Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Súťažná prehliadka je otvorená realizáciám, ktoré boli dokončené počas uplynulých piatich rokov na území Českej republiky. Kredit Českej ceny za architektúru tradične podporuje sedemčlenná medzinárodná porota. Význam ceny je tiež v celoročnej a regionálnej propagácii architektúry. Prihlasovanie opäť prebehne formou on-line formulára a nie je spojené so žiadnymi nákladmi zo strany súťažiacich architektov. Výsledky budú vyhlásené na slávnostnom galavečere, ktorý sa uskutoční v novembri tohto roku.
O výsledkoch bude rozhodovať medzinárodná odborná porota, koncom mája 2019 bude zverejnený užší výber 50 nominovaných diel. Z tohto počtu porota následne vyberie zhruba 5 až 10 prác, ktorým bude udelené čestné označenie Finalista ČCA, a z ktorých porota zvolí držiteľa hlavnej ceny. Udelené budú tiež ceny za výnimočný počin, ktoré udeľuje Akadémia a Grémium ČCA a ceny partnera, ktorých laureátov navrhujú partneri ceny. Výsledky posledného ročníka si môžete pozrieť tu, nominácie napríklad tu.
Medzinárodná odborná porota
Prácu českých architektov bude tradične hodnotiť sedem erudovaných zahraničných expertov.
Prvou porotkyňou Českej ceny za architektúru pre rok 2019 je Teresa Borsuk, britská architektka s bohatou praxou, okrem iného tiež ocenená magazínom Architects' Journal ako Britská architektka roku 2015 za úsilie o zlepšenie rovnosti žien a mužov v praxi.
Ďalším členom medzinárodnej odbornej poroty je v tomto ročníku švajčiarsky multidisciplinárny teoretik Michael Jakob. Zaoberá sa krajinou, estetikou či dizajnom a súčasne i literárnou komparatistikou a redakčnou a žurnalistickou prácou.
V porote má takisto ako minulý rok zastúpenie Izrael, a to v osobe architekta Etana Kimmela, ktorý má na konte pestrú škálu ocenených realizácií.
Pravidelne býva členom poroty aj maďarský architekt, čo sa nezmenilo ani tento rok. Rozhodovacieho procesu sa zúčastní Iván Nagy - popredný maďarský architekt a akademik.
Tento rok bude mať porota zástupcu z Francúzska. Architekt Julien Rousseau študoval a v minulosti pôsobil vo Veľkej Británii, dnes pracuje na veľkých medzinárodných projektoch.
Slovensko bude reprezentovať architekt Michal Sulo. Za realizáciou Komunitného centra Máj získal jeho ateliér SLLA Architects ocenenie Finalista Českej ceny za architektúru 2017.
Nemecko zastupuje v Berlíne pôsobiaca architektka a teoretička architektúry Imke Woelk.
Kto sa môže do Českej ceny za architektúru prihlásiť?
Do súťažnej prehliadky, ktorá zámerne nemá stanovené žiadne kategórie, môžu v roku 2019 autori prihlasovať svoje diela realizované za posledných päť rokov na území Českej republiky. Ide teda o stavby dokončené od januára 2014 do decembra 2018. Z prihlasovania sú vylúčené tie diela, ktoré v minulom ročníku postúpili do užšieho výberu. Česká komora architektov i naďalej pokračuje v bezplatnej registrácii do súťaže. ČKA si od tohto kroku sľubuje účasť mladých architektov a začínajúcich ateliérov, pre ktoré by registračný poplatok mohol predstavovať nemalú prekážku pri prezentácii ich diel, a v neposlednom rade tiež objavenie nových a kreatívnych tvorcov. Architekti môžu svoje realizácie vložiť do jednoduchého on-line formulára. Elektronickou evidenciou stavieb tiež zanikajú ďalšie náklady architektov spojené s tlačou panelov a podobne. V roku 2019 Česká komora architektov tiež chystá tak ako v predchádzajúcich ročníkoch akcie spojená s prezentáciou finalistov ročníka 2018 a tiež nominovaných diel pre rok 2019.
Akadémia Českej ceny za architektúru
Okrem diel, ktoré autori sami prihlásili, aktívne vyhľadáva diela i Akadémia Českej ceny za architektúru a vyhlasovateľa na ne upozorní. V gescii Akadémie sú tiež nominácie za výnimočný počin v oblasti architektúry.