Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Obmedzený budget, neformálny prístup, hra s rôznymi svetelnými atmosférami... Aktuálna realizácia Alana Prekopa neostala bez povšimnutia ani v aktuálnom ročníku CE ZA AR, kde sa dostala do výberu 24 nominovaných diel.
Porota ocenila autorský prístup ako "návod na aktiváciu klasického mestského partra v Bratislave, ktorý je decimovaný lavínou veľkých obchodných centier". Prestavba Interiéru komunitného baru s rozpočtom 10 tisíc eur si podľa slov poroty "môže dovoliť ľahkosť, odvahu a experiment, čo sú dnes vzácne hodnoty v architektúre aj podnikaní a v tomto malom priestore sú jasne prítomné".
Dielo bližšie predstaví sprievodné slovo, ktoré pre nás pripravil Alan Prekop:
Konceptom návrhu bol od začiatku anglický výraz "HUE". Ten sa prevtelil do hlavného 16 metrov dlhého osvetlenia kaviarne, ktoré mení farby a každým momentom dodáva interiéru iný ráz a atmosféru. Interiér je očistený od zbytočných nánosov pôvodných užívateľov. Priestor odhalený do svojej pôvodnej nahoty sa stáva veľmi surovým. Na túto surovosť nadväzujú bar a sedenie, ktoré sú zhotovené z obyčajných stavebných materiálov a následne opracované do diskontinuálneho a dekonštruktívneho tvaru, ktorý reflektuje schránku interiéru. Sekundárne priestory sklad a sanita sú zhotovené nezarovnanými priečkami, pokrytými reflexnou termofóliou. Svojou štruktúrou a excentrickosťou dotváraju koncept kaviarne "HUE".
Piggo /klient/ ma úplne dostal na prvom stretnutí so svojou víziou a myšlienkou vytvoriť mini kaviareň pre alternatívnu komunitu ľudí ktorými je obklopený - tanečníci, DJi, hudobníci, ľudia z oblasti kultúry a umenia… Zároveň ma oslovil aj challenge spraviť niečo za mini budget... Pôvodný názov kaviarne mal byť HUE, z čoho vychádza aj celý koncept priestoru… Nakoniec sa kaviareň nevolá HUE a navštevuje ju iba alternatívna komunita. Priestor si tu našli všetci, ale budget sme dodržali!
Hue je vo voľnom preklade spektrum / spektrum farieb a to sme sa snažili vniesť aj do interiéru.
Priestor bol vyčerpaný nánosmi po predošlých majiteľoch a užívateľoch. Preto sme sa rozhodli zbaviť týchto vrstiev a vyčistiť ho až na kostru. To sa ukázalo ako správne rozhodnutie, keďže nad nami je pekný rebrový strop z betónu a na podlahe zachované terrazzo...
Tieto materiály spolu s oškrabanou omietkou vytvorili neutrálnu škrupinu / obal do ktorého sme vložili nosný prvok interiéru a celého konceptu - svietidlo.
Svietidlo bolo od začiatku nosnou ideou. Ako ho však skonštruovať? S tým nám pomohli chalani z cntrl_space ktorí vymysleli ako to bude celé fungovať. O realizáciu sa postaralo české Studio TANGLE. Svietidlo - had má 16 metrov a je naprogramované tak, že dokáže meniť farebné spektrum, respektíve atmosféru celej kaviarne.
Bar a sedenie boli navrhnuté v zmysle dodržať neforemný a neformálny feeling celého interiéru. Preto majú nepravidelný organický tvar, snažia sa zapadnúť do škrupiny / celého interiéru ako puzzle.
Posledným vloženým prvkom je zázemie a sanita. Túto časť sme sa rozhodli materiálovo odlíšiť, keďže zároveň plní aj inú funkciu. Je obalená termofóliou, ktorá sa používa na vzduchotechnické potrubie. Mňa zaujala hlavne metalickosť a reflexnosť materiálu. Dokáže odrážať svetelný tok a pomáha tak dotvoriť celý koncept HUE, nehovoriac o samotnom vnútri toaliet…
Podklad: Alan Prekop
Foto: Sarah Weiss