Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Pohľad do minulosti - rukopis Huberta, či Harminca
Pôvodná budova Obchodnej a priemyselnej komory zo začiatku 20. storočia je dielom jedného z najvýznamnejších architektov Uhorska - Jozefa Huberta. Bratislavský rodák pôsobil najmä v Budapešti. Jeho diela však nájdeme aj v Bratislave, alebo napríklad v Žiline (nedávno zrekonštruovanú filiálku rakúsko-uhorskej banky sme predstavili tu), či vo Viedni. Bratislavská realizácia, dokončená v roku 1904, je dokladom dobrej úrovne miestnych staviteľov a kvality umeleckého remesla na prelome storočí. Reprezentuje obdobie bratislavskej paralely rýchleho rozvoja Viedne a Budapešti.
Pôvodný trojpodlažný objekt, s charakteristickými nárožnými vežičkami, bol v medzivojnovom období nadstavaný o jedno podlažie. Za touto prestavbou stojí ďalšie významné meno - Milan Michal Harminc, ktorý patril k prvej generácii slovenských architektov. Harmincovi sa podarilo zachovať dôležité proporcie a eleganciu stavby. Bohatá štuková výzdoba a pavlače s pôvodnými kovanými zábradliami prežili až dodnes.
Pohnutý osud
V minulom storočí prešla budova hneď niekoľkými rekonštrukciami a postupom času sa stala sídlom Colného riaditeľstva pre SSR, neskôr slúžila Zväzu slovenských dramatických umelcov. Až do roku 2004 tu sídlilo riaditeľstvo Slovenského národného divadla. Odvtedy objekt chátral. Budova postavená v eklektickom slohu pritom bola zaradená na zoznam národných kultúrnych pamiatok už v decembri 1985.
Náročná rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky
Súčasťou rekonštrukcie objektu na Gorkého ulici číslo štyri bola aj náročná pamiatková obnova. Predmetom reštaurátorských prác bola obnova pôvodných uličných a dvorových fasád, schodísk a spoločných reprezentačných priestorov.
Stavebník sa pri rekonštrukcii držal projektu architektonickej kancelárie Petra Boudu a Ivana Masára, ktorá má s rekonštrukciou historických objektov a kultúrnych pamiatok viac ako tridsaťročné skúsenosti. "Princípom rekonštrukcie a prestavby je dôkladná pamiatková obnova pôvodných historických priestorov a detailov s uplatnením nových prvkov v súdobom architektonickom výraze. Prestavba podkrovia s terasami, prestrešenie vnútorného dvora sa snaží o dialóg s reštaurátorsky obnovenou a remeselne zvládnutou štukatúrou, terazzom, kováčskou, stolárskou a klampiarskou prácou," vysvetľujú architekti.
Stavebné práce boli zahájené v januári 2014. Ich výsledkom bola po päťročnom snažení aj konverzia otvoreného vnútorného dvora na centrálnu halu s transparentným zastrešením. Dôležitou súčasťou projektu boli práce na charakteristických nárožných vežičkách, ktoré rekonštrukcia v interiéri plne otvorila. Ďalším logickým krokom bola prestavba a využitie najvyššieho podlažia pod novým krovom.
Súčasťou stavby sú aj repliky historických dvojkrídlových okenných výplní s izolačným dvojsklom na vonkajšom krídle a elektricky ovládateľnou vonkajšou drevenou lamelovou roletou. V interiéri je okrem iného zachované reprezentačné štukami zdobené kamenné schodisko s pôvodným kovaným zábradlím z prelomu storočí. Priestory tak spĺňajú vysoký štandard náročnej klientely, ktorá hľadá reprezentatívne priestory v centre mesta.
"Rekonštrukciu vzácneho kusu pamiatkovo chránenej architektúry sme brali ako výzvu, ktorú zvýrazňoval havarijný stav objektu v čase keď prešiel do nášho vlastníctva. Vstupné podmienky tak boli mnohonásobne náročnejšie, než tomu býva pri bežných novostavbách. Cieľom projektu bolo zachovať atmosféru samotnej budovy a doplniť ju o vysoký štandard," komentuje projekt z pohľadu investora Róbert Michalica.
"Spolupracovať s kultúrnym investorom, ktorého snahou je nielen zhodnotiť svoje vložené finančné prostriedky, ale zároveň úprimne prispieť k technickej záchrane a obnove pamiatkovej podstaty stavby, nájsť jej primeranú funkčnú náplň a vdýchnuť jej nový život, bolo pre nás vždy motiváciou a inšpiráciou v práci v práci a zaväzujúcim kritériom k čo najlepšiemu profesionálnemu výkonu," dopĺňa na záver jeden z autorov obnovy, architekt Peter Bouda.
Podklady: BOUDA MASÁR architekti