Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
V lete sme zverejnili správu o spoločnom projekte hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov. Realizácia bratislavského ateliéru OFFICE110 architekti, ktorý v Karpatoch navrhoval aj Pozorovňu zvierat Vydrica, slúži primárne ako pavilón s grilom a ohniskami aj zázemie pre cyklistov.
Budova sa zaradila medzi realizácie, ktoré vznikli v rámci projektu Živé miesta a spríjemňujú pobyt v mestských lesoch. Po Pozorovni zvierat Vydrica, pobytových schodoch na brehu štvrtého rybníka, Včelej lúke, či turistickom areáli Malý Slavín, ktorý získal cenu CEZAAR, je hájovňa na Peknej ceste piatym novým verejným priestorom v rámci tohto programu v mestských lesoch.
Architekti zachovali pôvodné priestory polozapustenej pivnice horárne, ktoré v súčasnosti tvoria podnož priestoru pre centrálne umiestnený grilovací altánok. Prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy odkazuje na pôvodný vzhľad budovy. Finálnu vrstvu strechy tvoria transparentné vlnité dosky, ktoré celý vnútorný priestor chránia pred dažďom, zabezpečujú jeho presvetlenie a odhaľujú drevenú konštrukciu krovu. Zariadenie interiéru pozostáva z prenosného mobiliáru, využiteľného aj na priestranstve pred pivnicou. Medzi zaujímavé riešenie patrí opätovné využitie tehál "klingeriek" s razbou z roku 1900.
Dielo predstavíme s autorským textom ateliéru OFFICE110 architekt:
V spolupráci s mestskými lesmi Bratislava, Metropolitným inštitútom Bratislavy a ateliérom DIVO, sme navrhli rekonštrukciu horárne a priľahlého okolia v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste. Z horárne sa dodnes zachovali klenbové priestory polozapustenej pivnice.
Stavba slúži pre verejnosť ako pavilón na trávenie voľného času s grilovaním či ochutnávkou vína, rovnako bude zázemím pre ľudí vyrážajúcich do mestských lesov za turistikou, či na bicykloch.
Východiskom pre sadové úpravy riešené ateliérom DIVO je podoba rekonštrukcie budovy muničného skladu a poloha jestvujúcich hlavných prvkov ako studnička a pod. V areáli je zadržiavaním povrchovej vody navrhnuté vytvorenie mokradí a tône, podporujúce lokálnu biodiverzitu. Návrh vegetačných úprav svojím prírodným charakterom nadväzuje na okolitú prírodu a na jestvujúce štruktúry ovocných stromov v areáli. Nové výsadby sú zložené prevažne z domácich druhov drevín, v prírode blízkej forme a starých areálovo blízkych sort ovocných drevín. Listnaté stromy (jelše a vŕba) budú vysadené v skupine v blízkosti veľkého močiaru pri Račianskom potoku.
Pohyb v areáli je organizovaný logicky usporiadanými cestami s ohľadom na prekonávanie výškových rozdielov terénu, pobytové plochy sú umiestnené pri centrálnej budove. Areál dopĺňajú ohniská, drevený mobiliár a interaktívne prvky pre možnosť odpočinku a trávenia voľného času. V prípade všetkých prvkov kladieme dôraz na využitie prírodných materiálov.
Podklady: OFFICE110 architekti
Fotografie: Zuzana Minarovičová
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu