Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Reagujúca architektúra - diplomová práca

Diplomová práca Ivana Kulifaja prináša spomienku na ťažké obdobia, ktoré stále rezonujú svetovými dejinami. Práca bola nominovaná na Cenu profesora Lacka.
Diela
Red 411.07.2019
2300+1
Reagujúca architektúra - diplomová práca
Autori: Ing. arch. Ivan KulifajSpolupráca: Mgr. art. Martin Uhrík, PhD. (vedúci práce)Návrh: 2018 - 2019Adresa: SlovenskoPublikované: 11. júl 2019

Hrôzy prvej, či druhej svetovej vojny si mnohí už nepamätáme. Nezažili sme trápenia, ktoré táto doba priniesla. Tí, čo áno, pred ňou vystríhajú. Preto je veľmi dôležité počúvať, pripomínať si a pamätať.

Diplomová práca Ing. arch. Ivana Kulifaja nemá vyčarovať úsmev na tvári. Poukazuje na násilnú minulosť a dáva vzniknúť pochmúrnej atmosfére územia. Slúži na zvýraznenie toho, čo predstavovalo ťažkosti danej doby. Preto vytvára ideálny priestor na dané pripomínanie a pamätanie. Teda múzeum našich čiernych dejín.

Viac o projekte už autor:

Múzeum železnej opony je forma, ktorá má návštevníka šokovať, zhnusiť a ponechať na ňom stopu a priniesť uvedomenie a zabrániť zabudnutiu. Forma reagujúca hlavne na históriu lokality ale aj národ, ktorá ovplyvnila niekoľko generácii a ešte dnes je jednou z tém ktorá diverzifikuje obyvateľstvo rôznych vekových kategórií.

Ivan Kulifaj

Jedna z častí histórie tejto lokality je železná opona, ktorá rozdeľovala nielen Európu ale aj celý svet. Počiatočná idea vyplýva z kritiky samotnej hranice a ideológie ktorá ju spôsobila. Návrh preberá fragmenty plotu (ostnatý drôt, stĺpy...) a pracuje s nimi v rôznych smeroch od koncepčného návrhu hmoty, skriptovania v grasshopperi, fyzického modelovania, 3D skenovania až po digitálnu úpravu a vytvorenie knižnice na základe určených pravidiel.

Ivan Kulifaj
Ivan Kulifaj
Ivan Kulifaj

Z celého procesu na základe rôznych prístupov, od formalistických po funkčné, bolo vygenerovaných niekoľko hmôt ktoré boli spojené do finálneho návrhu múzea obsahujúci dominantný objekt múzea, pavilón zosnulých a časť pôvodného plotu.

Návrh obsahuje objekt ako sochu, ktorá zabezpečuje funkciu múzea s potrebným zázemím. Okolie múzea je navrhnuté v koncepte šírky a osnovy spomínanej hranice vytvárajúce sieť, v ktorej je osadený aj objekt múzea a ďalšie dva pavilóny.

Ivan Kulifaj
Ivan Kulifaj

Materiálovo návrh čerpá z pôvodných plotov, hlavným základným materiálom bol betón na základ z ktorého je povrchovo riešený celý návrh, sekundárny materiál bolo železo, z ktorých bola vyrobená konštrukcia a ostnatý drôt, ktoré sú transformované do pochôdznych častí (lávky, schody) ako kontrast voči bariére opony.

Ivan Kulifaj

Hmota, s veľmi špecifickým vizuálom, je nielen silno ovplyvnená konceptom ale tak isto reaguje aj na okolitý urbanizmus, mierku človeka a spĺňa základné funkčno-prevádzkové a konštrukčné zákony.

Ivan Kulifaj
Ivan Kulifaj

Ing. arch. Ivan Kulifaj

Súvisiace články

Vložené
11. júl 2019
0
230

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím