Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Nová štúdia o Bratislavskom Dunajskom Parku, ktorá je súčasťou strategického dokumentu Bratislava 2030, navrhuje podrobnejšiu reguláciu a zásady výstavby a rozvoja v prospech tvorby verejných priestorov v nábrežnej časti Dunaja. prináša konkrétne opatrenia, ako ochrániť a prepojiť rozsiahle územie dunajskej prírody, a vytvoriť vhodné lokality, ktoré môžu ľudia využívať na oddych či šport.
Kompletnú štúdiu o Bratislavskom Dunajskom Parku si môžete stiahnuť na tomto odkaze.
O štúdií BDP
Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s odborníkmi z iniciatívy Bratislavský Dunajský Park dokončili prvú komplexnú urbanisticko-krajinársku štúdiu, ktorej cieľom bolo zhromaždiť kľúčové dáta a nastaviť jednotné pravidlá pre ďalšie aktivity v rámci Dunaja a jeho brehov. Štúdia navrhuje ako prepojiť rozsiahle územie dunajskej prírody a vytvoriť vhodné lokality, ktoré môžu ľudia využívať na oddych či šport. Všetky zásahy do tohto chráneného územia sa majú vykonať systematicky a s ohľadom na životné prostredie. Štúdia obsahuje aj návrhy na vodohospodársku obnovu Dunaja v kontexte Vodného plánu Slovenska.
Komplexný materiál je rozdelený na krajinné a architektonické zásahy, vodohospodárske opatrenia a úpravy brehov.
Prvotná Bratislavského Dunajského Parku
Prvotnú víziu BDP sformulovala ešte v roku 2019 skupina nezávislých odborníkov zložená z prírodovedcov, architektov, urbanistov, vodohospodárov a tiež ochranárov životného prostredia. Spoločne navrhli ako využiť potenciál Dunaja v Bratislave a zlepšiť jeho ochranu. Táto občianska iniciatíva sa následne spojila s MIB-om, ktorý ako koncepčný inštitút mesta pre mestský rozvoj a územné plánovanie odbornú štúdiu pomohol zrealizovať a súčasne sa stal jej odborným gestorom.
MIB vypracovanú štúdiu spolu s odporúčanými opatreniami poskytne ako východiskový materiál všetkým aktérom, ktorí majú právomoc navrhnuté riešenia v tomto území realizovať. Vďaka tomu, že MIB spolu s iniciátormi BDP vypracovali komplexnú štúdiu s konkrétnymi opatreniami na zlepšenie súčasného stavu, uľahčil prácu ostatným aktérom, ktorí majú kompetencie zmeny v tomto území realizovať. MIB spoločne s hlavným mestom majú obmedzené možnosti, pretože nemajú priamy dosah na väčšinu pozemkov BDP. Zároveň štúdia slúži ako návrh, ktorý je pred realizáciou úkonov potrebné ďalej rozpracovať do ďalších štádií projektových dokumentácií . No už teraz s ňou hlavné mesto pracuje pri úprave generelov vodných tokov.
Územie
Navrhované územie BDP na pravom brehu Dunaja zaberá asi 28 kilometrov dlhý úsek od rakúskej po maďarskú hranicu. Na ľavom brehu sa vytipovalo územie od sútoku Dunaja s Moravou až po Hamuliakovo, vrátane lužných lesov mimo inundačného územia, s výnimkou zastavaných častí Bratislavy, a to od Mosta Lanfranconi po Vlčie hrdlo. Na tomto území sa nachádzajú vzácne zbytky ramenného systému, prírodné rezervácie Starý háj, Dunajské ostrovy a Ostrovné lúčky, ako aj chránené areály Pečniansky les, Soví les, Chorvátske rameno či Hrabiny.
Tri základné ciele štúdie
K čomu má štúdia pomôcť
Inšpirácia z Viedne
Pri tvorbe vízie Bratislavského Dunajského Parku poslúžili ako inšpirácia opatrenia, ktoré urobili vo Viedni, aby rieku pretekajúcu cez mesto lepšie zapojili do každodenného života ľudí. V blízkosti Dunaja vytvorili rekreačné miesta, kde môžu ľudia tráviť voľný čas a zároveň ich aktivita nie je hrozbou pre okolitú prírodu. Za úspechom udržateľného spôsobu ochrany dunajskej prírody stoja regulácie a zonácie, ktoré sú urobené zmysluplne. Vďaka tomu sa docieli, aby sa ľudia mohli voľne pohybovať po parku a súčasne bola príroda chránená. To znamená, že ľudia sa môžu pohybovať len na vyznačených chodníkoch a tiež je jasne stanovené, kde majú vstup zakázaný.
“Doteraz mesto, ministerstvo či príslušné organizácie nemali k dispozícii takýto druh materiálu. Dnes držíme v rukách štúdiu, ktorá dokáže prepojiť relevantných aktérov v tomto území a skoordinovať ich aktivity a zásahy v prospech dunajskej prírody. Štúdia dokáže významne prispieť k vzniku udržateľného turizmu vytvorením chodníkov, lávok, cyklotrás alebo lokálnych športovísk. Rovnako podporuje vznik náučných centier v prírode. V neposlednom rade chce zlepšiť protipovodňovú ochranu a revitalizáciu dunajských ramien, čím sa zlepší manažment vodného toku a záplavových území,” uviedla Dana Hudcová, zástupkyňa riaditeľa Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá projekt BDP koordinuje.
Kompletnú štúdiu o Bratislavskom Dunajskom Parku si môžete stiahnuť na tomto odkaze.
Podklady: Metropolitný inštitút Bratislavy