Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Rosenfeldov Palác stojí na Hurbanovej ulici v kontexte s ďaľšími významnými historickými budovami v centre mesta. V blízkosti sa nachádza neologická synagóga - dielo Petra Behrensa, Banka Žilina - neoklasicistická budova z roku 1912 a secesná budova Vysokej školy dopravnej. Objekty postupne prechádzajú rekonštrukciou a na malom priestore tu vzniká reprezentatívne centrum s novými inovatívnymi a kultúrnymi funkciami. Rosenfeldov palác je nepostrádateľnou súčasťou tváre historickej Žiliny.
Dielo predstavujeme s autorským textom:
Budova Rosenfeldového paláca v Žiline bola postavená Ignácom Rosenfeldom pre účel bývania, ako jeho sídlo a administratívne účely jeho Žilinskej obchodnej banky v roku 1907 podľa návrhu architekta Nicoletta Reutera.
Rosenfeldov palác je Národnou kultúrnou pamiatkou, bol postavený a zachovaný v dôslednom secesnom slohu. Objekt v tvare C s nádvorím z juhu a záhradou zo severu je lokalizovaný v blokovej zástavbe Hurbanovej ulice v Mestskej pamiatkovej rezervácií Žilina.
Budova od smrti majiteľov (1932) do začiatku rekonštrukcie (2015) slúžila na kancelárske a spoločenské účely. Projekt rekonštrukcie bol realizovaný v spolupráci s KPÚ Žilina po odbornom umelecko-remeselnom, architektonicko-historickom prieskume a návrhu obnovy Národnej kultúrnej pamiatky Rosenfeldov palác.
Pri návrhu a realizácií bola zachovaná celá pôvodná stavba s dispozičným riešením. Prevádzka pre výstavné a reprezentačné účely bola citlivo navrhnutá bez zásadných stavebných úprav.
Dôsledná obnova všetkých stavebných a interiérových časti určila minimálne prevádzkové a technické zásahy do stavby. Bolo potrebné riešiť kúrenie, elektroinštalácie, osvetlenie, rozvody vody, kanalizáciu, sanáciu muriva a opravu krovu.
Všetky pôvodné časti boli odborne reštaurované alebo doplnené replikami. Prevádzkové potreby si vyžiadali realizáciu výťahu, zimnej záhrady na I.NP a oceľové konštrukcie so sklenými výplňami pre limitovaný počet návštevníkov expozície v podkroví.
Rosenfeldov palác sa stal po ukončení realizácie významnou fungujúcou pamiatkou celoslovenského významu a príkladom spolupráce objednávateľa, projektanta spolu s pamiatkovým úradom a realizátora.
Výkresová časť:
Podklady: Dušan Voštenák, Eurodesign