Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Hlavnú cenu si prevzali Peter Stolín a Alena Mičeková za realizáciu Materská škola - Nová Ruda. Vo finále aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru porota vyberala medzi šiestimi stavbami. Víťaz i finalisti sa etablovali spomedzi 34 nominovaných prác, ktoré ČKA predstavila v júni tohto roku. Celkovo sa o Českú cenu za architektúru uchádzalo 186 diel dokončených za posledných päť rokov.
Udelené boli tiež štyri Ceny partnerov: Cena Ministerstva pre miestny rozvoj ČR za presadzovanie kvalitnej výstavby prostredníctvom architektonických súťaží, Cena Ministerstva priemyslu a obchodu ČR za prístup k revitalizácii priemyselného objektu, Cena Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR za citlivú rekonštrukciu stavby v krajine a Cena spoločnosti VELUX za prácu s denným svetlom. Akadémia Českej ceny za architektúru súčasne ocenila Výnimočný počin na poli architektúry.
Finalistov spomedzi nominovaných diel vyberala medzinárodná porota na čele s predsedníčkou Imke Woelk (Nemecko). Ďalšími členmi boli Teresa Borsuk (Veľká Británia), Michael Jakob (Švajčiarsko), Étan Kimmel (Izrael), Iván Nagy (Maďarsko), Julien Rousseau (Francúzsko) a Michal Sulo (Slovensko).
Porotcovia sa zišli začiatkom septembra priamo v Českej republike, aby osobne zhliadli vybrané nominované stavby. Hovorili s klientmi, užívateľmi i samotnými architektmi. Diela neposudzovali v žiadnych kategóriách. Porotcovia zhodnotili, že "tento přístup se ukázal být velmi užitečný, protože nám umožnil shromáždit velké množství vícevrstvých znalostí o jednotlivých projektech. (…) Překvapilo nás, že jsme viděli tolik projektů, které vznikly na základě individuální angažovanosti soukromých iniciátorů. Jednalo se o hybatele společnosti, jejichž architektonické hodnoty splňují holistický standard, jehož samozřejmou součástí jsou i společenské a ekologické požadavky.“
Hlavná cena
Hlavnú cenu porotcovia udelili Petrovi Stolínovi a Alene Mičekovej za realizáciu Materská škola Nová Ruda (2018). Dielo sme podrobne predstavili v samostatnom článku. Autori z ateliéru Petr Stolín architekti navrhovali novostavbu materskej školy pre Vratislavice nad Nisou na úzkom pozemku v tesnom susedstve historickej budovy strednej školy a niekoľkých rodinných domov. Aj napriek stiesneným podmienkam sa im podarilo vytvoriť "hravý" priestor, ktorý umožňuje deťom slobodný pohyb medzi interiérom a exteriérom, a vrstvami priesvitných fasád. Sami autori tvrdia, že chceli deti "naučit vnímat architekturu prostoru v různých formách, jež jsou v budově přítomné, a také si tento prostor umět přizpůsobit podle sebe."
Na porotu zapôsobila "jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek.“ Budova škôlky je podľa členov hodnotiacej komisie "překvapivá, záhadná a zároveň současná." Jej "univerzální architektonické vlastnosti a zároveň citlivost vůči fyzickému kontextu místa s jeho omezenými rozměry" považujú za príkladný. "Způsob, jakým architekti dosáhli velmi vysokého standardu stavby při skromném rozpočtu, je obdivuhodný. Precizní detaily, pečlivý a inovativní design interiéru i chytré využití materiálů činí projekt výjimečným a úspěšným," ocenili víťaznú realizáciu porotcovia.
Finalisti
Čestné ocenenie Finalista Českej ceny za architektúru 2019 získalo okrem víťaznej realizácie päť ďalších prác z celej Českej republiky.
Z architektonickej súťaže s potvrdením regulérnosti od ČKA uskutočnenej v roku 2014 vzišla Rekonštrukcia krčmy so sálou v Másloviciach (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018). O realizácii sme písali tu. Architektonické riešenie je podľa porotcov "ve všech ohledech vyvážené, jednoznačné a střídmé. Je 'tak jednoduché, jak to jen jde, ale ne víc,' (jak řekl Einstein)."
Porotu o svojej výnimočnosti presvedčilo tiež Centrum súčasného umenia DOX+ (Petr Hájek ARCHITEKTI, 2018), konkrétne súbor objektov rozširujúcich centrum o priestory pre tanec, hudbu, film a školu architektúry (DOX+ tvoria tri objekty: škola architektúry ARCHIP, experimentálna hudobná a tanečná sála a tanečná skúšobňa). Stavbe sme nedávno venovali samostatný článok. Porotcov "fascinovala odvaha autorů a klienta umístit bez váhání v srdci živé městské čtvrti, v obytném bloku stávající zástavby, dva současné prvky."
