Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pôvodné hospodárske budovy stáli na začiatku obce Javornice už koncom 19. storočia. Ich majitelia tu aj vďaka susednému statku a ovocným sadom, ktorý už dlhší čas vlastnia, vytvorili hospodárstvo so všetkým potrebným zázemím.
Nejedná sa len o novostavbu malého ovocného liehovaru, ale aj o ďalšie zrekonštruované a dostavované budovy bývalého hostinca s tanečnou sálou, chliev a stodolu. V objektoch našli svoje miesto nové funkcie ako obchod, sklad ovocia, chladená kvasiareň, pivničný sklad, dreváreň či garáž. Ďalej sa tu nachádza ubytovanie pre členov rodiny majiteľa a ich prípadných hostí. Súčasťou Javornického liehovaru je tiež rozsiahly ovocný sad a záhrada. Usadlosť stojí pod zrúcaninou Helfenburk, v malebnej kopcovitej krajine medzi mestami Bavorov a Vlachovo Březí v nadmorskej výške 480 m.n.m. Okolie tvoria prevažne lesy, pasienky a hospodárska pôda.
Návrh rekonštrukcie areálu vychádzal predovšetkým z pôvodného členenia a rozmiestnenia budov, ktoré však boli vo veľmi zlom technickom stave. Preto došlo k odstráneniu všetkých novodobých prístavkov a dostavieb, vrátane striech a krovov. Boli zachované iba základné hmoty a niektoré nosné steny hlavných budov. K nim potom boli dostavané nové objekty kvasiarne s ubytovaním v podkroví a v mieste zrútenej stodoly dreváreň s garážou. Úplne novým a samostatne stojacim objektom je pálenica, ktorá je situovaná tak, že s pôvodnými budovami vytvára čiastočne uzavretý a chránený dvor.
Snahou architektov bolo zachovať maximum z pôvodných architektonických prvkov budov. Tam, kde to už nebolo možné boli nahradené zodpovedajúcimi remeselnými detailmi prenesenými z iných juhočeských stavieb. Pri novostavbách boli zvolené súčasné materiály a postupy, avšak s rešpektom k pôvodnej stavbe. Nové zásahy sú odlíšené od zachovaných konštrukcií. Napríklad všetky pôvodné strechy majú červenú pálenú krytinu, tzv. "Bobrovku" a všetky novostavby majú rovnakú krytinu čiernej farby.
Finálna podoba budov, výraz fasád aj tvar striech, bol výrazne ovplyvnený bezprostredným okolím a tak bolo použité prevažne tradičné tvarové a materiálové riešenie. Väčšina fasád má klasickú vápennú omietku, časti budov s drevenou nosnou konštrukciou sú obložené drevenými doskami. Na budove liehovaru bolo použité pohľadové murivo z plných tehál natreté bielou farbou ako akcent významu budovy.
Z diaľky, pri príchode do Javornice, sa na prvý pohľad nezdá, že sa jedná o novostavbu, pri bližšom a podrobnejšom preskúmaní je to však úplne zrejmé. Pálenica sa tak stala prirodzenou súčasťou obce.
Plochy dvora, priedomí a ostatné priestory okolo budov sú vydláždené prírodným štiepaným kameňom.
Podklady: ADR, Boys Play Nice