Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Bohatá história bratislavských vilových štvrtí dostala nový bedeker. Tentoraz sa venuje vilám na Slavíne. Dokumentuje históriu, ale aj súčasnosť. Turisti, aj rodení Bratislavčania môžu vyraziť na prechádzky po Bratislave a obdivovať bohatú kultúru z oblasti rodinného bývania.
Projekt vydavateľstva Marenčin PT, autorov Tomáša Berku a Jána M. Bahnu sa dostáva do záverečnej fázy. Z plánovanej série sprievodcov v bedekrových formátoch predstavujú autori už druhú obsiahlu knihu. Tentokrát o vilách v oblasti Slavína. Kniha nás v troch vybraných trasách oboznámi s najvýznamnejšími a najzaujímavejšími domami tejto exponovanej časti mesta.
Viac o publikácií už je autori:
Slavínsky pahorok je posiaty desiatkami vilových objektov. Trasa č.4 začína na konečnej trolejbusu 2013 a vedie kolmo po Novosvetskej a Galandovej ulici na Palisády. Trasa č.5 sa zasa šplhá opačne, od konečnej trolejbusu 208 na Šulekovej ulici cez Timravinu na Kuzmányho a Lermontovovu. Končí pri Štefánke. Najdlhšia je tentokrát Trasa č.6 začínajúca na Štefánikovej ulici, vedúca cez ulicu Fraňa Kráľa a Vlčkovu na Slavín. Okruhom sa po Havlíčkovej a Mišíkovej vracia dolu na Puškinovu až k zastávkam MHD na Štefánikovej ulici.
Mali sme predstavu, že v bedekroch rozpracujeme trasy z veľkej knihy, ale postupne sa nabaľovali ďalšie a ďalšie informácie či tipy. Získavali sme nové kontakty a dostávali sme sa do zaujímavých interiérov a nádvorí. Obsah bedekra sa rozširoval. Knihy sa postupne stávajú kronikou svojej doby a učia obyvateľov budovať si vzťahy k svojmu mestu. Týmto nepriamo angažujeme obyvateľstvo k sledovaniu a záujmu o jeho vývoj.
Knihy zachytávajú celú škálu stavebného vývoja posledných 150 rokov. Publikujeme historické vily i medzivojnové a samozrejme aj najnovšie. Tým, že ich dokumentujeme sú z našej strany považované za prínos k architektúre pahorkov nad mestom. Neuvádzame konfliktné vily. Moderna je u nás chápaná po desaťročiach ako časť histórie.
Trilógiu bedekrov uzatvorí tretia kniha, Vily v Horskom parku a na Kalvárii. To je oblasť architektonicky ešte nepopísaná. Na záver pridáme prehľad najvýznamnejších víl z ostatných bratislavských štvrtí a upozorníme na ohrozené a zbúrané vily. Tým by sme chceli toto naše posolstvo obyvateľom mesta uzatvoriť. Knihy sa potupne stávajú prameňom informácií o architektúre tejto vilovej štvrte zo začiatku dvadsiateho prvého storočia.