Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID) organizuje od roku 2020 súťaž INSAID AWARDS o ceny za najlepší slovenský interiér. Porota s medzinárodným zastúpením vyberala spomedzi 84 prihlásených interiérov a udelila ceny v piatich profesionálnych kategóriách a trom študentským prácam.
V porote sa v treťom ročníku súťaže zišli slovenskí interiéroví dizajnéri a architekti Miroslav Debnár, Štefan Polakovič, Soňa Salnerová a Michal Staško, výtvarníčka Ivana Šáteková a pohľad zo zahraničia priniesli interiéroví architekti Sophie Green z Nemecka a Mauro Brigham z Belgicka.
Laureáti INSAID AWARDS 2022:
Privátny interiér: Ateliér režiséra, Strekov (realizáciu sme predstavili tu)
Autori: Jana Benková, Juraj Benko/ateliér benkobenkova; Marián Gombarček/ateliér gmb
Foto: Matej Hakár
Ateliér režiséra prináša zázemie pre úzku filmovú rodinu, štáb. Priestoru dominuje veľký stôl, pec s možnosťou vylihovania a výrazné modré schody vedúce na palandu, kde môže prespať či oddychovať viac ľudí súčasne. Tradičný vinohradnícky dom prešiel kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa však viedla veľmi racionálne – na dome zostalo všetko, čo sa dalo zachovať či zrecyklovať. Interiér je navrhnutý tak, aby poskytoval priamy kontakt so záhradou.
Pracovisko: Kancelárie SLC, Bratislava (realizáciu sme predstavili tu)
Autori: Peter Kuklica, Martin Smerek, Juraj Hubinský/Kuklica Smerek architekti
Spoluautorka: Katarína Siváková
Foto: Matej Hakár
Kancelárie spoločnosti BK vznikli v priestoroch historickej Silocentrály, jedného z dvoch zachovaných objektov v rámci areálu bývalej bratislavskej Cvernovky, ktorý prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Autori do holopriestoru, kde z pôvodných prvkov ostali polkruhové okná a subtílne ťahadlové stĺpy, vložili ústredný sklenený box so zasadacími miestnosťami. Priehľadný prvok delí dispozíciu na menšie pracovné zóny, necháva však vyniknúť otvorený priestor pôvodnej technickej stavby. Cieľom bolo neplytvať materiálom, ľudskou prácou ani energiou a zamerať sa na precízne riešenie všetkých funkčných a technických prvkov.
Horeca: Kaviareň Grão, Bratislava (realizáciu sme predstavili tu)
Autor: Alan Prekop/alanprekop
Foto: Sarah Weiss
Hlavným prvkom kaviarne s rozlohou 32 m² sa stal 16 metrov dlhý svetelný had, ktorý mení farbu a kaviarni tak neustále dodáva inú atmosféru. Architekt zbavil priestor zbytočných nánosov, v dôsledku čoho pôsobí surovo. Nájdete v ňom odhalený rebrový strop z betónu, na podlahe pôvodné terrazzo, na stenách oškrabanú omietku. Bar a sedenie na túto surovosť nadväzujú – sú vyrobené z bežných stavebných materiálov a následne opracované, aby získali nepravidelný organický tvar. Sklad a sanita sú materiálovo odlíšené a pokryté reflexnou termofóliou.
Obchod: Isadore Community Hub, Bratislava (realizáciu sme predstavili tu)
Autori: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda/GRAU architects
Foto: Matej Hakár
Isadore Community Hub vznikol pre značku cyklistického oblečenia Isadore Apparel. Nejde však o klasickú predajňu, ale akýsi hybrid, prepojenie showroomu s kancelárskymi priestormi a kaviarensko-klubovým priestorom. Miesto má fungovať aj ako obývačka, kde sa budú stretávať ľudia z cyklokomunity. Prevádzka sa nachádza v parteri rovnakej budovy ako laureát v kategórii pracovisko. Priestor bol očistený od zbytočných vrstiev, čistota a surovosť jednotlivých povrchov necháva vyniknúť samotné produkty. V priestore sa použili recyklované materiály, ktoré nadväzujú na ústrednú myšlienku značky.
