Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Česká komora architektov zverejnila 10. júna na nominačnom večere štvrtého ročníka Českej ceny za architektúru tridsaťštyri diel, ktoré medzinárodná porota nominovala do užšieho výberu. Podujatie sa konalo v priestoroch Fakulty architektúry ČVUT v Prahe.
Medzi nomináciami sú rovnomerne zastúpené investície z verejných (17) a súkromných zdrojov (17). Tento pomer je výrazne odlišný od podielu verejných investícií medzi všetkými 186 prihlásenými dielami. Tie tvorili iba niečo viac ako štvrtinu z celkového počtu. Štyri nominované realizácie vzišli z architektonickej súťaže s potvrdením regulárnosti od Českej komory architektov. Ide o Smútočnú obradnú sieň vo Valašskom Meziříčí (ateliér archislužba.cz, súťaž v roku 2014), Športovú halu v Kuřimi (Cuboid architekti, súťaž v roku 2009), Rekonštrukciu krčmy so spoločenskou sálou v obci Máslovice (BOD architekti) a Revitalizáciu Masarykovho námestia v pamiatkovej zóne mesta Stříbro (M & P Architekti, návrh prihlásený do architektonickej súťaže o Cenu Petra Parlera 2007).
Rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch bola väčšina nominovaných diel dokončená v minulom roku (26). Typológia je rôznorodá. Silné zastúpenie majú, tak ako býva zvykom, obytné budovy. Či už ide o rodinné alebo rekreačné domy, alebo hromadné bývanie (9). V tomto roku vzrástol počet prihlásených verejných priestranstiev, čo sa prejavilo aj medzi nomináciami. Porotu zaujala trojica diel: Centrálna zóna obce Velká Polom - Atelier 38; Revitalizácia Masarykovho námestia v pamiatkovej zóne mesta Stříbro - M & P Architekti; Manifesto Market - Lucie Červená, Nikola Karabcová, Elvira Islas).
Pomerne silné zastúpenie majú v aktuálnom ročníku aj školské a vzdelávacie zariadenia, medzi nominácie postúpila opäť trojica stavieb: Prístavba školskej družiny Plzeň-Újezd - projectstudio8; Materská škola Nová Ruda - Petr Stolín architekt; Prístavba ZŠ Praha 9 - Klánovice - Vyšehrad atelier.
Rovnaké zastúpenie majú vo výbere aj športové zariadenia: Športová hala Kuřim - Cuboid architekti; Národné športové centrum v Prostějove - atelier-r; Štartovacia rampa BMX - Architekt Ondřej Tuček.
Zaujímavosťou je dvojica smútočných stavieb - Smútočna obradná sieň vo Valašskom Meziříčí (ateliér archislužba.cz) a Smútočná sieň v Broumove (D3D), čo je typ stavby, ktorý nechýbal ani v minuloročnom výbere.
Predmetom záujmu sa stávajú aj projekty s komunitným presahom. Medzi nominovanými dielami sú tri takto zamerané projekty. Porotu ďalej zaujalo napríklad Centrum súčasného umenia DOX + (Petr Hájek architekti), Lávka cez Dřetovický potok (Aoc architekti), Altánok ekonomickej fakulty Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe - (IO Studio), Rodinná kaplnka - (OTA atelier), Hasičská zbrojnica Krásna Studánka - Vojtech Šrut - architekt, alebo pivovar Hostivar H2 (ADR).
Kde vzniká najkvalitnejšia architektúra?
Najviac realizácií je v Prahe, dohromady až dvanásť. Ďalších päť sa nachádza v Stredočeskom kraji. Ostatné kraje potom sú následne zastúpené takmer rovnakým dielom.
Jeden architekt, dve želiezka v ohni.
Medzi autormi nominovaných stavieb majú zastúpenie etablované ateliéry, aj verejnosti menej známi tvorcovia. Atelier Ondreja Tučka zaujal porotu v tomto ročníku hneď dvomi prihlásenými stavbami Rekonštrukcia Pavilónu A a Štartovacia rampa BMX. Uspeli tiež traja (nielen) minuloroční finalisti. Atelier ADR sa tento rok dostal medzi nominovaných s realizáciou pivovaru Hostivar H2 (Petr Kolář a Aleša Lapka). Zástupcu má aj tento rok takisto ateliér Stempel & Tesař architekti - Dom so šikmou strechou na druhú. Ateliér Kamila Mrvu zaujal porotu Prístavbou rodinného domu v Novom Jičíne. S ročnou prestávkou sa medzi nominované diela dostala aj realizácia ateliéru Chybík + Kristof (finalisti ČCA 2017) - Mestský dom v Brne. Úspech u poroty mal tiež víťaz prvého ročníka ČCA, ateliér Petra Stolína, tentokrát s realizáciou Materskej školy v Novej Rude.
Medzinárodná odborná porota
Prácu českých architektov hodnotí sedemčlenná medzinárodná porota. Predsedá jej Imke Woelk, v Berlíne pôsobiaca architektka a teoretička. Porotkyňou Českej ceny za architektúru pre rok 2019 je Teresa Borsuk, britská architektka s bohatou praxou, okrem iného tiež ocenená magazínom Architects' Journal ako Britská architektka roka 2015 za úsilie o zlepšenie rodovej rovnosti v praxi. Ďalším členom medzinárodnej odbornej poroty je v tomto ročníku švajčiarsky multidisciplinárny teoretik Michael Jakob. Zaoberá sa krajinou, estetikou a dizajnom a súčasne aj komparatistikou, redakčnou a žurnalistickou prácou. V porote má rovnako ako vlani zástupcu Izrael, a to v osobe architekta Etana Kimmela, ktorý má na konte pestrú škálu oceňovaných realizácií. Pravidelne býva členom poroty aj maďarský architekt, čo sa nezmenilo ani tento rok. Rozhodovacieho procesu sa zúčastní Iván Nagy - popredný maďarský architekt a akademik.Tento rok bude mať porota zástupcu z Francúzska. Architekt Julien Rousseau študoval a v minulosti pôsobil vo Veľkej Británii, dnes pracuje na veľkých medzinárodných projektoch. Slovensko bude reprezentovať architekt Michal Sulo. Za realizáciou Komunitného centra Máj získal jeho ateliér SLLA Architects ocenenie Finalista Českej ceny za architektúru 2017.
Meno držiteľa Hlavnej ceny aj ostatných finalistov sa verejnosť dozvie 14. novembra 2019 na slávnostnom galavečere vo Fóre Karlín.
Podklady: Česká komora architektov