Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
"Podobných" atrakcií je na našom území hneď niekoľko (Donovaly, Chopok, Lomnické sedlo...). Často ide o výrazný zásah do prírody, pritom bez pridanej estetickej, či edukačnej hodnoty. U našich západných susedov je výsledok lepší. Sochársky stvárnené elementy sú osadené na rozhraní pasienkov a krkonošského lesa.
Herná krajina Pecka je súbor herných prvkov neďaleko hornej stanice lanovky nad Velkou Úpou (2,5 kilometra východne od centra Pece pod Sněžkou).
Námetom pre hernú krajinu je fauna Krkonôš. "Krajina" je rozdelená na prechádzku po lávkach natiahnutých v korunách stromov a lesný svet, kde je možné preliezť obrou ulitou, zmijou, norami, byť súčasťou súboja mravcov, či prejsť labyrintom mraveniska. Pri okraji lesa číha rys, cez jeho hrtan je možné prejsť do útrob skulptúry. Na lúke leží jeleň, ktorého parožie a kostra slúži ako vyhliadka a preliezačka s tobogánom. Na prameni zas sedí mlok. Po formálnej stránke jednoznačne artikulované “zvieratá” (rys, zmija) dopĺňajú značne abstrahované inštalácie (jeleň, ulita...). Každý z herných prvkov je sprevádzaný informačným panelom formou ilustrovaných scén s populárno náučným obsahom.
Rozmanitá paleta námetov sa odráža tiež v náročnosti funkcií herných prvkov. Herná krajina je kombináciou certifikovaných herných prvkov a sochárskych inštalácií, ktoré dotvárajú charakter krajiny. Autori “vyzývajú” rodičov k účasti na hre so svojimi ratolesťami. Konštrukcia herných prvkov je navrhnutá s ohľadom na prostredie, do ktorého sú umiestnené. Dominantným materiálom je drevo zo sibírskeho smrekovca kotvené na oceľové alebo drevené konštrukčné prvky.
Realizácia herných prvkov si vyžadovala úzku spoluprácu architektov a realizačnej firmy a výraznú flexibilitu pri realizácii projektu. Niektoré konštrukčné detaily sa upravovali za pochodu.
Sochárske diela a herné prvky realizované na mieru: Nory, Rys, Súboj Mravcov, Ulitam, Mravenisko, Larvy, Vretenica, Parožie jeleňa, Kostra jeleňa, Svet v stromoch, Vodný svet, Amfiteáter, Odpočinkové móla.
Inštalácie sú tvorené niekoľkými typmi konštrukcií:
Konštrukcia zo smrekovcovej guľatiny a hranolov rôznych profilov bez povrchovej úpravy tvorí tuhú priestorovú štruktúru v tvare sochy (napríklad rys, nory). Skulptúra je založená na zemných skrutkách a opláštená smrekovcovými fošňami hrúbky 50 milimetrov bez dodatočnej povrchovej úpravy. Jednotlivé prvky konštrukcie sú spojené atypickým oceľovým zvarencom z ocele S235 a zaistené nerezovými skrutkami.
Ďalším typom je nosná zváraná oceľová kostra, na ktorej sú ukotvené prvky z lepeného alebo masívneho smrekovcového dreva (telá mravcov).
Konštrukcia vretenice či ulity je vyhotovená z oceľových obručí zvarených z plechov ako atypický prvok. Konštrukcia je takisto založená na zemných skrutkách. Rámy sú prepojené oceľovými rúrkami a jeklami z ocele S355 a obložené fošňami zo sibírskeho smrekovca.
Parohy a rebrá jeleňa sú zložené vždy z troch hlavných zvislých priehradových nosníkov z lepeného smrekovcového dreva. Jednotlivé nosníky sú prepojené prievlakmi, schodiskom a plošinami. Plochy medzi nosníkmi a zábradlím vypĺňa čierna nerezová sieť. Parohy sú založené na oceľovom rošte z valcovaného profilu HEA, ktorý je kotvený zemnými skrutkami.
Chodník v stromoch tvorí sústava siedmych “bocianích hniezd” prepojených visutými lanovými lávkami. Každá z plošín umiestnená na centrálnom stĺpe je zabezpečená systémom kotviacich lán. Plošiny majú osemuholníkový pôdorys, avšak z vonku tvoria dojem bocianích hniezd vďaka obloženiu z agátových konárov s priemerom 50 - 100 mm. Tieto plošiny sú vzájomne prepojené chodníkmi pomocou visutých lanových mostov. Hlavná nosná konštrukcia plošín je tvorená žiarovo pozinkovanými oceľovými profilmi. Pochôdzne časti konštrukcie sú vyhotovené z impregnovaného mäkkého dreva. Ako zábradlie na plošinách slúži čierna nerezová sieť.
Podklady: BoysPlayNice