Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Štvortisícová obec Dolní Břežany leží v tesnom susedstve s územím hlavného mesta Prahy. Rastúce sídlo, ktoré sa stáva atraktívnym miestom pre ľudí vyhľadávajúcich život mimo metropoly, prešlo v posledných rokoch zásadnou premenou. Výrazným podielom k nej prispelo vybudovanie dvojice špičkových výskumných zariadení. Vedenie obce sa dlhodobo zaoberá kultiváciou verejného priestoru a pri realizácii nových projektov kladie dôraz na architektonické a urbanistické hľadisko (svedčia o tom realizácie zbierajúce architektonické ceny, napríklad výskumné centrum ELI Beamlines, nový cintorín, či športová hala ocenená v rámci Českej ceny za architektúru).
Jedným z veľkých, projektov ktoré menia tvár rastúceho sídla je aj Rekonštrukcia a prestavba arcibiskupského zámku a priľahlých záhrad.
V rokoch 2003 a 2015 podpísala cirkev s obcou Dolní Břežany zmluvu, na základe ktorej spolupracuje na jej rozvoji. Na pozemkoch, pôvodne patriacich k zámku (v minulosti hospodárske zázemie) vznikli vedecké výskumné centrá ELI Beamlines a HiLASE. Osud samotného kaštieľa bol pomerne komplikovaný. Realizovaný odvážny zámer pražského arcibiskupstva - prestavba objektu na hotel - však na jeseň minulého roka dospela do úspešného konca. Štyridsiatka izieb slúži predovšetkým odborníkom navštevujúcim spomínané výskumé pracoviská, stojace v tesnej blízkosti historického komplexu.
Stručná história objektu
Hotel Clara Futura je súčasťou historickej budovy arcibiskupského zámku. Ešte pred tým, než tú vyrástol dvojposchodový renesančný kaštieľ s kaplnkou, stávala na jeho mieste meštianska pevnosť datovaná do začiatku 14. storočia. Zásadná prestavba, ktorá zároveň znamenala zmenu funkcie, prebehla v 17. storočí. Ďalšie výrazné zásahy siahajú do obdobia raného baroka. Zámok začiatkom 18. storočia kúpil pražský arcibiskup Ferdinand Khünburg. Nasledujúce takmer tri storočia slúžil ako hospodárske a finančné zázemie pražskej arcidiecézy. Po prvej svetovej vojne na mieste sídlilo talianske veľvyslanectvo, po tej druhej ho vystriedalo Ministerstvo poľnohospodárstva, či armáda. Po vojne bol majetok cirkvi znárodnený, po revolúcii sa vrátil opäť k pôvodnému vlastníkovi...
Architektúra
"Pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem. Výzva oživit historické prostory, vrátit jim původní hodnotu a obohatit je o prvky moderní soudobé architektury," približujú svoj zámer a ideové východiská autori rekonštrukcie.
Všetky funkcie hotela sú situované v rámci pôvodných stavebných objektov. K tomuto riešeniu prispelo prestrešenie pôvodne otvoreného nádvoria, ktoré môže byť v súčasnej podobe celoročne využívané. Subtílna konštrukcia presklenej stanovej strechy je umiestnená nad úroveň korunnej rímsy.
V novovzniknutom priestore našlo svoje miesto hotelové lobby s recepciou, barom a spoločenskou časťou nadväzujúcou na reštauráciu hotela. Stravovacie zariadenie má kapacitu 80 miest. Terasa prepája odbytovú plochu priamo so záhradou a obnoveným zámockým parkom. Zrekonštruované otvorené ochodze, prechádzajúce okolo átria hotela, slúžia ako hlavné prístupové komunikácie k izbám. Nový sklenený panoramatický výťah, vložený do átria, prepája jednotlivé úrovne a nenarušuje historické konštrukcie zámku.
Ubytovacia kapacita pozostáva zo štyridsiatich izieb rôzneho štandardu. V najcennejšich priestoroch bol zariadený svadobný apartmán s obnovenými nástennými maľbami pôvodnej zámockej kaplnky. Arcibiskupský apartmán a salónik sa môžu hrdiť zreštaurovaným maľovaným stropom.
Nová záhrada je rozdelená na dve časti. "Menší meditativní zahrada se stupňovitými ochozy pro sezení je umístěna v sevřeném prostoru parku. Forma hlavní zahrady potvrzuje hlavní osu zámku. Je přirozeně spojena s velkou zámeckou oborou," dopĺňajú architekti.
V južnom krídle vznikla reštaurácia, najstaršia časť severného krídla bude naďalej slúžiť ako galéria. Historická vstupná os dnes navyše nadväzuje na verejný priestor, ktorý vznikol stavbou vedeckých zariadení ELI a HiLase a tiež na zrekonštruované "námestíčko" pred obecným úradom. Všetko nasvedčuje tomu, že v Dolných Břežanoch sa koncentrujú kvalitné a ambiciózne projekty.
Návrh a zariadenie interiéru boli realizované pod taktovkou Báry Škorpilovej a jej ateliéru Mimolimit.
Podklady: Šafer Hájek Architekti