Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Na mieste bývalého aeroklubu vo Vajnoroch vznikol priestor pre tréning adrenalínových športov. Utilitárny halový objekt, ktorého veľkorozponový betónový skelet umožnil flexibilné priestorové využitie tréningového centra. Za štandardnou červenou fasádou zo sendvičových panelov sa ukrýva účelne zariadený interiér.
Priemyselné liate podlahy dovoľujú bezbariérový pohyb po podlažiach. Do čistého priestoru sú vložené preglejkové boxy s oceľovou podkonštrukciou a hranami. Neslúžia iba ako nábytok, ale je možné využiť ich aj ako prekážky pre skate, BMX, in-line... Na vstupnom podlaží sa okrem nevyhnutného hygienického zázemia, šatní, recepcie a malej obchodnej plochy nachádza multifunkčný športový priestor vystlaný červeným gymnastickým kobercom.
Pri návšteve sme sa tešili najmä na trampolíny, ktoré sú umiestnené na vloženom medzipodlaží (ľahká oceľová konštrukcia), čo umožnilo zapustenie odrazovej plochy na úroveň podlahy. Podlaha je pokrytá žinenkami, ktoré zvyšujú bezpečnosť v prípade dopadu mimo plochu trampolíny. Vyvýšený priestor je od multifunkčnej haly bezpečne oddelený sieťou natiahnutou až po strop. Na tréning slúži aj penová jama, do ktorej je možné nacvičovať nové, zložité triky. Striktne funkčné zariadenie športových zón má svoj technický pôvab.
Dominantou haly je rampa s výškou cez celý priestor, dopadá sa opäť do penovej jamy. Sklzový povrch zo snowflexu umožňuje bezpečný tréning lyžiarov, rampu si však obľúbili hlavne BMX jazdci. Oceľová konštrukcia je obložená preglejkou.
Výrazné farebné akcenty, ktoré uľahčujú orientáciu v priestore (okrem technického zázemia na prízemí) našli svoje uplatnenie aj v bar & chill zóne na poschodí, kde sa objavujú v podobe žlto-modrej schémy mobiliáru. Stoly a lavice v blízkosti menšej U-rampy slúžia ako ďaľšie "streetové" prekážky. Odolnosť elementov zabezpečujú robustné oceľové hrany.
Východiská návrhu a koncept interiéru bližšie predstavia autori:
Hangair Action Sports Academy je projekt, ktorý si dal za cieľ vyplniť chýbajúce zázemie pre komplexnú tréningovú prípravu nielen komunitných športov. Projekt interiéru, ktorého úlohou bolo prepojiť funkčnú stavbu haly so športom a jeho najprirodzenejšou, avšak multifunkčnou formou, zastrešil po internej súťaži ateliér Abnormal.
V priestoroch pôsobia viaceré spoločnosti ako Kreativ Gang - kreatívna marketingová agentúra; Visual Gang - foto&video produkčná spoločnosť; Hangair - šport. Všetky s vysokými priestorovými a časovými nárokmi. Prioritou bolo dosiahnuť v rámci obmedzeného rozpočtu hravé prostredie umožňujúce nezáväzné no vzájomne prepojené fungovanie jednotlivých spoločností.
Dizajn interiéru reflektuje funkciu priestoru. Keďže samotná hala slúži prevažne pre akčné športy, z ktorých mnohé pochádzajú priamo z „ulice“ (skateboarding, in-line skating, bmx, parkour, atď), škála použitých materiálov, ako je betón na podlahe, drevená preglejka na stenách, odzrkadľuje prostredie s ktorým sa návštevníci bežne stretávajú. Takmer celý priestor umožňuje plynulú jazdu na korčuliach alebo skateboarde. Niektoré interiérové prvky majú multifunkčné využitie, ako napríklad boxy na poschodí, ktoré slúžia na sedenie, po zložení ako pódium alebo stôl pre DJ-a, a v neposlednom rade ako prekážky pre BMX alebo skateboard.
Redaktori Archinfo osobne testujú kvalitu práce architektov - pri príprave článku priamo v Hangairi: