Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Realizácii predchádzala architektonická súťaž. Zadaním bolo vytvoriť moderné návštevnícke centrum s interaktívnou expozíciou o vode pre všetky vekové kategórie. Stavba sa nachádza vo voľnej krajine pri obci Hulice v tesnej blízkosti vodnej nádrže Švihov. Zmyslom Vodného domu je prezentácia vody pomocou interaktívnej expozície a jej predstavenie v dvoch hlavných aspektoch - ako životné prostredie vodných rastlín a živočíchov, a ako nevyhnutnú podmienku nášho života. Fenomén, ktorý si treba vážiť a chrániť ho. Dôležitým motívom zadania je maximálne autentická prezentácia biotopu Želivka a vytvorenie východiskového bodu pre exkurzie na hrádzu vodného diela Švihov. Podobu stavby výrazne ovplyvnila požiadavka na využitie miestnych materiálov.
Jednoduchý prízemný objekt je čiastočne zapustený do terénu, z vonkajšej strany pôsobí ako archetypálna kamenná stavba. Inšpiráciou a prirodzeným východiskom pre návrh sú solitérne objekty cintorínov, kostolov, alebo statkov. Ide o budovy, ktoré sú jasne a racionálne formulované, ale súčasne pôsobia ako prirodzená časť krajiny. Tento archetyp intervencie v krajine je ústredným motívom architektúry Vodného domu.
Areál s obdĺžnikovým pôdorysom je vymedzený kamennými gabiónovými múrmi. Vo vnútri sa nachádza samotný objekt a nadväzujúce átrium. Z átria môže návštevník vstúpiť do vnútornej expozície domu alebo po subtílnym oceľovom schodisku vystúpiť na náučný chodník ktorý prebieha okolo vodnej nádrže, mokrade, suchého poldra a ďalších zaujímavostí. Prirodzene tvarovaná nádrž je ukončená gabiónovou hrádzou a pripojená k hlavnému objektu.
Átrium domu za robustnou otočnou bránou ponúka návštevníkom vonkajšiu expozíciu s hrami, fontánami a vodopádom. V drevenej “palube” sú vsadené nerezové a betónové korýtka s prúdiacou vodou, kde si návštevníci môžu pustiť lodičku alebo si napríklad vyskúšať ako funguje Archimedova skrutka. Krivky vodných korýtok a nerezových vodných prvkov vytvárajú zámerný kontrast k jednoduchej architektúre domu.
Celý objekt je železobetónový. Hrádza je z vodostavebného betónu. Plášť domu, vymedzenie átria a hrádze tvoria gabióny alebo gabiónový obklad vyplnený miestnym kameňom. Na vegetačnej streche je vysadená extenzívna zeleň. Čistenie vody v okruhu je zabezpečené cez filtre pomocou koagulácie v podzemnej úpravni. Zdrojom tepla sú tepelné čerpadlá.
Zo vstupnej haly s hmatovým akváriom návštevník prechádza betónovým tunelom do hlavnej expozičnej sály. Neobyklý priechod tunelom do hlavnej expozičnej sály je doplnený kvapkajúcou a tečúcou vodou po stenách tunela.
Hlavným zámerom pri návrhu výstavy na relatívne malej ploche bolo vytvorenie interaktívnej prezentácie pre všetky vekové kategórie, kde je možné veci ohmatať, vyskúšať, ochutnať, počuť a zažiť. Vo vstupnej hale s recepciou na návštevníkov čaká hmatové akvárium. Expozícia integrovaná do organicky tvarovaných stien je rozdelená do piatich častí.
Podklady: AND Architektonický Ateliér