Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Byt sa nachádza v jednom zo šesťpodlažných domov, ktoré vymedzujú najstaršiu sídliskovú časť v Bratislave. Zóna 500 bytov, budovaná v povojnových päťdesiatych rokoch, si aj napriek intenzívnemu rozvoju lokality Nivy zachovala svoju pôvodnú identitu.
Jej súčasťou bol trojizbový preplávajúci byt na piatom poschodí, ktorého prestavbu pre mladú rodinu navrhol architekt Alan Prekop. Podobne ako pri jeho predchádzajúcej realizácii výrazne otvoril dennú zónu bytu a presvetlil interiér z oboch strán. Malý trojizbový byt sa zmenil na priestranný dvojizbák.
Koncept interiéru do značnej miery ovplyvnila výhodná orientácia bytu v smere východ/západ. Malá a uzavretá denná zóna pôvodného bytu, orientovaná priamo do vstupnej haly, postrádala priame osvetlenie.
Cieľom rekonštrukcie bolo zbaviť byt zbytočných priečok a čo najviac otvoriť dispozíciu. Alan Prekopal pôvodnú dispozíciu, zachoval len nosné časti a pre byt ikonický prehľad z kuchyne do obývacej izby.
Dispozícia je natoľko otvorená, že jednotlivé časti/izby nedefinujú priečky, ale priestor/materiály.
Nosný stĺp v centre dispozície prepája odhalený betónový prievlak a stenu s výrazným kruhovým otvorom.
Denná a nočná časť sú vzájomne prepojené. Jediným deliacim prvkom je drevená konštrukcia s transparentnou výplňou, ktorá nahradila pôvodnú murovanú stenu s jednokrídlovými dverami. V privátnom režime sa dá spálňa jednoducho opticky oddeliť, v otvorenom stave naopak vynikne rozmer otvoreného, kontinuálneho priestoru.
Pri výbere materiálov dostal prednosť kov. Hlavné slovo má nerez z ktorej je vyrobený kuchynský bar a parapety.
Nerezový plech tiež akcentuje lem kruhového priehľadu.
Steny kúpeľne a WC, na pôvodnom mieste, sú obložené pozinkovaným plechom. Obklad elegantne integruje dvere hygienického jadra. Hygiena pôsobí ako kompaktný blok, vložený do priestoru. Podobne ako stĺp a kruh.
Veľká časť materiálov bola “zrecyklovaná”. Použité, či nadbytočné prvky z iných projektov boli nanovo ošetrené a použité. Najviditelnejšie to je na stene obývačky, netradične obloženej maloformátovými keramickými šablónami. Obklad štrukturuje takmer šesťmetrovú priečku.
Pod obkladom je umiestnená polička z nevyužitých betónových tvárnic a modrého skla.
V byte sa nenachádza žiadny vstavaný nábytok, čo umocňuje pocit z otvoreného priestoru.
Priechodný šatník, vytvára predpolie a nástup do spálne.
Interiér sa skladá z množstva malých detailov, ktoré zapadajú do celku.
Kombinácia západného svetla, ktoré dopadá na štrukturovaný plechový obklad, alebo kruhový priehľad vytvára každodenný vizuálny zážitok.
Byt I O nedávno zvíťazil v kategórii privátny interiér v rámci INSAID AWARDS 2020
Podklady: Alan Prekop
Fotografie: Nora a Jakub Čaprnkovci