Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Architekti transformovali neľahké zadanie do architektonicky kultivovanej a zároveň ekonomicky efektívnej podoby. Návrh vychádza z prevádzkovej a konštrukčnej logiky stavby. Všetko je odhalené, nič tu nie je navyše. Obvyklé povrchové úpravy a podhľady nahrádzajú viditeľné konštrukcie a rozvody. Odmenou pre investora je úsporné a čisté riešenie, ktoré znižuje nielen náklady na stavebný materiál, ale je pripravené pružne reagovať aj na prípadné zmeny v budúcnosti.
Surová účelová stavba je vďaka tvorivému vkladu architektov nositeľkou nesporných architektonických hodnôt
Genéza projektu
Lodenica Karloveského športového klubu, ktorá je prístupná z Botanickej cesty odbočkou na Karloveské rameno (pri pamätníku Róberta Remiáša), mala byť pôvodne nahradená novou trojpodlažnou budovou. Nízky objekt, sotva viditeľný z úrovne cesty nakoniec zostal zachovaný.
Nová lodenica stojí na zvyšnej časti pozemku, stavba je posunutá na hranicu parcely.
Architektúra
Severovýchodé presklené nárožie vystupuje na hranicu komunikácie vedúcej k terasovým bytovým domom. Severo-južná orientácia stavby otvára trojuholníkové vstupné predpolie. Parter je po celej dĺžke otvorený do ulice, stavba oživuje inak neatraktívny priestor križovatky.
Architektonické riešenie vychádza zo základného prevádzkového a konštrukčného princípu. Na nevykurovanom betónovom hangári pre lode, ktorý je “utopený” pod úrovňou cesty, stojí dvojpodlažná drevostavba, materiálovo nadväzujúca na kontext slávnych karloveských drevených lodeníc Tatranu alebo Kajak Klubu Bratislava.
Drevená rámová konštrukcia je sympaticky priznaná zo strany exteriéru aj interiéru. Umožňuje vytvoriť variabilnú vnútornú dispozíciu, ktorá má potenciál prispôsobiť sa budúcim zmenám. Otvorený priestor na vstupnom podlaží je deliteľný prostredníctvom posuvných drevených priečok.
Väčšina povrchov je “vystavená” bez dodatočnej povrchovej úpravy. Pohľadový betón, drevo, a kov dopĺňajú výrazné farebné akcenty. Bude zaujímavé sledovať prirodzené starnutie materiálu, keďže drevo v exteriéri nie je ošetrené náterom.
Dielo bližšie predstavia autori:
Trojpodlažný objekt lodenice pri Karloveskom ramene v Bratislave sme projektovali pre Mestskú časť Karlova Ves.
Základy a suterén sú navrhnuté ako železobetónová konštrukcia z pohľadového betónu, 1. a 2. nadzemné podlažie je riešené ako drevená konštrukcia, kombinovaná s oceľovými stužujúcimi prvkami.
Suterénne podlažie objektu je vyhradené hangáru pre lode. Ide o nevykurovaný priestor pri ktorom sa počíta s občasným zaplavením, s minimálnym technickým vybavením a s prístupom z exteriéru (z čelnej fasády).
Vstupné podlažie (1. NP) sa už nachádza nad hladinou storočnej vody a okrem vstupu v ňom je umiestnené vodácke centrum, spoločná denná miestnosť pre usporadúvanie akcií a vodácka klubovňa. Technicko-prevádzkové zázemie je tvorené skladom, kuchynkou, wc a kotolňou. Súčasťou podlažia je aj čiastočne prekrytá letná terasa so schodiskom na poschodie / terénnym schodiskom do spodného hangáru.
Horné podlažie (2. NP) je sprístupnené exteriérovým schodiskom a je vyhradené šatniam pre vodákov a verejnosť, ku ktorým sú navrhnuté sklady, sušiarne a fitness s prechodom na hornú terasu.
Podklady: OFFICE110 architekti