Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Aktuálna realizácia ateliéru GRAU oživila klasický mestský parter v blízkosti obrátenej pyramídy. Priestory pôvodného baru, so zníženými podhľadmi, závesmi a ťažkými sedacími súpravami, sa podarilo architektom výrazne otvoriť a opticky odľahčiť. V zjednotenom priestore nájdeme podobne ako v prípade banskobystrického Výkladu, viaceré zaujímavé akcenty a solitéry. Dôležitým prvkom návrhu je posilnenie prepojenia priestoru s ulicou, prostredníctvom zodvihnutia barového sedenia na úroveň chodníka.
Viac povedia architekti z ateliéru GRAU:
Kaviareň Baryk, situovaná do Bratislavskej štvrte známej aj pod názvom Radiohood kvôli blízkosti budovy Slovenského rozhlasu, sa nachádza na prízemí bytového domu v kompaktnej mestskej zástavbe. Zadaním bolo vytvoriť priestor pre lokálnych zákazníkov - štamgastov, obyvateľov tejto štvrte a zároveň sa zamerať na širokú klientelu. Od detí, ktorým je dedikovaný detský kútik, až po neskoré návštevy po práci.
Základným konceptom bolo vytvoriť jednoduchý čistý priestor, ktorý pracuje s pôvodnými prvkami priestoru a dopĺňa ich o nové prvky vo svojej charakteristickej materialite.
Priestor sme vyčistili a povrchy zjednotili striekanou omietkou. Pôvodná betónová podlaha kaviarne sa prebrúsila, aby sa na povrch dostalo typické riečne kamenivo. Schodisko do prevádzky sme natiahli na celú šírku priestoru a vytvorili tak zvýšený priestor pre sedenie obložený béžovou terakotovou dlažbou.
Dominantným interiérovým prvkom priestoru sa stáva bar, ktorý svojou materialitou nadväzuje ma zachované sklobetónové steny.
Sivú materiálová škála - striekaná omietka, brúsená betónová podlaha, nerezové zábarie a nábytkové elementy - je narušená farebnými akcentmi v podobe autorských stropných svietidiel a prievlaku. Tu zámerne pracujeme s odtieňmi farby používanými pri zatepľovaní panelových domov a hľadáme jej nové využitie pri aplikácii v interiéri.
Výber mobiliáru rovnako padol na tradičný exteriérový nábytok, ktorý však kvôli jeho materialite či odolnosti používame v interiéri. Celková atmosféra priestoru je dopovedaná nástennou inštaláciou od Emila Tašku a spôsobom osvetlenia zloženého z viacerých nepriamych zdrojov.
Koláže:
Autor: GRAU
Fotografie: Matej Hakár