Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. apríl 2017
0
4815

Premeny povrchov medi a zliatin medi v čase

Prirodzené starnutie a postupná zmena architektonického výrazu je súčasťou životného cyklu každej budovy. Vybrali sme niekoľko príkladov stavieb, kde boli na fasáde použité obklady na báze medi.
Premeny povrchov medi a zliatin medi v čase

Prirodzená zmena výzoru a vznik patiny je jednou z jedinečných vlastností medi a jej zliatin. Na povrchu vystavenom poveternostným vplyvom vzniká oxidáciou vrstva, ktorá robí materiál odolným a trvácnym. Zmeny sú pozvoľné a nie celkom predvídateľné - rovnako ako počasie, ktoré je za neustále zmeny materiálu zodpovedné. Vzhľad povrchu a jeho zmeny v priebehu času sú určené interakciou patiny s miestnymi atmosférickými podmienkami.

Na nasledujúcich príkladoch je zachytené prirodzené starnutie fasád a zmena celkového výzoru stavieb a architektúry.

Meď - v priebehu niekoľkých dní v kontakte s atmosférou začne povrch oxidovať a meniť svoju farbu na gaštanovo hnedú. Fasáda v priebehu niekoľkých rokov postupne tmavne a neskôr sa mení na typickú zelenú patinu.

Príklad: Terasový dom, Košíře, Praha

Autori: Pavel Hnilička, Petra Bláhová - Kandusová, Veronika Hamšíková, Jan Dluhoš
Spoluautori: Petr Tej, Tereza Růžičková, Helena Šonský
Realizácia: 2006 - 2007

Terasový dom získal Grand Prix architektov 2008 v Kategórii novostavba.

Princíp terasového usporiadania umožnil ku každému bytu priradiť strešnú záhradu. Bolo tak možné vystavať kvalitu bývania podobnú rodinnému domu, avšak "mestsky zahustenú" bez obrovských plošných nárokov, ktoré si súčasná výstavba kolónií rodinných domov v hustej sídelnej štruktúre vynucuje.

Dom je členený na štyri byty, z toho je jeden mezonetový. Na poschodí na úrovni ulice je garáž pre osem automobilov, vstupná hala a pivničky pre každý z bytov. Domom prechádza výťah, z ktorého sa vstupuje priamo do jednotlivých bytov. Spoločné komunikačné priestory tvorí iba vstupná hala. Schodisko je vytiahnuté von z domu. Spodné tri byty majú terasy na východ a juh, zatiaľ čo horný byt má terasu na východ a na západ a nadväzuje na súkromnú záhradu. 

Vývoj vzhľadu medenej fasády (fotografie: Filip Šlapal, Jaroslav Hejzlar, Pavel Hnilička Architekti):

2007

2007
2007Foto: Filip Šlapal
2007
2007Foto: Filip Šlapal
2007
2007Foto: Filip Šlapal

 

2008

2008
2008Foto: Jaroslav Hejzlar
2008
2008Foto: Jaroslav Hejzlar

 

2012

2012
2012Foto: Pavel Hnilička Architekti
2012
2012Foto: Pavel Hnilička Architekti

Mosadz - zliatina medi a zinku. Pôvodný lesklý povrch sa postupne mení. Po počiatočnej strate lesku sa farba postupne mení na hnedú, ktorá sa ďalej rozvíja do sivohnedej a potom do tmavohnedej až antracitovej farby. Šikmé plochy nakoniec môžu získať na povrchu patinu, podobnú patine čistej medi.

Príklad: Obytný dom Weymouth Street, Londýn

Autori: Make Architects
Realizácia: 2011

Relatíve fádny šesťposchodový bytový dom zo šesťdesiatych rokov umiestnený v srdci pamiatkovej zóny Harley Street v londýnskej štvrti Fitzrovia prešiel veľmi výraznou rekonštrukciou, ktorá rozšírila obývateľný priestor a dala budove novú identitu čerpajúcu z rozsiahleho použitia mosadze.

Mosadz bola zvolená kvôli svojim charakteristickým vlastnostiam a prirodzenej oxidácii, ktorá spôsobuje, že každý panel získava prirodzenú patinu. Na dosiahnutie celkového zámeru boli zvolené rozdielne pomery medi a zinku.Vznikajú tak rôzne farby -  od zlatisto žltej v zadnej časti budovy až po červenohnedú pri nových horných poschodiach. Farby ladia s paletou okolitej architektúry, ich výraz sa postupne utlmuje a splýva s farebnými tónmi okolitých stavieb. Pri samotnej voľbe bolo dôležitým hľadiskom aj to, že použitý materiál nezaťažuje životné prostredie, možno ho v plnej miere recyklovať.

