Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt vznikol na základe návrhu pražského ateliéru ov-a, ktorý zvíťazil v otvorenej architektonickej súťaži organizovanej mestom Kolín. Zadaním bola univerzálna športová hala so zázemím a tribúnou pri rieke Labe.
Pozemok, vymedzený ihriskom a areálom tenisových kurtov, leží pri severovýchodnom okraji Kolína, za atletickým štadiónom. Súbor športovísk je obklopuje listnatý les a prístupová cesta z Kolína, lemovaná cyklochodníkom, ktorá vedie pozdĺž rieky.
“Návrh pomohly definovat následující fenomény: Rovinatý Kolín, kde se dobře jezdí na kole. Přátelská atmosféra města, které je velké tak akorát. Pomalý tok Labe a přírodní poloha místa,” vysvetľujú architekti.
Rozmernú halu autori opticky delia prostredníctvom presahu strechy na kompaktnú lineárnu podnož a meteriálovo odľahčenú “korunu”, ktorá svojim stvárnenímodkazuje na prvorepublikové sokolovne. Presah strechy vytvára “priedomie” pre tímy odpočívajúce medzi zápasmi.
Dispozičné riešenie vychádza z rozhodnutia umiestniť všetky prevádzky (šatne, sklady, bar s kaviarňou…) na úroveň prízemia. Všetky celky sú priamo a bezbariérovo prístupné priamo cez recepciu.
Na vstupné foyer, ktoré umožňuje zvládnuť príval návštevníkov po skončení zápasu, logicky nadväzuje občerstvenie s recepciou. Oba priestory je možné vzájomne prepojiť, alebo naopak uzavrieť. V prednej časti sú umiestnené bloky šatní a sociálne zázemie s toaletami pre návštevníkov. Na vstup nadväzuje priestor haly, tak aby sa nemiešal pohyb divákov a športovcov.
Hala stojí na železobetónovej doske. Zvislá nosná konštrukcia z prefabrikovaných betónových pilierov nesie lepené drevené väzníky s rozponom 32 metrov, prebiehajúce v osovej vzdialenosti 5 metrov. Medzi piliermi sú osadené hliníkové výplne otvorov, stavba je opláštená kontaktným zatepľovacím systémom. Fixné plochy zasklenia dopĺňajú v hale otváravé krídla, ktoré umožňujú efektívne vetranie priestoru. Architekti s cieľom zlepšenia kvality vnútorného prostredia použili v celom priestore športoviska akustický podhľad a akustický drevený obklad na stenách.
Budova je vykurovaná a chladená tepelnými čerpadlami, na streche je umiestnená malá fotovoltaická elektráreň. Priestory môžu byť vetrané prirodzene, v zimnom a letnom období je hospodárenie s vetraním a teplom říceno pomocou systému merania a regulácie. Budova dosahuje pasívny štandard.
Podklady: OV-architekti / Linka
Foto: BoysPlayNice