolonáda oddeľuje nádvorie od námestia presklenou stenou, súčasne však zachováva vizuálny kontakt medzi nimi. Zároveň umožňuje návštevníkom komplexu prechod "suchou nohou" medzi jednotlivými objektami.
Nádvorie Židovskej obce môže slúžiť súkromným podujatiam, môže sa však príležitostne otvoriť verejnosti smerom do námestia alebo slúžiť ako letná záhrada kóšer reštaurácie (umiestnenej v prízemí múzea).
Nová synagóga je dvojpodlažný objekt jednoduchého tvaru. Jej interiér pretína kužeľový svetlík nakláňajúci sa na východ a osvetľujúci priestory modlitebne slnečnými lúčmi smerujúci po osi z Jeruzalemu. Svetlík sa v interiéri postupne smerom k bime (rečnisku) rozširuje a svetlo sa tak rozlieva do priestoru modlitebne nad veriacimi (stelesňujúc myšlienku „Božstvo je všade okolo nás“). Orientácia stavby vychádza z návrhu pôvodnej Olomouckej synagógy. Samotná modlitebňa je však pootočená a rešpektuje tradičnú orientáciu modliacich sa smerom k Jeruzalemu vďaku konceptu „priestor v priestore“. Hmota svetlíku je čiastočne viditeľná z exteriéru a svojim tvaroslovím umožňuje okoloidúcim objekt identifikovať ako stavbu sakrálneho účelu.
Malá spomienková záhrada za synagógou vytvára spojenie medzi synagógou a edukatívnymi miestnosťami v prízemí komunitného centra a poskytuje priestor pre súkromné aktivity obce a štúdium, ktoré hrá v židovskej kultúre od nepamäti veľmi dôležitú úlohu. Záhrada obsahuje tvar kruhu, ktorý symbolizuje priemet kupoly ako spomienka na vypálenú synagógu, ktorá kedysi stávala na tomto mieste.
Portfólio autorky nájdete na tomto odkaze.