Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V škôlkach trávia deti až polovicu svojho bdelého času. Aj preto je prostredie, ktoré ich obklopuje v prvých rokoch života kľúčové. Kvalita vnútorného prostredia ovplyvňuje schopnosť detí učiť sa, vplýva na viaceré zdravotné aspekty. Realizácia v obci Sedlejov príkladne pracuje s denným svetlom. Vysoký podiel horného osvetlenia, spolu s možnosťou jeho regulácie v súvislosti s rôznymi aktivitami je zásadný, pretože zrak detí sa ešte len vyvíja. Autori drobnej lokálnej stavby sa sústredili nielen na jej estetickú stránku, ale aj dôležité technické aspekty.
Súkromná materská škola, postavená v pasívnom štandarde, stojí na okraji centrálnej zóny obce, neďaleko severozápadného okraja rybníka. Jednopodlažný objekt je vyvýšený na úroveň záhrady, zastrešený vstup je orientovaný k príjazdovej komunikácii.
“Dispozícia je členená na tri časti. Prvá časť od vstupu má prevádzkový charakter so zázemím pre zamestnancov, druhá časť je vyhradená výdaju jedál, šatniam a sociálnemu zázemiu pre deti a tretia je samotnou herňou pre deti. Spoločným výtvarným prvkom priestorov sú viditeľné rámy konštrukcie zastrešenia ako skeletu - kostry stavovca, s horným prisvetlením pásom strešných okien,” vysvetľujú autori.
Z herne a jedálne sa deti cez posuvné zasklenie dostanú na krytú drevenú terasu a ďalej do záhrady. Pre výhľad na rínok, rybník a na prichádzajúceho rodiča je v herni umiestnené rozmerné fixné zasklenie, siahajúce až po podlahu. Svetlo vchádzajúce do interiéru je možné regulovať prostredníctvom žalúzií. Použité materiály - biele murivo, drevené podbitie, alebo režná keramická škridla boli zvolené vzhľadom na okolitý kontext.
Konštrukčné a technické riešenie
Hlavnú konštrukciu tvoria železobetónové rámy, ktoré nesú železobetónový strop. Voľné segmenty vypĺňa murivo z vápenopieskových tehál. Ako zdroj tepla pre podlahové vykurovanie slúži tepelné čerpadlo typu zem-voda, zemný kolektor je umiestnený pod plochou záhrady. Vetranie zabezpečuje vzduchotechnická jednotka s rekuperáciou. Vonkajšie akumulačné nádrže sú využívané na zavlažovanie záhrady. Strešné okná a rozmerné francúzske okná, smerujúce na terasu, dodala firma Velux.
Realizácia získala v roku 2019, v rámci Českej ceny za architektúru, cenu spoločnosti Velux za prácu s denným svetlom.
Podklady: ARCHOO