Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Príspevok k aktuálnej téme horskej architektúry. Útulňa v Talianskych alpách vzišla z internej súťaže v rámci workshopu mladých architektov.
V porovnaní s aktuálnymi projektmi na našom území, ktoré vychádzajú z klasických archetypov, zvolili architekti pre drsnejšie alpské podmienky kompaktnú elementárnu formu. Tá má najmä kvôli efektívnosti výstavby, prevádzky a nárokom na údržbu čoraz väčšie zastúpenie medzi celkom šiestimi stovkami alpských chát a útulní.
Kontext a lokalita
Nová útulňa Bivacco Brédy vyrástla na južnom úbočí údolia Comba di Vertosan, na planine v nadmorskom výške viac ako 2500 m n. m. Drobný bivak, ktorý nesie meno politika a horolezca Claudia Brédyho, stojí v blízkosti dvoch malých alpských jazier Laghi Di Dziule.
Za návrhom bivaku stojí trio mladých architektov Skye Sturm, Facundo Arboit a Chiara Tessarollo, ktorí sa zúčastnili kurzu a workshopu YACademy. Projekt bol pod záštitou rodiny Claudia Brédy podporený aj talianskym kultúrnym spolkom Cantieri d'alta quota.
Osadenie objektu
Architekti situovali bivak na hranu prírodnej terasy, s nerušenými výhľadmi do údolia a na protiľahlé “štvortisícovky”. Presklenie v čele objektu smeruje k siluete hory Gran Paradiso. Objekt je do podložia, tvoreného kompaktnou žulou, kotvený iba bodovo na oceľových stojkách. Tie nesú roznášací rošt, zváraný z hranatých pozinkovaných profilov. masívna konštrukcia tvorí základ pre ľahkú drevostavbu a umožňuje jej vykonzolovanie. Zvolené riešenie zároveň minimalizuje zásahy do vysokohorského prostredia a umožňuje prípadné odstránenie stavby takmer bezo zvyšku. Vstup so zvýšenej úrovne rieši dôležité problémy zimnej prevádzky a zabraňuje vzniku závejov v zádverí.
Trvácny obvodový plášť dimenzovaný pre extrémne podmienky
Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí pravidelný raster 32 centimetrov širokých pásov hliníkovej krytiny systému PREFA Prefalz. Architekti zvolili ľahký a trvácny materiál, najmä vzhľadom k jeho odolnosti v náročných vysokohorských podmienkach, jednoduchý transport na miesto vrtuľníkom a nenáročnú manipuláciu pri kompletovaní stavby. Antracitový povrch falcovaného plechu, ktorý je použitý aj na mierne sa zvažujúcej pultovej streche, maximalizuje pasívne solárne zisky. Obvodový plášť z južnej strany otvára rozsiahle fixné zasklenie s izolačným trojsklom. Sendvičová konštrukcia z masívnych drevených prvkov je zateplená izoláciou z minerálnej vlny. Fasádu architekti dimenzovali na extrémne zaťaženie vetrom.
Štandardným postupom pri obdobných projektoch je realizácia kompletnej stavby vo výrobnej hale. Ani v prípade útulne Brédy to nebolo inak. Hotová konštrukcia bola následne opäť rozobratá na jednotlivé plošné dielce - panely, ktoré boli vrtuľníkom dopravené na miesto stavby. Dokonca aj opláštenie bočných stien zvitkovým plechom prefalz bolo realizované hlboko v údolí. Finálne spojenie hliníkovej krytiny a pokládka strešných pásov však už prebehla priamo na mieste, čo ale vzhľadom na tvárnosť hliníkového plechu a jeho poddajnosť nebol žiadny problém ani pri nižších teplotách vo vysokohorskom prostredí.
Interiér v duchu tradície alpských chát
Tmavej obálke sekunduje neosvetlené svetlé drevo v interiéri. Odhalené časti drevenej konštrukcie dopĺňajú podlahy a stropy z rovnakého materiálu. Teplý, robustný a haptický povrch majú tiež vnútorné rámy okien, alebo zariadenie spoločného priestoru. Optimálne využitie priestoru zabezpečujú sklopné lôžka, ktoré nezaberajú priestor počas dňa.
Projekt s rozpočtom 70 000 € ponúka turistom len to najnutnejšie zázemie. Okrem šiestich lôžok tu nájdete aj priestor na občerstvenie a čítanie a malý sklad.
Vizualizácie víťazného súťažného návrhu z roku 2020.
Podklady: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE, BCW Collective
Použité materiály a riešenia: hliníková krytina PREFA Prefalz vo farbe P.10 “antracitová” na fasádach a streche.