Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Wellness s klubovým charakterom vzniklo v suteréne polyfunkčného domu na Grösslingovej ulici. Samostatný vstup vedie z ulice cez schodisko do klenutých priestorov, presvetlených prostredníctvom lineárneho svetlíka. Pri návrhu urbánneho spa slúžili ako referencia neďaleké kúpele Grössling.
Zaujímavosťou je režim plne autonómnej prevádzky, kde si návštevník vďaka využitiu technológií (smartfón + biometria) vie zabezpečiť úplné súkromie a prispôsobiť zážitok svojim predstavám. Návrh bratislavského ateliéru Grau Architects, ktorý ma bohaté skúsenosti s tvorbou v historickom kontexte, pracuje s dobovými vrstvami, ktoré dopĺňa o precízne autorské novotvary. Minimalizuje stavebné zásahy do pôvodných konštrukcií, súčasne však do priestoru vnáša novú solídnu materialitu, s dôrazom na minimálnu údržbu. Samostatnou kapitolou je integrácia inteligentnej infraštruktúry. Koncept, ktorý vznikol v úzkej spolupráci klient - architekt dotvára výtvarné dielo Stanislava Ondruša.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Slovo elysium v gréckej mytológii znamenalo ostrov blažených - miesto na západnom okraji zeme, kam môžu bohovia za živa preniesť svojich obľúbencov, nesmrteľní hrdinovia tam žijú v neustálej jari a bez starostí.
Pri návrhu priestoru spa uprostred historického centra Bratislavy sme vychádzali z potreby vytrhnutia z denného kolobehu a stíšenia sa. Priestor je meditatívnym úkrytom pred okolitým svetom. Koncept urbánneho spa staviame na vnemoch priestoru ako chrámu pre telo. Referenciou sú dávne mestské kúpele Grössling, ktoré sa nachádzajú neďaleko a sprostredkovávali návštevníkom očistu tela a duše.
Nenápadným vstupom z Grösslingovej ulice sa cez pôvodné kamenné schodisko ponárame do suterénu historického objektu. V pôvodných pivniciach priznávame tehlový klenbový strop. Koncept staviame na vložených objektoch a kombinácii materiálov: terazzo, tehla, kobaltový a čierny obklad, drevo... Objemy definujú medzipriestor, ktorý sa voľne vinie okolo celého spa. V druhom pláne pracujeme so svetlom. S prirodzeným, ktoré vstupuje cez existujúce okenné otvory, či svetlík a jeho dynamikou počas dňa. Zážitok je tak v každom čase a období unikátny. Alebo so svetlom umelým, ktoré vychádza z funkčnej podstaty, podtrháva však celkovú intímnu atmosféru priestorov. Návšteva elysium spa má byť zážitkovou cestou spomalenia a očisty – dopovedá ju preto aj dielo Trajektória pohybu od Stanislava Ondruša.
Benefitom priestoru je exteriérová terasa vo vnútrobloku, kde je osadená mobilná sauna s lehátkami. Nepoznaná kombinácia tak vytvára nový vzťah k mestu a susedstvu. Nové priehľady a nové zážitky.
Podklady: Grau Architects
Fotografie: Matej Hakár