Obkladový systém obaľuje betónový skelet. Nové uzavreté balkóny sa pohrávajú s vertikalitou okolitých blokov a skladba fasády bola zopakovaná v rámci konštrukcie balkónov samotných, perforovaných do podoby mriežok vytvárajúcich clony v duchu Pieta Mondriana.

Vývoj vzhľadu mosadznej fasády (fotografie: Rosangela Borgese):

2011

2011
2011Foto: Rosangela Borgese
2011
2011Foto: Rosangela Borgese

 

2017

2017
2017Foto: Rosangela Borgese
2017
2017Foto: Rosangela Borgese

Bronz - zliatina medi a cínu. Pôvodný výrazný červenohnedý povrch sa vplyvom počasia výrazne mení. Povrch oxidáciou postupne nadobúda sivý podtón, ktorý je pre túto zliatinu typický. Materiál sa postupne celoplošne mení na tmavo hnedý antracit - následná patina sa formuje oveľa pomalšie, než u čistej medi.

Príklad: Sýpka v pamiatkovej oblasti Abbey Road Riverside, Londýn

Autori: Pollard Thomas Edwards Architects
Spoluautori: Schmidt Hammer Lassen Architects
Realizácia: 2011

Tento projekt je príkladom oživenia pamiatkovo chránených objektov tak, aby vyhoveli potrebám 21. storočia pri súčasnom zachovaní ich výrazu a integrity. Nová prístavba, opláštená bronzom, dotvára svojim autentickým výrazom harmonické spojenie nového so starým.

Pre preskúmanie vzhľadu rôznych obkladov boli použité zmenšené modely. Experimentovalo sa rôznymi veľkosťami a tvarmi plátov a s vertikálnymi, horizontálnymi alebo sklonenými spojmi. Tvar budovy vyžadoval trojrozmerný prístup, pretože strecha je v podstate naklonený múr a tieto modely umožnili architektom skúmať interakcie kľúčových prvkov, ako sú okná a strešné svetlíky s rôznymi konfiguráciami kovových panelov.

"Sme spokojní s celkovým výrazom fasády. Detaily, spoje a nárožia sú svieže a čisté, horizontálne usporiadanie plátov a striedavé vertikálne spoje dobre ladia s nepravidelne umiestnenými oknami rôznej veľkosti. Jemné vlnenie plátov odľahčuje a zmierňuje ’novosť’ prístavby, ktorá tak dobre ladí s patinou historickej budovy. V spolupráci s dodávateľom krytiny sme pozorne riešili detaily, čo sa vyplatilo na konečnom vzhľade budovy.", hodnotí riešenie architekt Chris Hodson z Pollard Thomas Edwards Architects.

Vývoj vzhľadu bronzovej fasády (fotografie: Tim Crocker):

2011

2011
2011Foto: Tim Crocker
2011
2011Foto: Tim Crocker
2011
2011Foto: Tim Crocker

 

2017

2017
2017Foto: Tim Crocker
2017
2017Foto: Tim Crocker
2017
2017Foto: Tim Crocker

 

Zlatá zliatina - tento materiál zlatej farby je zliatinou medi s hliníkom a zinkom, je veľmi stabilný a v priebehu času si zachováva svoj zlatý odtieň. V exteriéri sa správa inak ako čistá meď, pretože má tenkú ochrannú vrstvu oxidu, obsahujúcu všetky tri prvky zliatiny. V dôsledku toho si povrch zachováva svoju zlatú farbu. Zliatina stratí časť svojho lesku, keď vrstva oxidu zosilnie vplyvom pôsobenia ovzdušia.

Príklad: Deptford Lounge v Londýne

Autori: Pollard Thomas Edwards Architects
Realizácia: 2012

Budova symbolicky aj funkčne využíva svoje perforované fasády zo zlatej medenej zliatiny, za ktorou sa skrýva pestrý život nového spoločenského centra v mestskej časti Deptford. Architekti umiestnili pestrý programový obsah za jednoliatu kulisu vytvorenú polotransparentnou lesklou fasádou.

Vývoj vzhľadu fasády vyhotovenej zo zlatej zliatiny (Cu-Al) (fotografie: Chris Hodson, Rosangela Borgese):

2012

2012
2012Foto: Chris Hodson
2012
2012Foto: Chris Hodson

 

2017

2017
2017Foto: Rosangela Borgese
2017
2017Foto: Rosangela Borgese

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím