Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Dôsledná rekonštrukcia za účelom prispôsobenia vnútorného prostredia novej funkcii. Architektonické riešenie rešpektuje pôvodnú podobu a dispozíciu kultúrnej pamiatky v juhočeskej obci Chvalšiny, neďaleko od Českého Krumlova. Počas dva roky trvajúcich prác boli dôsledne sanované hodnotné kamenárske, stolárske a zámočnícke detaily. Súdobý autorský vklad tvorí funkčnú vrstvu, ktorá sa stáva súčasťou novej kapitoly v histórii objektu.
Kontext
Obec Chvalšiny leží medzi vrchom Kleť (najvyšší bod Blanského lesa) a vojenským priestorom Boletice. V roku 1945 bol značná časť obyvateľstva nútená odísť, preto má obec v súčasnosti len 1300 stálych obyvateľov.
Súkromná nadácia Rímskokatolíckej cirkvi kúpila chátrajúci areál fary, ktorý nedokázala malá obec udržiavať. Zriadila v nej ubytovanie pre osoby s poruchami autistického spektra. Cieľom bolo vytvoriť priestor pre týždňové alebo víkendové pobyty pacientov a súčasne zachrániť chátrajúcu kultúrnu pamiatku. Bývalá fara je súčasťou centrálnej zóny obce, spolu s neďalekým gotickým kostolom. Objekt zaberá pôdorys dvojice pôvodných meštianskych domov.
Hlavná fasáda smeruje na námestie, na sever sa fara obracia “slepou” fasádou, obnaženou v 60. rokoch 20. storočia po zbúraní susedného objektu. Pivnica a časť prízemia domu pochádza zo stredoveku, hlavná časť objektu je však baroková, s klasicistickou prestavbou. Novšie časti komplexu boli dostavané v 19. storočí a tridsiatych rokoch minulého storočia.
Stavebný fundus a strechy fary zostali bez veľkých zásahov, na námestí sa prestavba okrem nového farebného riešenia fasády neprejavuje. Architekti zachovali pôvodné vstupy a základné prevádzkové a dispozičné členenie.
Dispozícia a prevádzka
Na prízemí sa okrem vstupnej časti nachádza samostatný byt a kaplnka. V rámci prestavby pribudol výťah a vonkajšie schodisko. Hlavný trakt na poschodí objektu využíva prepojená spoločenská časť. Pre dosiahnutie potrebnej kapacity (22 lôžok) bolo severné krídlo predĺžené až na úroveň bývalej stodoly. Na mieste bývalých stajní, chlievov a sýpky vznikli ďalšie izby.
V severnom obvodovom múre pribudli nové okná, na prízemí dvojité prevetrávané podlahy. Klenby boli dodatočne spevnené tiahlami, drevené stropy a krovy precízne zreštaurované. Ako pochôdzna vrstva slúžia pôvodné drevené dosky a nová, remeselne vyrábaná, keramická dlažba. Stolárske, zámočnícke a kamenárske detaily boli sanované a doplnené na základe ich dôkladnej inventarizácie. Dôležitú súčasť interiéru tvorí zreštaurovaná historická výmaľba.
Pôvodná výkresová dokumentácia
Fotodokumentácia stavu pred rekonštrukciou:
Nové využitie vdýchlo objektu život a pridalo k celej histórii ďalšiu kapitolu. “Na začátku práce panovala obava, že objekt pro klienty s poruchami autismu není vhodný, že se mohou snažit památkový objekt demolovat a že bude pro ně snadné se v objektu sebepoškozovat. V současné době probíhá zkušební provoz a lze konstatovat, že klienti se v domě cítí dobře a spokojeně,” dopĺňajú na záver autori.
Podklady: 4DS
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu