Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. august 2016
0
2006

Rozhľadna Pekelný Kopec (ČR)

Od roku 2013 bolo v Českej republike postavených viac ako 100 nových rozhľadní a vyhliadkových veží rôznej kvality. Medzi vydarené realizácie určite patrí nová rozhľadňa pri Třebíči, ktorá zaujme svojou racionálnou konštrukciou. Vzájomné otočenie a násobenie jednoduchej základnej formy vytvára osobitú a elegantnú štruktúru.
Rozhľadna Pekelný Kopec (ČR)
Autori: Ing.arch. Pavel JuraInvestor: Mesto TřebíčInvestičný náklad: 8 mil. CZKNávrh: 2012 - 2014Realizácia: 2014 - 2014Adresa: Pekelný kopec 49°11′3″ s. š., 15°50′59″ v. d., Třebíč, Česká republikaPublikované: 6. august 2016

Rozhľadňa je postavená na jednom z troch vrcholov Pekelného kopca v blízkosti mesta Třebíč. Vrchol kopca je bez súvislého porastu, len s niekoľkými solitérnymi stromami. Južná hrana vrcholu je vymedzená suťovým svahom, ktorý prechádza do nízkeho listnatého porastu. Vo vzdialenosti cca 50m od miesta stavby otvorené priestranstvo vymedzuje smrekový les.

Región má bohatú kultúrnu tradíciu. Stavebné hodnoty regiónu sú reprezentované predovšetkým románsku bazilikou Sv. Prokopa a historickou židovskou štvrťou. Svätoprokopská symbolika a povesť je tiež spojená s pekelným kopcom aj s celkovým zámerom investora turistickej infraštruktúry.

Bazilika Sv. Prokopa je charakteristická čistým románskym slohom a množstvom motívov s centrálnym charakterom (rozety, klenbové polia), ktorých výrazný účinok sa uplatňuje nielen v plošnej dvojrozmernej podobe, ale najmä v trojrozmernej konštrukcii. Tieto motívy sú tvorené otáčaním základného detailu (prvku) okolo stredu celku. Formálna bohatosť týchto detailov a konštrukcií je vytvorená viacnásobným opakovaním, rotáciou. Princípy opakovania (rotácie) základného prvku sú častým princípom rôznych symbolov (Dávidova hviezda), modernej aj tradičnej architektúry.

Koncept stavby rozhľadne vychádza z charakteru lokality aj vyššie popísaných tradičných princípov. Základná geometria stavby je tvorená dvoma vzájomne otočenými pravouhlými rámami štvorcového pôdorysu. Pravidelná geometrická forma aj ortogonálna osnova zaisťujú racionálnu (jednoduchú a lacnú) realizáciu stavby. Vzájomné otočenie a násobenie jednoduchej základnej formy v tomto prípade vytvára zaujímavú štruktúru.

Pôdorys vstupnej úrovne +0, 000
Pôdorys vstupnej úrovne +0, 000
Pôdorys vrcholovej vyhliadky +24, 420
Pôdorys vrcholovej vyhliadky +24, 420
Pôdorys typickej úrovne + 11,100
Pôdorys typickej úrovne + 11,100
Typický rez
Typický rez
Typický pohľad
Typický pohľad

Základný motív dvoch pootočených štvorcov je využitý aj v trojrozmernej podobe stavby - základnú konštrukciu a zároveň aj podobu rozhľadne tvoria vzájomne otočené a posunuté kubické objemy. Jednotlivé kubické objemy sú tvorené štvorcovými pôdorysnými rámami a zvislými diagonálami z masívnych drevených prvkov, ktoré sú doplnené subtílnymi oceľovými stĺpikmi.

Takto vytvorená konštrukcia má priestorovú tuhosť a odolnosť proti vodorovnému zaťaženiu vetrom, je racionálna, založená na jednoduchom princípe. Jednotlivé prvky konštrukcie možno ľahko prefabrikovať a minimalizovať tak stavebné práce na ťažko dostupnom mieste.

Na hlavnej konštrukcii sú zavesené vnútorné časti - hlavné schodisko, prestupová podesta aj vyhliadka. Hlavné schodisko tvorí jadro stavby. Vnútorné vreteno je oceľové, jednotlivé stupne tvoria drevené klieštiny (podstupnice) kotvené do stredového vretena a zavesené na vonkajšom obvode. Stupne sú drevené, vzájomná previazanosť prvkov definuje vnútornú špirálu stavby. Hlavné schodisko je ukončené medzipodestou pod vrcholom veže. Bezpečnostné zábradlie hlavného schodiska a medzipodesty je tvorené zvislými závesmi hlavnej konštrukcie, ktoré sú doplnené nerezovou pletenou sieťou.

Pre prístup na najvyššiu vyhliadku je ďalej z medzipodesty navrhnuté úsporné vretenové stredové schodisko, ktoré minimálnym rozmerom poskytuje dostatok priestoru pre obvodovú vyhliadku vo vrchole stavby. Najvyššia vyhliadka je navrhnutá ako oceľový kruhový prstenec, zavesený (spoločne s hlavným schodiskom) z najvyššieho oceľového rámu hlavnej konštrukcie.

Podklady: Pavel Jura

Poloha diela

Ing.arch. Pavel Jura

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím