Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Klinika Dr. Pírka má viac ako osemdesiatročnú tradíciu. Jej prvá budova bola postavená v 30. rokoch minulého storočia. Už vtedy bola starostlivo pripravovaná v spolupráci s architektom Vladimírom Wallenfelsom, ktorý navrhol modernú funkcionalistickú stavbu. Progresívna bol nielen vonkajšia forma, ale aj vnútorné vybavenie. Návrh sa zameriaval na pohodlie pacientov a ošetrujúcich pracovníkov. Veľké okná s nízkym parapetom umožnili v kombinácii s vyššími lôžkami výhľad do záhrady aj ležiacim pacientom. Aj v súčasnosti vyberali potomkovia zakladatela kliniky architekta rovnako starostlivo. Nový pavilón, ktorý navrhol ateliér profesora Martina Rajniša je citlivo zasadený do prírodného prostredia priľahlého lesoparku. Stavba “obopína” skalnú vyvýšeninu, na ktorej stojí staršia časť areálu kliniky. Architekt Martin Rajniš si dal záležať, aby docielil kontrast medzi skalou a ľahkou presklenou fasádou.
"Klinika Dr. Pírka nás na začátku roku 2016 vyzvala do soutěže. Zadání bylo vytvořit nemocnici, která zahrne prvky moderního zdravotnického zařízení a současně bude dýchat přátelským prostředím. Dalším předpokladem bylo vytvořit projekt, jenž bude citlivě zasazen do přírodního prostředí lesoparku v bezprostřední blízkosti skály," vysvetľuje Martin Rajniš.
Nová multifunkčná budova má za cieľ odľahčiť trvalo preťažovanú ambulantnú časti kliniky a zabezpečiť dostatočnú kapacitu a komfort pacientom i zamestnancom. V budove sú ambulancie kardiológie, neurológie, gastroenterológie, ortopédie a cievnej chirurgie.
V budove nie je len ambulantná starostlivosť, fyzioterapia a lekáreň, ale tiež priestory pre odborné semináre a prednášky. Ľudia tu nájdu moderné čakárne, kaviareň a reštauráciu.
Severná fasáda orientovaná smerom k ulici Na Celně je obložená miestnym pieskovcom. Zvolený materiál korešponduje s okolitými skalami, poctivá remeselná práca a detail nadväzuje na prvorepublikovú tradíciu. Na južnej strane je pred ľahkú presklenú fasádu predsadený systém pevného horizontálneho tienenia.
Cieľom vedenia kliniky nebolo len postaviť moderný multifunkčný zdravotnícky pavilón, ale tiež funkčne rozšíriť historicky hodnotný areál a novú stavbu čo najšetrnejšie zasadiť do okolitého prírodného prostredia. Pavilón je prostredníctvom lávky priamo prepojený s parkom. Stavba obopína skalnú vyvýšeninu, na ktorej stojí staršia časť areálu kliniky. Štíhla, jemne zakrivená budova je dôstojným pokračovateľom tradície mladoboleslavských zdravotníckych zariadení.
Podklady: Huť architektúry Martin Rajniš