Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Presne rok od slávnostného poklepania na základný kameň v Prahe oficiálne otvorili nový zimný štadión. Počas uplynulých dvanástich mesiacov sa súkromným investorom podarilo v pražských Strašniciach vybudovať moderné zázemie pre korčuliarov na dvoch ľadových plochách. Projekt nesie názov ŠKODA ICERINK a je určený najmä pre širokú verejnosť, ale aj tréningovú výchovu hokejovej a krasokorčuliarskej mládeže. V Prahe vyrástol plnohodnotný zimný štadión prvýkrát po pätnástich rokoch.
Finálnu “tvár” štadiónu definoval pražský ateliér VRTIŠKA • ŽÁK, ktorý sa ujal prác na fasáde a interiéri stavby. „Kladli jsme důraz nejen na to, aby se stavba odlišovala od jiných podobných projektů zvenčí, ale aby se návštěvníci i uvnitř cítili příjemně. Prakticky po celém objektu se tak lidé mohou díky speciální podlaze pohybovat v bruslích. To je jen jeden z mnoha praktických detailů, které budou návštěvníky provázet po celý čas, který stráví na ICERINKu,“ hovorí spolumajiteľ ateliéru Roman Vrtiška.
Projekt zastrešuje dve klziská. Neprehliadnuteľnou dominantou štadióna je atypická predsadená fasáda, ktorá je kľúčovým a charakteristickým prvkom objektu. Biela, organicky tvarovaná plocha z hliníkových kaziet, nesených na diagonálnych nosníkoch, je reminiscenciou ľadovej plochy (podľa autorov môže symbolizovať štruktúru ľadu pod mikroskopom). Nosníky sú premietnuté cez samotné kazety, ktoré sa okolo nich otvárajú a uzatvárajú v miestach, kde je to potrebné. Fasáda tak získava na dynamike. V nočných hodinách môže fasáda vďaka riadenému LED osvetleniu meniť farbu a celkový charakter.
“Interiéry sportoviště jsou řešeny výhradně fukčně a prakticky s důrazem na minimální náklady. Díky exponovaným stavebním materiálům, jako je betonový skelet a betonové tvárnice, které jsme ve výsledku nechali v jejich surové podobě, se nám podařilo výrazně snížit investice na realizaci a zároveň zefektivnit udržitelnost prostorů, které, v takto náročném provozu jako jsou sportoviště, často trpí”, přibližuje základné východiská návrhu Vrtiška.
Samotné klziská sú obklopené potrebným zázemím. Je tu napríklad ošetrovňa, požičovňa so servisom korčúľ, detský kútik s recepciou na prízemí, fitness, ale aj masáže a bistro s výhľadom na ľadovú plochu na prvom poschodí.
Hneď pri vstupe prekvapí výška vstupného foyer. “Chtěli jsme zdůraznit vertikalitou prostoru jeho důležitost a otevřením přes dvě patra umocnit pomyslný dojem z chrámu sportu”, dodává Roman Vrtiška.
Vstupnej hale dominuje biela organická stena s farebnými nikami v podobe recepcie a výťahovej šachty. Farby sprevádza celým, inak neutrálne ladeným, interiérom v rafinovanej a decentnej miere. Autori ju využívajú ako vodiaci prvok pre navigáciu v priestore. Halám s ľadovými plochami prislúcha žltá a červená farba.
Na výraznú farebnosť stavili dizajnéri tiež v priestoroch šatní. Každá z nich je špecifická, čo uľahčuje orientáciu nielen dospelých, ale hlavne predškolákov, ktorí tvoria podstatnú časť návštevníkov. “Pro děti je barva intuitivní a automatický rozpoznávací znak, narozdíl od složitého písma, či čísel”, dopĺňa druhý zo zakladateľov tvorivého dua, Vladimír Žák. Každá dvojica šatní má spoločné hygienické zázemie, čím sa opäť zefektívnili náklady nielen na samotnú realizáciu, ale aj na prevádzku.
Väčšina rozvodov je ťahaná po povrchu, čo je prirodzený dôsledok použitých stavebných prvkov a následnej absencie konvenčných omietok. Celok tak naberá technický výraz, ktorý nie je len samoúčelný. Celý projekt sa zameral na efektívnosť prevádzky, a to vďaka úsporným technológiám chladenia ľadovej plochy a vykurovania. Celkové náklady na vybudovanie štadióna dosiahli sumu 6,6 mil. euro.
Podklady: VRTIŠKA • ŽÁK