Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Správa Národného parku Malá Fatra vďaka schváleným žiadostiam o nenávratný finančný príspevok na projekty infraštruktúry národných parkov aktuálne spolupracuje s Architektonickým štúdiom Atrium a ateliérom KILO / HONČ (viac tu) na príprave projektov pre dva investičné zámery.
Zhotoviteľom projektovej dokumentácie pre Návštevnícke centrum a administratívno-prevádzkovú budovu Národného Parku Malá Fatra v obci Varín sa v procese kvalitatívneho verejného obstarávania (kritériom na vyhodnotenie ponúk bol najlepší pomer ceny a kvality portfólia) v apríli tohto roka stalo Architektonické štúdio Atrium.
Košický ateliér aktuálne spracoval architektonickú štúdiu prestavby objektu Správy Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne. Objekt bol skolaudovaný v roku 2000, ako replika na mieste pôvodnej Schwarczerovej kúrie zo 16.storočia, ktorá musela byť asanovaná pre zlý technický stav. Cieľom projektu je vytvorenie moderného návštevníckeho centra a centra ekovýchovy národného parku, ktoré bude poskytovať školám aj širokej verejnosti prostredie na vzdelávanie a poznávanie prírody. Rekonštrukcia objektu by zároveň mala vytvoriť vhodné pracovné a reprezentatívne prostredie pre správu národného parku.
Architektonický návrh vyzdvihuje kvality dobovej kompozície (napriek tomu, že ide o repliku) a potláča nevhodné riešenia novostavby. Súčasne vytvára novú, priestorovým a dispozičným požiadavkám prispôsobenú koncepciu s jasným odlíšením aktuálnych zásahov.
Medzi prvky, ktoré svojim minimalistickým stvárnením, alebo výraznou farebnosťou dávajú najavo príslušnosť k aktuálnemu projektu, patria okenné výplne s výrazným lemovaním, nová strešná rovina a hlavný vstup. Dôležitou súčasťou projektu je bezbariérové riešenie prevádzky a jej prepojenie s upraveným exteriérom.
Výraznou úpravou prešiel aj vstupný priestor, kde architekti zjednocujú výšková úroveň foyeru a bočných krídel. Vzniká tak možnosť rozvinutia prezentačných aktivít návštevníckeho centra. Dispozičné riešenie zachováva pôvodný trojtrakt, a definuje funkčné využitie bočných krídel. Na ľavej strane prízemia nájdeme funkcia návštevníckeho a vzdelávacieho charakteru. Na poschodí je situované ubytovanie. Pravé krídlo vyhradili architekti pre administratívnu prevádzka Správy Národného parku Malá Fatra.
Vo dvore odstránili autori nevhodne riešené parkovanie a minimalizovali rozsah spevnených plôch. Spomínané úpravy umožnili otvoriť exteriér edukačným a zážitkovým aktivitám. V blízkej budúcnosti tu vzniknú aj voliéry pre zachránené vtáctvo.
V článku predstavíme kľúčové časti architektonickej štúdie. V súčasnosti architekti pracujú na dokumentácii pre stavebné povolenie. S realizáciou by sa mohlo začať v priebehu roka 2025.
Podklady: Atrium Architekti