Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Poznámka redakcie: Dielo predstavujeme so skráteným autorským textom. Rozsiahlu teoretickú časť nájdete v prílohe na konci článku.
Návštevnícke centrum Havránok s náučno-vzdelávacou funkciou má slúžiť ako vstupná brána do prírodného archeoskanzenu Havránok s celoročnou prevádzkou. Pozemok sa nachádza na okraji dvoch unikátnych krajinných oblastí, medzi husto zalesneným chráneným svahom Havránku a priehradou Liptovská Mara.
Na Slovensku sa komplexná expozícia väčšieho rozsahu venovaná Keltom v súčasnosti nenachádza. Aj preto je veľká príležitosť navrhnúť návštevnícke centrum, ktoré by sa v časti prechodnej výstavy zameralo na všetky slovenské náleziská.
Hlavným účelom návrhu Návštevníckeho centra Havránok je vytvorenie vstupnej brány pri návšteve Národnej kultúrnej pamiatky Archeoskanzen Havránok, vytvorenie priestoru pre dobrovoľníkov a prezentácia archeologických nálezov. Tiež má slúžiť na rekreačné a kultúrne účely nielen pre návštevníkov archeoskanzenu, ale aj pre návštevníkov pláže, cyklistov, veslárov a iných, ktorí môžu navštíviť komunitné centrum alebo kaviareň na pochôdznej streche a vnímať výhľady na Liptovskú Maru a Tatry z viacerých výškových úrovní.
Lokalita
Územie podliehalo dynamickým zmenám príchodom Keltov, ich vzostupom, po čase pádom a odchodom, ktorý bol sprevádzaný príchodom Slovanov, ktorí na území zotrvali. Od dvadsiateho storočia prebiehali na Havránku archeologické práce, vďaka ktorým sa zachoval historický odkaz osídlenia, ktorý je prezentovaný súčasnej generácii v archeo-múzeu Havránok.
Návštevnícke centrum je navrhnuté na juhovýchodnom kopci Havránku, ku ktorému prislúcha novo navrhovaný prístav a kryté parkovisko s prirodzeným prevetrávaním pri veži Kostola Panny Márie. Objekt je umiestnený do prostredia tak, aby nenarúšal výhľady z archeoskanzenu. Hmota terasovo kopíruje sklon terénu a líniu cesty. Návrh formovali požiadavky na osvetlenie jednotlivých funkčných celkov a vytvorenie nerušených výhľadov na Liptovskú Maru a Tatry.
Architektúra
Budova kopíruje vrstevnice svahovitého terénu. Monolitický výraz, ktorý "komunikuje" s okolitou prírodou a masívnym skalným útvarom je zapustený do kopca. Okolo objektu sa rozvíja nová kultúrna krajina. Podobne ako Kelti na kopcoch Havránku terasovo rozdeľovali svoje polia a príbytky, je rozdelená aj zelená strecha s vyhliadkovou trasou. Umožňuje návštevníkom vnímať výhľady na Liptovskú Maru a Tatry vo viacerých výškových úrovniach. Objekt je osadený do terénu tak, aby pred vstupom vznikol voľný rozptylový priestor. V strede dispozície je navrhnuté átrium, ktoré prebieha všetkými podlažiami a prináša denné svetlo do interiéru.
Dispozícia a prevádzka
Objekt sa skladá z troch podzemných podlaží a pochôdznej zelenej strechy s terasou.
Dispozičné riešenie objektu je rozdelené na tri funkčné celky, komunitné centrum, múzeum a kaviareň v troch výškových úrovniach. Všetky sú pod úrovňou terénu. Kaviareň a komunitné centrum sú prevádzkovo oddelené od múzea z dôvodu prevádzky vo večerných hodinách. Novo navrhované Návštevnícke centrum dáva možnosť plného využitia, doteraz zanedbávaného potenciálu archeoskanzenu.
Parkovisko
Súčasťou návrhu je podzemné parkovisko s kapacitou 41 miest. Pod terénom sa nachádza aj hygienické zázemie s prezliekarňou pre návštevníkov, sklad a technická miestnosť. Parkovisko je s plážou prepojené podzemnou komunikačnou chodbou, a komunikačnými rampami je prepojené s trasou návštevníckeho centra alebo archeoskanzenu. Prevetrávanie parkoviska je zabezpečené prirodzeným vetraním cez štrbiny na fasáde.
Materiálové a výtvarné riešenie
Architektonický koncept je založený na splynutí objektu s prostredím. Pri výbere materiálu bol dôležitý lokálny pôvod materiálu a tradícia jeho využitia v regióne. Pieskovec použitý ako hladký fasádny obklad a smrekové drevo v interiéri spĺňajú uvedené podmienky. Sú lokálnymi a pôvodnými materiálmi, ktoré Kelti používali pri výrobe múrov opevnení, obydlí a základov. Ďalším materiálom je bronz, ktorý našiel uplatnenie v interiéri.
Rozsiahlu teoretickú časť práce prikladáme vo forme ISSUU:
Podklady: Lucia Mušková