Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. jún 2019
0
5048

Útulňa pri Banskej Štiavnici

Malá turistickú útulňa v areáli bývalej hájovne. Miesto prevádzkuje občianske združenie NAD TÝM - Červená studňa, ako kultúrny a turistický uzol na periférii historického mesta.
Útulňa pri Banskej Štiavnici
Ateliér: Ateliér HAUS, Ateliér HAUSAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva ŠestinaInvestor: Nad Tým OZZastavaná plocha: 14,5 m2Podlažná plocha: 10,2 m2Obostavaný objem: 40 m3Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2019Adresa: SlovenskoPublikované: 24. november 2019

Nedávno sme písali o kultúrno-turistickom centre Hájovňa v súvislosti s predstavením multifunkčného pódia. Občianske združenie NAD TÝM si pred tromi rokmi vysúťažilo od mesta chátrajúci objekt bývalej hájovne na celú nasledovnú dekádu. Vo frekventovanej turistickej lokalite stavili noví prevádzkovatelia namiesto klasického "vysokoobrátkového" bufetu aj na element kultúry. Po dvanástich mesiacoch prác sa za pomoci dobrovoľníkov podarilo otvoriť info - bufet. Jeho súčasťou je zázemie pre návštevníkov lokality, spomínané pódium, ohnisko, sedenie... Od roku 2018 slúži budova hájovne ako alternatívny galérijný priestor, kde sa pravidelne konajú výstavy. Na fasáde starej hájovne nájdete dielo ilustrátorky Viktórie Horňanovej alebo inštaláciu Jána Viazaničku. Cieľom nového nájomcu je podľa jeho slov vytvoriť "živý" priestor pre kultúru, využiť turistickú lokalitu na to, aby sa okoloidúci Štiavničan či turista mohol mimovoľne stretnúť s kultúrou a umením. Pevnou súčasťou areálu je turistická útulňa (architektonický návrh - Ateliér HAUS, realizácia Dielňa HAUS a Organica), ktorá slúži okrem svojej primárnej funkcie pravidelne nachádza využitie počas rôznorodých kultúrnych akcií.

 

O stavbe sme sa rozprávali s architektmi z ateliéru HAUS:

Ako ste sa dostali k návrhu útulne v areáli bývalej hájovne?
Oslovilo nás občianske združenie Nad Tým, ktoré prevádzkuje areál. Mali podaný grant na výstavbu útulne v spolupráci s remeselníkmi s banskobystrickej Organicy. S fotografom Janom Viazaničkom, ktorý je v združení, sa poznáme dlhšie. Poznal náš návrh malých útulní, ktoré sme odovzdali v rámci súťaže na Kežmarskú chatu. 

Ako znelo zadanie?
Navrhnúť útulňu pre 15 ľudí s tromi samostatnými izbami, čo bolo veľmi náročné, keďže sme sa mali zmestiť do parametrov drobnej stavby. Hneď na začiatku sme navrhli rozdeliť zadanie do troch samostatných objektov. Neskôr sa ukázalo, že vzhľadom na veľkosť areálu a financie bude postačovať postaviť jeden z troch menších objektov. 

Spadala voľba použitých materiálov pod vašu kompetenciu?
Zapojili sme sa už do rozbehnutého procesu. Požiadavkou investorov bolo použiť samonosnú slamenú konštrukciu na steny. Následne sa slamené balíky mali spevniť hlinenými omietkami. Zvyšok bol na nás.

Ako prebiehal proces realizácie, kto sa na ňom podieľal?
Konštrukciu spodnej stavby pripravovali členovia združenia svojpomocne. Následne prebiehal workshop Organica, na ktorom postavili steny zo slamených balíkov. Išlo o experimentálne uloženie balíkov na bočnú hranu “na kant”. Balíky by tak, mali byť previazané samotnými steblami slamy. Následne sme sa do realizácie zapojili aj my. Naša Dielňa HAUS vybudovala strechu, čelnú stenu s vrátami a podlahu. Organica realizovala hlinené omietky na ďalšom worskhope a dokončovacie práce zabezpečili opäť domáci.

Viete priblížiť zaujímavé technické riešenia a detaily?
Okno v slamenej stene bolo vyrezané dodatočne do hotovej omietnutej steny. Nemá klasický nosný preklad. Kazetovú strešnú konštrukciu sme osadili vyššie od objektu, kvôli vetraniu konštrukcií. Zároveň tak objekt nepôsobí ťažkopádne. Čelná fasáda je rozdelená na štyri celky. Dve otváravé vráta od podlahy po strop sa pri otvorení o 180° preklopia na dve pevné časti. Interiér je tak v prípade potreby maximálne prepojený so životom v areáli.   

Aké máte skúsenosti z praktickej prevádzky stavby?
Milo nás prekvapilo, že sa útulňa využíva okrem prespávania aj na miestne akcie. Slúžila už ako prístrešok pre DJ-a ako čajovňa či na premietanie prezentácií. Noc v útulni sme si sami vyskúšali s našimi rodinami. Vnútorná klíma je veľmi príjemná. Hrubé hlinené omietky regulujú vlhkosť. Ranný výhľad cez okno na zobúdzajúci sa les je upokojujúci. V útulni je jedna veľká pričňa približne pre 4 - 5 osôb s úložným priestorom pre batožinu. Keďže je útulňa v rámci kultúrneho areálu, je nutné rátať s pohybom ľudí počas dňa. Areál sa rozrastá. Medzičasom pred útulňou pribudlo napríklad pódium od architektiek z ateliéru Wo|V|eN či prístrešok/trhovisko z našej produkcie. 

Ide o sezónnu záležitosť, alebo dovoľuje stavebné riešenie celoročnú prevádzku?
Prioritne ide o využitie od jari do jesene, počas turistickej sezóny. Útulňa nemá žiadny zdroj vykurovania. Vzhľadom na použitie hrubých slamených múrov s hlinenými omietkami si útulňa relatívne drží vnútornú teplotu. Pre dobrodruhov s kvalitnými spacákmi je otvorená aj v zime. 

Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Ján Viazanička
Situácia
SituáciaAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva Šestina
Pôdorys
PôdorysAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva Šestina
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Ján Viazanička
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Ján Viazanička

Titulná fotografia: Ján Viazanička

Poloha diela

Ing. arch. Miroslav Šestina
Ing. arch. Tomáš Ružiak
Ing. arch. Eva Šestina

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím