Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Zámer vznikol ako reakcia na projekt pripravovanej rekonštrukcie Negrelliho viaduktu. Technická stavba postavená v roku 1950 spája Karlín a Holešovice na druhej strane Vltavy. Do roku 1910 bola dokonca najdlhším viaduktom v strednej Európe. Meria 1100 m a má 99 oblúkov.
V súčasnosti prebiehajúca rekonštrukcia mala mať technický charakter, a pôvodne ani okrajovo nepočítala s možnosťou zmeny a využitia priestoru okolo stavby. Zámerom iniciatívy bolo poukázať na potenciál Negrelliho viaduktu a overiť spôsoby jeho začlenenia do mestského života.
Intervencia prebiehala priamo na mieste, testovala dopad na lokalitu a komunikovala nové možnosti využitia oblúkov viaduktu obyvateľmi. Priestor "pod mostom" si obľúbili nielen miestni obyvatelia, ale aj turisti.
Počas minulého leta priestor žil bohatým kultúrnym programom, ktorý vytvárali priamo obyvatelia Prahy. Iniciátori projektu súčasne predstavili víziu, ktorá sa zameriava na premenu priestorov pod oblúkmi mostu natrvalo. Miesto by tu malo nájsť bistro, remeselné dielne, galérie a ateliéry, ktoré by podporili kreativitu, ktorá je základom DNA Karlína.
Vďaka projektu Leto pod viaduktom sa podarilo iniciovať kreatívne využitie technickej pamiatky a zakomponovať zmeny do ďalších fáz príprav v spolupráci s Magistrátom a IPR Praha (s perspektívou realizácie ku koncu roku 2020).
Projekt pod viaduktom ukazuje, že architekt je schopný aj v pozícii občana iniciovať premenu stavby s dĺžkou jedného kilometra. Negrelliho viadukt je hľadáním cesty, ako môže kreativita prispieť k zlepšeniu mesta.
Navrhnuté prevádzky v oblúkoch mosta sú riešené bez konštrukčných zásahov do mostného telesa, ktoré je kultúrnou pamiatkou. Z celkového počtu 74 oblúkov je 44 určených pre nové funkcie. Priestory sú spojené do šiestich celkov. Na každý celok nadväzuje odlišný verejný priestor (Park Viadukt, U Kasáren, Negrelliho námestie, Karlínská brána a Jeruzalemský ostrov).
Podklady: CCEA a MOBA studio