Drobným (ale nie svojim významom) zásahom do krajiny je Lávka cez Dřetovický potok (Aoc architekti, 2018) pri Kladne, ktorá leží na pešej trase z dediny na cintorín. Dielo sme predstavili tu. Podľa porotcov je lávka pôsobivá "díky své skromnosti." Lávka sama "není pouze ukázkou špičkového mostního inženýrství, ale je i výtečnou architekturou a zároveň objektem - sochou," ocenili.
Medzi finalistov patria tiež dve diela v menších sídlach. Chata pri rybníku (Atelier 111 architekti, 2018) pri obci Vyklantice, je podľa porotcov "navýsost archetypální architektonický objekt." "Architektům se podařilo vytvořit prostor dokonale vyhovující základním tělesným i duchovním potřebám člověka," dopĺňajú svoje pocity z obhliadky. Finalistu Českej ceny za architektúru sme bližšie predstavili v tomto článku.
Usadlosť Maneschowitz (a1 architects, 2016) v Manešoviciach, konkrétne jej obnova a dostavba je podľa porotcov "radostný a okouzlující projekt. Důmyslný a skromný, nabízející spoustu potěšení pro naše smysly." Viac tu.
Štyri Ceny partnerov
V rámci Českej ceny za architektúru sa udeľujú aj ceny partnerov. Cenu Ministerstva pre miestny rozvoj ČR za presadzovanie kvalitnej výstavby prostredníctvom architektonických súťaží získala Rekonštrukcia krčmy se sálou v Másloviciach (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018). Realizáciu sme predstavili v samostatnom článku. Hodnotitelia ocenili, že "rekonstrukce je ukázkovým příkladem vhodného postupu obce, která se zajímá o kvalitu svého vystavěného prostředí a využívá k tomu nástroje architektonické soutěže, přestože jí to zákon neukládá." A dodali: "hospoda v Máslovicích je ukázkovým příkladem, že i v malých obcích může vzniknout skvělá architektura, která nabídne obyvatelům i návštěvníkům prostor pro společné aktivity a posílí jejich sounáležitost v rámci komunity i vztah k místu."
Cena Ministerstva priemyslu a obchodu ČR za veľkorysý prístup k novostavbe priemyselného objektu patrí Technologickému dvoru (BOQ architekti s.r.o., 2018) v Českých Budějoviciach. O diele sme nedávno písali tu. Ministerstvo vyzdvihlo, že "přestože nás stavby této typologie svým architektonickým řešením obvykle nikterak nepřekvapí, zde nás velkorysost přístupu autorů zaujme a uvěříme jim, že to 'chtěli dělat trochu jinak'."
Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR udelila cenu za citlivé a originálne riešenie vo vidieckom priestore Rodinnému domu (Atelier 6, AIR, 2017) v Blatnici pod svatým Antonínkem. Viac tu. Agentúra ocenila "nápaditou novostavbu, která vdechla danému místu nový impuls při respektu k původnímu stavení."
Cenou spoločnosti VELUX za prácu s denným svetlom vyznamenali hodnotitelia Materskú školu Sedlejov (ARCHOO, 2018). Viac na tomto odkaze. Projekt podľa odbornej poroty venuje veľkú pozornosť kvalite prirodzeného osvetlenia a vnútorného prostredia. "Rovnoměrné rozložení denního světla s vysokou složkou horního osvětlení, spolu s možností jeho regulace v souvislosti s prováděnými aktivitami, je provozovatelem školky velmi oceňováno."
Výnimočný počin z oblasti architektúry
V rámci Českej ceny za architektúru sú tiež oceňované výnimočné aktivity na poli architektúry. Nomináciu vykonávajú členovia Akadémie a Grémia ČCA. Akademici o výnimočnom počine hlasovali na webovom portáli Ceny.
Ocenenie za Výnimočný počin bolo udelené Centru súčasného umenia DOX za prínos pre architektúru a výtvarné umenie. "Multifunkční areál, vzniklý ze soukromé iniciativy Leoše Války a za podpory jeho kolegů, nabízí jedinečný prostor pro prezentaci současného umění, včetně architektury,“ píše sa v odôvodnení. "Celý areál DOX lze považovat sám o sobě za příklad kvalitní současné české architektury - od přestavby bývalé holešovické továrny podle projektu Ivana Kroupy, přes dřevěnou vzducholoď Gulliver autorů Martina Rajniše a Leoše Války, až po multifunkční sál podle návrhu architektonického studie Petr Hájek Architekti,“ konštatujú akademici.
Česká cena za architektúru 2019 v číslach: