Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 19.11.2020 19:00 |
Koniec | 19.11.2020 21:30 |
Miesto | Moyzesova sieň, Vajanského nábrežie 12, Bratislava |
Adresa | , , Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Ing. arch. Hanka Kopecká |
23. ročník slávnostného odovzdávania Ceny časopisu ARCH, sa uskutoční po prvýkrát vo svojej histórii online. Tento formát, samozrejme, nenahradí osobné stretnutia a atmosféru, na ktorú boli architekti i ďalší fanúšikovia dobrej architektúry v súvislosti s Cenou ARCH zvyknutí. Organizátori Ceny – Vydavateľstvo EUROSTAV a časopis ARCH o architektúre a inej kultúre – sa však pokúsia ju aspoň čiastočne sprostredkovať a aj preto sa rozhodli jej prenos uskutočniť z priestorov Moyzesovej sály v Bratislave.
Tohtoročné nominácie, ktoré reflektujú aktuálnu situáciu na našej architektonickej scéne, prinášajú porciu kvalitnej architektúry. Desať nominácií – to je desať príbehov o architektúre, desať architektov a architektonických kancelárií, ktoré budú predstavené počas slávnostného večera. A ako je už pri Cene ARCH zvykom, vyhlási sa len jeden jediný laureát Ceny ARCH 2020. Koncom septembra o ňom medzinárodná porota v zložení: Nora Vranová (SK), Andrea Bacová (SK), Pavel Nasadil (CZ), Thomas Weber (Rakúsko), Christoph Mörkl (Rakúsko).
Ocenenie sa od roku 1998 udeľuje každoročne architektonickému dielu, ktoré medzinárodná porota uzná za najvýraznejší architektonický čin reflektovaný v uplynulom období na stránkach časopisu
Kto bude tohoročným laureátom Ceny ARCH 2020, sa záujemcovia dozvedia 19. novembra
2020 o 19,00 hod. prostredníctvom online vysielania z Moyzesovej siene v Bratislave.
Link na sledovanie podujatia: https://www.arch.sk/cena-arch
Bližšie informácie o Cene ARCH 2020:
https://www.arch.sk/sk/cena-arch-cena-za-architekturu/2020
https://www.facebook.com/events/3315483771884195
Pripomeňme si nominácie v aktuálnom ročníku Ceny časopisu ARCH:
Byt P7, Bratislava-Staré Mesto
Autor(i): Martin Skoček, spolupráca: Pavol Dobšinský, Lucia Uhnáková
Dielo sme predstavili tu.
Bytový komplex LifePark, Bratislava
Autor(i): hantabal architekti / Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal, spolupráca: Soňa Pavolová, Jakub Hanták
Dielo sme predstavili tu.
Karloveská lodenica, Bratislava-Karlova Ves
Autor(i): OFFICE110 architekti / Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký, spolupráca: Boris Solga
Dielo sme predstavili tu.
Obnova vojnového cintorína z 1. svetovej vojny, Banská Bystrica-Majer, 1. etapa
Autor(i): Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš, grafický dizajn – Boris Meluš
Dielo sme predstavili tu.
Prístavba k domu, Čachtice
Autor(i): Pavol Paňák / A B.K.P.Š.
Dielo sme predstavili tu.
Rekonštrukcia interiéru telocvične MTF STU, Trnava
Autor(i): Michal Czafík, Branislav Puškár, Edita Vráblová
Dielo sme predstavili tu.
Smaltovňa, Lučenec
Autor(i): Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Samuel Kadák, Barbara Rek, Ľuboš Dobóczi, Filip Hečko
Dielo sme predstavili tu.
Útulňa Červená studňa pri Banskej Štiavnici
Autor(i): Ateliér HAUS / Miroslav Šestina, Tomáš Ružiak, Eva Šestina, spolupráca: NAD TÝM, o. z.; Dielňa HAUS; Organica
Dielo sme predstavili tu.
Vila E, Bratislava
Autor(i): A B.K.P.Š / Martin Kusý, Pavol Paňák, Jana Paňáková
Dielo sme predstavili tu.
VIOLA centrum pre umenie, Prešov
Autor(i): Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený, Dominika Hricová, spolupráca: Ondrej Jurčo, Martin Ratkoš, grafický dizajn – Marcel Benčík
Dielo sme predstavili tu.
Členova poroty aktuálneho ročníka ceny ARCH:
ANDREA BACOVÁ
Štúdium na Fakulte architektúry STU v Bratislave ukončila v roku 1985. V rokoch 1985 –1993 absolvovala architektonickú prax na Útvare hlavného architekta mesta Bratislavy, kde pôsobila aj ako vedúca ateliéru pre rozvoj mestských častí. Od roku 2000 je autorizovanou architektkou SKA. V projekčnej oblasti sa venuje predovšetkým projektom z oblasti bývania, urbanistickým plánom a štúdiám. Od roku 2003 pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave, kde aj v roku 2007 habilitovala a v súčasnosti vedie Ústav architektúry obytných budov. Je autorkou viac ako 350 odborných článkov a recenzií, posudkov a expertíz, ako aj autorkou a spoluautorkou viacerých knižných publikácií, ktoré sa orientujú na problematiku bývania. Je členkou a riešiteľkou viacerých medzinárodných výskumných grantov. Ako kurátorka realizovala viacero domácich i zahraničných architektonických výstav. Od roku 2010 je šéfredaktorkou odborného mesačníka ARCH o architektúre a inej kultúre i členkou Vedeckej a umeleckej rady Fakulty architektúry STU.
CHRISTOPH MÖRKL
Štúdium architektúry absolvoval v roku 2003 na Technickej univerzite vo Viedni. V tom istom roku založil spolu s manželkou Verenou Mörkl architektonickú kanceláriu SUPERBLOCK a o niekoľko rokov, presnejšie v roku 2009, spoločnosť NEU 31 Raum GmbH. V rokoch 2012 až 2017 bol poverený vedením komisie dohliadajúcej na obnovu 7., 8. a 12. okresu mesta Viedeň. Prevažujúce pole pôsobnosti kancelárie SUPERBLOCK spočíva v spracovávaní projektov dotovanej, ale aj voľne financovanej bytovej výstavby, ale aj v projektovaní opatrovateľských a sociálnych zariadení, interiérov či rekonštrukcií stavieb. Okrem toho sa ateliér venuje spracovávaniu urbanistických rozvojových stratégií, urbanistických konceptov a teoretických štúdií na tému mestského rozvoja a bytovej výstavby.
PAVEL NASADIL
Už počas štúdií architektúry na FA ČVUT Praha (prof. Alena Šrámková, 2003) a na AVU Praha (Škola architektúry prof. Emila Přikryla, 2005) pôsobil v kancelárii Aulík Fišer Architekti. Od roku 2001 spolupracuje s anglickým ateliérom Feilden + Mawson Architects and Planners, od roku 2008 ako jeho partner. V roku 2005 založil architektonickú kanceláriu FAM Architekti, ktorej je v súčasnosti hlavným architektom a konateľom. Je autorom mnohých úspešných súťažných návrhov, urbanistických i architektonických, ako aj rôznych projektov a štúdií doma i v zahraničí. Z realizovaných stavieb treba spomenúť rekonštrukciu terasy v pražskej ZOO (2008), Chatu na Máchovom jazere (2014) či budovu Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva v Londýne (Feilden + Mawson v spolupráci s Foster + Partners, 2010). V rokoch 2015 – 2018 pôsobil ako vedúci ateliéru architektonického dizajnu na Architectural Institute in Prague ARCHIP.
NORA VRANOVÁ
Štúdium architektúry ukončila v roku 1996 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala stáž v architektonickej kancelárii Burt Hill Kosar Rittelmann v USA. V rokoch 1996 až 2003 pracovala v ateliéri A B.K.P.Š., kde spolupracovala na projektoch Centrály NBS, interiéru novostavby SND, obytného súboru Agria v Nitre a ďalších. Bola taktiež aj pedagogicky činná – v rokoch 2001 až 2010 pôsobila ako asistentka na Katedre architektúry VŠVU. Od roku 2002 má ako autorizovaná architektka aj vlastnú architektonickú prax, pričom spolupracuje aj s ateliérmi Architekti Šebo Lichý, šujan_stassel či ateliérom Ardeline. Je členkou predstavenstva Slovenskej komory architektov a podpredsedníčkou správnej rady Inštitútu Slovenskej komory architektov.
THOMAS WEBER
Po vyučení stolárom absolvoval štúdium na HBC Hochschule Biberbach, kde získal diplom v roku 1999. Počas štúdia pracoval v kancelárii Ortner&Ortner Baukunst Berlin a Josef Prinz Architekt Ravensburg. V rokoch 2000 až 2007 pôsobil v ateliéri Dietrich | Untertrifaller Architekten Wien/Bregenz. Architektonické vzdelanie si doplnil postgraduálnym štúdiom na die Angewandte vo Viedni, ktoré ukončil v roku 2008. V rokoch 2009 až 2013 pôsobil aj ako hosťujúci profesor na viedenskej Technickej univerzite na Ústave architektúry a navrhovania. V roku 2009 si spolu s Michaelom Salvi a Andreasom Schenkerom založili vlastnú architektonickú kanceláriu, pôsobiacu vo Viedni a v Berne. Náplňou jej činnosti je predovšetkým navrhovanie administratívnych, školských, ako aj obytných budov v Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku.
Partneri:
Generálny partner: BAUMIT
Hlavní partneri: Velux, Premac
Reklamní partneri: Ytong, SALTO Systems, Reynaers Aluminium, Internorm, Schüco, Isover
Mediálny partner: Archinfo
Cena ARCH je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.