Občiansky interiér: Konverzia Jurkovičovej teplárne, NKP, Bratislava (realizáciu sme predstavili tu)
Autori konverzie NKP, spoločných priestorov a multifunkčnej sály: Martin Paško a tím DF Creative Group
Spoluautori:
Spoločné priestory a multifunkčná sála: Zuzana Zacharová, Eva Belláková, Matúš Podskalický, Martina Michalková, Alexandra Havranová/DF Creative Group;
Coworking Base4Work: Ján Antal, Martin Stára, Barbora Babocká/Studio Perspektiv;
Reštaurácia Werk: Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Helena Kučerová/Beef Architekti;
Kaviareň a galéria súčasného umenia Dot Gallery: Anita Stanková, Katarína Ciglanová, Ivana Hovančáková/Point Architekti;
Fasáda: Pavol Paulíny, Vlasta Viglašová/Pamarch
Foto: Boys Play Nice
Pri konverzii Jurkovičovej teplárne, ktorá vznikla ako súčasť teplárenského komplexu na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia a dnes patrí do rezidenčného komplexu Sky Park, pracovali s princípom budovy v budove. Voľný vnútorný priestor využili na vstavbu nových konštrukcií odsadených od pôvodnej stavby, čím jasne oddelili historické konštrukcie od nových. Vďaka tomuto riešeniu vyniknú historické konštrukčné detaily, pôvodné členité stĺpy a najmä tri dominantné násypníky. Nové doplnené konštrukcie a vložené materiály sú jasne čitateľné. V zrekonštruovanom objekte sa nachádza coworkingový priestor, kaviareň, reštaurácia, galéria súčasného umenia a multifunkčná sála.
Študent: Biofília v priestore
Autorka: Katarína Csúzová, Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene
Vizualizácia: Katarína Csúzová
Diplomová práca prináša návrh šperkárskeho obchodu a showroomu americkej spoločnosti BaYou with Love, ktorá recykluje zlato z matičných dosiek prenosných počítačov Dell. Prevádzka je inšpirovaná kalifornskou savanou, teda pôvodným sídlom spoločnosti, a vsadená do industriálneho retailového centra Nivy v Bratislave.
Študent: Marťanský habitat
Autorka: Terézia Kováčiková, Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene
Vizualizácia: Terézia Kováčiková
Diplomovú prácu tvorí návrh obytného interiéru na Marse pre štvorčlennú posádku. Architektúra má tvar vajíčka a predstavuje výherný projekt súťaže NASA 3D Printed Habitat Challenge o návrh obytnej základne na Marse od spoločnosti AI SpaceFactory. Cieľom bolo priestor centralizovať a vybaviť ho mobiliárom, ktorý bude nielen ľahký, odolný, funkčný a vizuálne zaujímavý, ale aj vyrobiteľný na 3D tlačiarni.
Študent: Elektrický anjel - scénografia a priestorové riešenie
Autorka: Karolína Bujdáková, Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave
Foto: Dalibor Krupka
Hra o mladých ľuďoch bez rešpektu k autoritám a hodnotám vznikla v rámci projektu Mladá Nová scéna v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Hrá sa v študentskom klube priamo na fakulte, kde sa v minulosti nachádzala kotolňa. Scéna prezentuje hotelovú izbu, javisko je od zvyšku priestoru oddelené čiernou priestorovou konštrukciou, ktorá definuje izbu. Špecifiká kotolne sú plnohodnotnou súčasťou scény.
Viac na https://www.insaid.sk/.
Partnerom vyhlásenia INSAID AWARDS 2022 bola spoločnosť KRONOSPAN .