Advertorial

Rodinný dom Vinje, Slovinsko

Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Rekonštrukcia Plečnikovho domu, Ľubľana

V dome dlhý čas pracoval a tvoril slovinský architekt Jože Plečnik. V našich končinách je známy hlavne svojou prácou v 20. a 30. rokoch 20. storočia pre československú prezidentskú kanceláriu. Plečnik významne prispel k súčasnej podobe Pražského hradu. Realizácia bola nominovaná za Slovinsko na tohtoročnú cenu Mies van der Rohe award.
Diela
Red 326.02.2017
14940+9
Rekonštrukcia Plečnikovho domu, Ľubľana
Autori: Maruša Zorec, Maša Živec, Matjaž BolčinaInvestor: Mesto LjubljanaPlocha pozemku: 3263 m2Zastavaná plocha: 1073 m2Podlažná plocha: 716 m2Investičný náklad: 2,26 mil. eurNávrh: 2013 - 2013Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Karunova ulica 4, Ľubľana, SlovinskoPublikované: 26. február 2017

Rekonštrukcia vstupných priestorov Plečnikovho domu je malým, no zároveň komplexným zadaním. V priestoroch tohto domu žil a tvoril Jože Plečnik od roku 1921 až do svojej smrti v roku 1957. Celý objekt je v súčastnosti pamiatkovo chránený. Nachádza sa tu rozsiahla expozícia venovaná architektovi, súčasťou zbierky je aj lapidárium v záhrade. Nedávno boli zrekonštruované vstupné priestory domu a uličná fasáda.

foto: Tadej Bolta

Dva roky trvajúce reštaurátorské práce sprístupnili návštevníkom nevyužívanú časť domu. V nových priestoroch našli svoje miesto menšie prevádzky. Nachádza sa tu malá expozícia, ktorá v krátkosti predstavuje Plečnikovu tvorbu, prednášková miestnosť, pátio a obchod so suvenírmi. Zrekonštruované podkrovie je prístupné pre správcov a vedeckých pracovníkov.

Pôdorys domu so záhradou
Pôdorys domu so záhradouArrea, arhitektura, d.o.o.
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPArrea, arhitektura, d.o.o.

Architekti sa pri rekonštrukcii snažili v čo najväčšej miere zachovať pôvodnú podobu mestského domu. Dom a jeho prístavby vznikali do určitej miery ako experiment, kde si Plečnik overoval nové stavebné postupy. Rekonštrukcia priznáva a odkrýva rôznorodú materialitu objektu, snaží sa zachovať a prezentovať jednotlivé historické vrstvy. Cieľom autorov bolo prezentovať architektonickú a stavebnú kvalitu objektu a priniesť do tohto prostredia nadstavbu v podobe nového programu a využitia.

foto: Tadej Bolta

Počas rekonštrukcie boli všetky pôvodné izby otvorené a prepojené do jedného funkčného celku. V rámci čakania na vstup do múzea, môžu návštevníci vidieť expozíciu, ktorá využíva potenciál a atmosféru zrekonštruovanýh priestorov. 

foto: Tadej Bolta

Koncepcia výstavy prezentuje na časovej osi Plečnikov život a tvorbu. Diela z Viedne, Prahy, Ľubľany ale aj nerealizované projekty, modely a životný príbeh architekta. Návštevníci majú možnosť navštíviť záhradu a miestnosti s pôvodným zariadením.

foto: Tadej Bolta

Stavebným prácam predchádzal komplexný pamiatkový prieskum. Počas prestavby sa podarilo zachovať maximálne množstvo pôvodných konštrukcií a interiérových prvkov. Zmena a otvorenie dispozície si vyžiadala odstránenie dvoch stien. Nové prvky sú jasne odlíšené od zachovaných častí interiéru. Osobitú pozornosť architekti venovali minimalizovaniu technickej infraštruktúry a jej umiestneniu tak, aby bola čo najmenej rušivá. Vykurovanie domu zabezpečuje tepelné čerpadlo.

foto: Tadej Bolta

Plečnikov dom bol obohatený o ďalšiu hodnotnú architektonickú vrstvu. Nové konštrukcie odrážajú požiadavky na funkčné riešenie novej náplne objektu. Kladú dôraz na precízny remeselný detail a spracovanie. Nábytok a zariadenie interiéru pokračuje v tradícii tvorby Jože Plečnika, ktorý začínal ako stolár v dielni svojho otca.

foto: Tadej Bolta
Foto: Tadej Bolta
Foto: Tadej Bolta
foto: Tadej Bolta
Stav objektu pred rekonštrukciou
Stav objektu pred rekonštrukciouFoto: archív ateliéru Arrea

Poloha diela

Maruša Zorec
Maša Živec
Matjaž Bolčina
Vložené
23. február 2017
0
1494

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím