Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Dielo predstavujeme so skráteným autorským textom:
Cieľom diplomovej práce je revitalizácia Pasáže Stefana Wiecheckieho v poľskej Varšave, prinavrátenie jej pôvodnej funkcie a zatraktívnenie prostredia.
História
Pasáž Stefana Wiecheckieho bola naplnením vízie moderného obchodného a rezidenčného centra architekta Zbigniewa Karpińského. V meste plnom kontrastov a nedokončených alebo čiastočne zrealizovaných urbanistických a architektonických konceptov má dielo Karpińskeho zo 60. rokov minulého storočia osobité postavenie.
Pozdĺž ulice Marszalkowska, medzi Śvietokrzyskou ulicou a Alejami Jerozolimskimi bolo vybudované koherentné, logické a vizuálne atraktívne centrum. Hlavnou časťou boli tri obchodné domy oddelené od obytnej časti spojovacou pasážou - intímnou a pokojnou pešou zónou. Priamo z pešej zóny bol prístupný architektonický bar „Zodiak“ a letná kaviareň s rovnakým názvom na medziposchodí. Z jej terasy bol výhľad na malé námestie s umelecky stvárnenou fontánou. Zadná časť kaviarne bola oddelená dlhou stenou s abstraktnou kompozíciou od Marii Leszyzyńskej. Išlo pravdepodobne o najhodnotnejší fragment pasáže. Ďalej, smerom na sever, bolo menšie námestie prepojené s ulicou Chmielna. Na tejto ulici sa nachádzal slávny Salon Mody Polskiej - nielen zaujímavo architektonicky riešená budova ale aj kompozične dôležitý blok, ktorý uzatvára severné priečelie námestia. Neďaleko sa nachádza ulica Zlota, z ktorej os pasáže prebieha až k Palácu vedy a kultúry.
Napriek hlučnému okoliu Ulice Marszalkowska sa projektovému tímu Zbigniewa Karpińskeho podarilo vytvoriť intímnu enklávu a oddychový priestor. Niekoľko sto metrov dlhý „betónový kaňon“, uzavretý z oboch strán stenami, sklom, oceľou a hliníkom bol "zneutralizovaný" zeleňou. Všadeprítomné záhony, nízke múriky a pergoly dodávali priestoru ľudskú mierku. Pri prechádzaní týmto priestorom človek necítil negatívnu, ohromujúcu prítomnosť najvyšších obytných budov vo Varšave. Okrem sedenia v tieni pergoly, v blízkosti zelene ste si mohli sadnúť na jednu z mnohých lavičiek, či nízkych stien. Práve z tohto dôvodu sa stala pasáž jedným z najobľúbenejších miest vo Varšave.
Súčasný stav
V roku 2006 prebehla revitalizácia pasáže - pojem, ktorý naznačuje prinavrátenie života do priestoru. Táto revitalizácia sa však nedá považovať za úspešnú. Ľudia priestorom len prechádzajú, absentujú prvky zelene a taktiež miesta na oddych a sedenie. V strede pasáže sa nachádzajú vysoké lampy, ktorý boli premenené na wifi-routre, kedže silné svetlo z nich obmedzovalo susedné obytné budovy počas nočných hodín. V pasáži sa nachádzajú dve menšie námestia. Jedno pred bývalým barom Zodiak (v súčasnosti tu prebieha rekonštrukcia) a druhé, o niečo väčšie námestie so zanedbaným mobiliárom a zeleňou. Ľudia priestory využívajú najmä ako stretávací bod, z ktorého vyrážajú do inej lokality. Pasáž, ktorú približne v dvoch tretinách križuje cesta, je zakončená neveľkým parkoviskom pre rezidentov obytných blokov. Pasáž v súčasnosti pôsobí neosobne a chladne.
Pri navrhovaní sme čerpali najmä z histórie miesta. Na dobových fotografiách je zachytený farebný priestor plný života, ktorý doň vnášali nielen ľudia, ale aj zeleň. Horizontálne elementy na úrovni druhého podlažia vymedzili intímny priestor, v ktorom chcel človek zotrvať dlhšie, nielen pár minút.
Zdrojom inšpirácie je newyorský projekt The High Line. Lineárny most ponad pešiu zónu, ktorý dovoľuje vyjsť ľudom na druhé podlažie a zotrvať na novovybudovaných terasách. Potenciál riešenej oblasti je vysoký, pretože sa nachádza v centre mesta v susedstve vysokých obytných budov, ale aj nákupných centier a kancelárií. Preto má opodstatnenie vybudovať zaujímavý priestor pre ľudí práve v tejto oblasti.
Návrh
Potenciál pasáže je veľký, no nevyužitý. Denne tadiaľto prechádza množstvo turistov, ktorých láka práve Palác vedy a kultúry. V nočných hodinách sa zas priestor mení na rušnú ulicu plnú mladých ľudí, ktorí tu však nezotrvajú dlhšie než pár minút. Návrh počíta s vytvorením horizontálneho prvku v podobe mosta, ktorý prepája celú pasáž a vytvára tak viac priestoru na úrovni druhého podlažia. Horizontálny prvok zvyšuje intimitu priestoru a prispieva k vytvoreniu adekvátnej mierky, tak aby sa ľudia "nestrácali" medzi výškovými budovami. Vybudovaním mosta by sa znížilo riziko stretu chodcov s autami, ktoré vzniká na križovatke v strede pasáže a odstránil by sa taktiež problém s terasami na prízemí, ktoré často v letných mesiacoch blokujú pohyb chodcov a cyklistov. Zvýšenie percenta zelene v oblasti prispeje k vytvoreniu oddychového priestoru v rušnom centre mesta.
Podklady: Denisa Petreková
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu