Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Zadanie
Mladý ateliér Apropos Architects, pôsobiaci v Prahe a Zürichu bol oslovený investorom pôvodne s požiadavkou na prestavbu starého domu, ktorý na konci životnosti nevyhovoval požiadavkám majiteľa. Po prehodnotení východísk a posúdení statiky objektu sa však nakoniec majiteľ rozhodol pre zbúranie objektu a stavbu nového nájomného domu. Pre získanie najkvalitnejšieho riešenia zorganizoval v roku 2016 vyzvanú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazil práve návrh spomínaného kolektívu.
Kontext a lokalita
Nový nájomný bytový dom stojí v švajčiarskom meste Sargans, na priesečníku troch veľkých údolí. Strmé vrcholy Álp, v bezprostrednej blízkosti Lichtenštajnského kniežatstva a známych lyžiarskych stredísk, formujú úrodnú nížinu s otvoreným panoramatickými výhľadmi. Práve tie sa stali jedným z hlavných východísk projektu. “Vrcholky hor jsou důležitými body, na které jsou orientovány výhledy z pokojů a utváří tak formu a půdorys domu,” vysvetľujú architekti. Na kontext nadväzuje tiež materiálové stvárnenie fasád. Preškrabávaná cementová omietka s prímesou miestneho drveného kameňa Verrucano-Schiefer s výraznou štruktúrou zvýrazňuje hru svetla a tieňa. “Barva domu se v průběhu dne mění od světle šedivé při ranním rozbřesku až po růžovou při západu slunce,” dopĺňajú autori.
Nájomné bývanie
V novom viladome bývajú priatelia majiteľa a jeho rodinní príslušníci, ktorí sa často rozprávajú a stretávajú. Tomu je prispôsobená aj spoločná záhrada s grilovacím miestom, kde sa pravidelne konajú spoločné večery. Byty na prízemí majú k dispozícii súkromné predzáhradky, byty na poschodí disponujú dvojicou terás. Strešná terasa, prebiehajúca po obvode najväčšieho bytu na hornom podlaží, otvára výhľady na všetky okolité vrcholy.
Prehľadná a variabilná dispozícia, spolu s odolnými a neutrálnymi materiálmi napĺňa špecifické požiadavky typológie nájomného bývania.
Dispozícia
Schodisko s výťahom v centre domu otvára fasádu pre byty orientované k viacerým svetovým stranám. Dostatok denného svetla a výhľady tak majú napríklad aj kúpeľne a kuchyne.
Byty bez slepých chodieb, s priamym napojením na obývaciu časť sú dôsledne delené na dennú a nočnú zónu.
Parkovanie situované pod úrovňou terénu zastrešuje sedem miest s nabíjacími stanicami a osem miest pre bicykle. Ďalšie stojany pre bicykle sa nachádzajú priamo pri vstupe do objektu. Vo Švajčiarsku sa bežne počíta s jedným miestom pre bicykel na každú izbu v dome.
Konštrukcia a materiály
Stavba je založená na pilótach, kotvených do únosnej vrstvy podložia v hĺbke 16 až 20 metrov. Na spodnú stavbu, zhotovenú ako bielu vaňu, nadväzujú monolitické steny a stropné dosky. Zvolené riešenie vyhovuje nárokom zóny seizmického ohrozenia 2. stupňa.
Finálna cementová omietka s prímesou miestneho drveného kameňa, ktorá tvorí súčasť kontaktného zatepľovacieho systému, prepožičiava domu ľahko purpurový odtieň. Atika, lodžie a miesta, kde hmota domu ustupuje do pozadia, prepája vertikálne preškrabávaná omietka.
Interiér
Spoločné priestory zjednocujú trvácne materiály ako pohľadový betón, terrazzo, alebo čierna oceľ. Pohľadový betón okolo schodiska a v kúpeľniach podčiarkuje zámernú surovosť domu. Výber materiálov odkazuje tiež na dlhoročné podnikanie otca investora s kovmi, ako aj na históriu miesta s okolitými železnými baňami.
Spoločným menovateľom interiéru nájomných bytov sú minimalistické kuchyne s odolnými žulovými pracovnými doskami, viacvrstvové drevené podlahy, vstavané skrine a kúpeľne ladené do béžovej a svetlo modrej farby.
Ekológia a TZB
Dom je vzhľadom na svoju horskú polohu a vzťah k prírode navrhnutý vo švajčiarskom ekologickom štandarde Minergie. Ako hlavný zdroj energie slúži tepelné čerpadlo zem - voda, ktoré využíva štvoricu vrtov s hĺbkou 85 metrov. Tepelné čerpadlo dopĺňa fotovoltický systém inštalovaný na streche objektu. Čerstvý vzduch pre riadené vetranie s rekuperáciou je privádzaný z úrovne strechy, prostredníctvom vertikálnych šácht. Cez tepelný výmenník je následne distribuovaný do jednotlivých bytov. Interiér objektu proti prehrievaniu chránia exteriérové žalúzie. Inštalačné boxy exteriérového tienenia sú zapustené do roviny tepelnej izolácie. Rozvody vzduchotechniky sú uložené v stropných doskách objektu.
Materiály
Autor: Apropos Architects
Podklady: Linka
Fotografie: Alex shoots Buildings