Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie predĺžené

Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Vládny salónik na bratislavskom letisku

Vládny salónik bol realizovaný v rokoch 1972 – 73 Umeleckými remeslami podľa projektu profesora Vojtecha Vilhana a profesora Jána Bahnu. Autorom drevených reliéfov s poetickými motívmi bol akademický sochár Vladimír Kompánek.
Diela
Red 131.05.2015
11920+3
Vládny salónik na bratislavskom letisku
Autori: Prof. akad. arch. Ing. arch. Ján Miroslav Bahna, Prof. Ing. arch. Vojtech VilhanNávrh: 1972 - 0Realizácia: 1972 - 1973Adresa: Kollárovo námestie 10, Bratislava, SlovenskoPublikované: 31. máj 2015

Vďaka jednotného postupu odbornej verejnosti a SCD, pochopeniu správcu Leteckého útvaru Ministerstva vnútra a podpore Ministerstva kultúry sa do konca marca podarilo demontovať a odviesť do depozitu Slovenského centra designu interiér vládneho salónika z bratislavského letiska.

Je to výnimočný čin v histórii záchrany našej modernej architektúry

Vládny salónik z rokov 1972 – 73 bol prvým vloženým interiérom, ktorý vniesol do rekonštruovanej budovy vtedy novú aktuálnu high - technologie architektúru, ktorá vyjadrovala obdiv k technike charakteristický pre koniec šesťdesiatych rokov. Salónik je zároveň asi aj posledným zachovaným príkladom interiérového designu zo začiatku sedemdesiatych rokov.

Vládny salónik bol realizovaný v rokoch 1972 – 73 Umeleckými remeslami podľa projektu profesora Vojtecha Vilhana a profesora Jána Bahnu. Autorom drevených reliéfov s poetickými motívmi bol akademický sochár Vladimír Kompánek.

Bolo to v dobách terorizmu a v leteckej doprave sa zavádzali osobné prehliadky a detektory. Architekti riešili vtedy aj nový design interiéru s detektormi v letištných halách. Salónik slúžil vybavovaniu služobných letov medzi Prahou a Bratislavou. Poskytoval poslancom, ministrom, členom ÚV diskrétne prostredie a služby. Druhá časť salónika slúžila pre prijímanie prezidentských návštev a tlačové konferencie. Interiér salónika ovplyvnil interiérovú tvorbu na Slovensku v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch hlavne v dielach Vilhanových študentov.

Za štyridsať rokov prevádzky prešlo jeho dverami množstvo prominetov. Interiér stále slúžil, bol udržiavaný a začiatkom nového tisícročia objavený rakúskymi architektmi a fotografmi čo prinieslo jeho novú internacionálnu publicitu vo špičkových svetových interiérových časopisoch. Demontovaný interiér bude inštalovaný v priestorových fragmentoch v priestoroch Slovenského centra designu. (JMBa)

Vlani v apríli vypísalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky verejnú súťaž na rekonštrukciu objektu Vládneho salónika na letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Po uverejnení oznámenia o súťaži zistil žijúci spoluautor, že v zámere nie sú rešpektované autorské práva, ktoré sa viažu k tomuto dielu. Oslovil Mgr. Alenu Kunicovú, advokátku z Prahy, špecializujúcu sa na problematiku autorských práv a skoncipovali list vypisovateľovi súťaže, ktorý súčasne zaslali Ministerstvu kultúry, Slovenskému centru designu a Spolku architektov Slovenska.

V liste upozornili vypisovateľa súťaže, že sa jedná o objekt vládneho salónika, ktorý je spoločným dielom autorov Prof. Vojtecha Vilhana a Prof. Jána Bahnu z rokov 1972 – 73. Zdôraznili, že sa jedná o možno posledné a výnimočné umelecké dielo v tejto oblasti interiéru uznávané odbornou verejnosťou ako na Slovensku, tak i v zahraničí. Toto doložili kópiami publikácií v špičkových svetových časopisoch a knihách. Wallpapper, Mark, DAM n 7 i Eastmodern. Salónik bol prvým dielom, ktorý metódou vložených interiérov implantoval do rekonštruovaných objektov náročné prvky technicizmu a hitech estetiky. Toto dielo je chránené podľa príslušných ustanovení autorského zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve ako dielo interiérovej architektúry a stavebného designu.

List našiel podporu odbornej verejnosti. Vznikla skupina odborníkov okolo Slovenského centra designu, ktorá spolupracovala pri záchrane interiéru. Výzvu kladne prijal aj riaditeľ Leteckého útvaru MV a podporilo ju hlavne Ministerstvo kultúry SR. Bolo dohodnuté, že demontované prvky sa uložia do depozitov Slovenského centra designu a budú v jeho piestoroch reinštalované. Po dohode so správcom bol salónik zdokumentovaný a firma architekta Juraja Žilinčára, kolegu a Vilhanovho študenta, zabezpečila demontáž, odvoz i odborné uskladnenie. Realizáciu a rekonštrukciu interiéru vykonali Umelecké remeslá, Bratislava.

archív autora
archív autora

Poloha diela

Prof. akad. arch. Ing. arch. Ján Miroslav Bahna
Prof. Ing. arch. Vojtech Vilhan
Vložené
31. máj 2015
0
1192

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím