Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Reprezentačné schodisko, dekor v miestnostiach s vysokým stropom. Vhodné priestory pre sídlo firmy. Dá sa to však povedať aj o kanceláriách? Ako skĺbiť požiadavky na moderné pracovisko, bez toho, aby nebola pôvodná architektúra potlačená do úzadia? Aj na tieto otázky sa snažili architekti pri realizácii odpovedať.
Sídlo spoločnosti sa nachádza v starom mestskom dome, na mieste, kde Jindřišská ulica križuje Václavské námestie. Neobaroková budova bol postavenená v roku 1896 podľa návrhu rakúskeho architekta Friedricha Ohmanna. Prvou, menšou úlohou, ktorej sa zhostili architekti z ateliéru Progres bola rekonštrukcia jedálne. Ďaľším nadväzujúcim projektom bol návrh malej open space časti v zadnom trakte domu. V roku 2016 už architekti riešili pôdorys celého poschodia s výmerou 1100 m2.
Zadanie bolo od začiatku formulované jasne: vytvoriť reprezentatívne sídlo firmy, kvalitné pracovné prostredie s dostatkom oddychových priestorov. Dané boli kapacitné požiadavky na jednotlivé funkčné časti. Okrem spomínaného rámca mali autori pri návrhu voľnú ruku. Začalo sa náročné hľadanie adekvátnych odpovedí na nejednoznačné otázky. "Hlavu jsme si lámali především s nestandardními prostorovými omezeními a s implementací moderních technologií a ergonomických standardů do historického prostředí.", ozrejmujú autori. To všetko samozrejme s minimálnymi zásahmi do historickej budovy.
V priestoroch celého poschodia sa v rôznych podobách prelínajú tri základné funkcie - reprezentácia, práca a odpočinok. Do prvej kategórie patria vstupné priestory s mosadzným recepčným pultom. Pod stropom "plynie" zavesené svietidlo s organicky tvarovaným textilným tienidlom. Na vstupné priestory naväzuje hlavná zasadacia miestnosť pre 36 osôb, ktorú je možné rozdeliť na tri nezávislé "meeting roomy" vďaka systému posuvných akustických panelov. Firmu tiež reprezentuje VIP salón, s masívnym kruhovým stolom. Akustiku rokovacích miestností zabezpečujú na mieru zhotovené čalúnené kazety.
Pri navrhovaní pracoviska sa architekti zamerali na priestorovú variabilitu a vytvorenie rozmanitých funkčných zón. Pracovné miesta sú vybavené ergonomickými polohovateľnými stolami. Celou open space kanceláriou prechádzajú subtílne svetelné profily ovládané systémom umožňujúcim meniť mieru priamej a nepriamej zložky osvetlenia. Bezproblémovú komunikáciu zamestnancov zabezpečujú pod stropom zavesené veľkoformátové akustické panely. Pracovisko dopĺňa zeleň na stenách alebo živé stromy rastúce cez dosku štyri metre dlhého pracovného pultu. Každý zamestnanec môže na stretnutia využiť čalúnené meeting pointy, uskutočniť hovor v phoneboxe, vybaviť krátke jednanie v micro office so sklenenou stenou, či využiť množstvo menších jednacích miestností.
Pracovisko dopĺňa množstvo oddychových priestorov. Sú to malé, presne definované body v pôdoryse poschodia, ktoré sú však pre fungovanie celku veľmi dôležité. V lunchroome sa stretávajú kolegovia pri rannej káve, neskôr tu obedujú pri stole z masívneho dreva. Majú tiež možnosť posedieť si v súkromí vykonzolovaného pódia. Lounge slúži ako zóna kľudu a odpočinku, miesto neformálneho stretávania alebo ako mini kino pri sledovaní napínavých športových prenosov. Miestnosť ukrytá za machovou stenou vytvára podmienky pre tiché sústredenie, či meditáciu. Jeho päť metrov vysoký kruhový priestor využívaný tiež na cvičenie. Raz do týždňa tu prebiehajú v rámci benefitov pre zamestnancov masáže.
Podklady: Progres atelier / BoysPlayNice