Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. august 2024
0
1070

Skatepark Janka Kráľa, Bratislava

Útočisko (nielen) pre adrenalínové športy.
Skatepark Janka Kráľa, Bratislava
Autori: Martin Hrouda, Jiří Kotal, Lukáš Kalivoda, Jan Maleček, Nikola Žuchová, Andrea Nováková, Jakub Strejc, Jakub Karlík (grafika - návrh aj realizácia)Investor: Mesto BratislavaZastavaná plocha: 1350 m2Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2023 - 2024Adresa: Most SNP , Bratislava - Petržalka, Česká republikaPublikované: 13. august 2024

Voľnočasový areál pod mostom SNP sa takmer bezprostredne po dokončení stal obľubeným a vyhľadávaným miestom (nielen) pre priaznivcov adrenalínových športov a spustil širšiu verejnú diskusiu o využití potenciálu obdobných priestorov.

Za projektom stojí skúsený kolektív pražského U / U Studia, ktorý má v Bratislave na svedomí aj projekt Urban park. Mladí architekti, ktorí zároveň vo voľnom čase jazdia, prezentujú svoje projekty ako návrat ku streetovým koreňom skateboardingu. Aktuálna bratislavská realizácia v mnohom pripomína ich projekt Vltavská underground, ktorý vniesol atraktívnu náplň, nový život a farby do prostredia podchodu v českej metropole, alebo nerealizovaný skatepark pot Trojským mostom.

Napriek tomu, že krytá plocha pod mostom sa javila ako ideálne miesto pre obdobné využitie, východiská neboli vonkoncom jednoduché. Niky pre osvetlenie v konštrukcii mosta naznačovali pôvodný zámer realizácie osvetleného verejného priestoru už pri návrhu významného architektonického diela z druhej polovice XX. storočia.

Jedným z dôvodov dlhoročnej absencie využitia lokality v kontakte so Sadom Janka Kráľa je komplikovaná situácia s inžinierskymi sieťami. "V konštrukcii mosta a následne pod plochou, kde sa aktuálne športovisko nachádza totiž prechádzajú všetky potrubia a káble, ktoré spájajú centrum mesta s najväčším bratislavským sídliskom Petržalka," vysvetľuje jeden z autorov projektu Lukáš Kalivoda. Návrhu športoviska pod mostom preto predchádzalo zdĺhavé a komplikované vyjednávanie podmienok so správcami inžinierskych sietí. Výsledkom je veľké množstvo revizných otvorov a úprav povrchov, ktoré sú citlivo zakomponované do materiálov návrhu.

Súčasná podoba skateparku je výsledkom procesu viacerých kompromisov a zmien (pôvodne sa počítalo napríklad so zapustením športoviska o 15 cm oproti úrovni priľahlých cyklotrás). Architektom sa však podarilo vytvoriť funkčný a atraktívny "layout" pre kolieskové športy a BMX, ktorý sprevádza pre realizácie ateliéru už charakteristická výrazná farebná grafika. "Bratislava má  konečne dôstojný krytý celobetónový skatepark s večerným osvetlením, výhľadom na dominanty Bratislavy a skvelým západom slnka," dopĺňa Lukáš Kalivoda.

P.S.: Nečakané súvislosti (a potenciál)  podobných intervencií sa javia aj v súvislosti s vytváraním predpokladov pre športové aktivity, ktoré pred niekoľkými dňami priniesli olympijské "ovocie" vo forme 5. miesta Richarda Turyho.

 

Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo

 

Realizáciu bližšie predstavia architekti z kolektívu U / U Studio:

Najvýznamnejším prínosom nového športoviska pod mostom SNP je jeho samotné umiestnenie. Pôvodne nevyužitá plocha pod konštrukciou mosta prirodzene vytvára podmienky pre celoročné využitie priamo v centre mesta. 

V bezprostrednom kontakte so Sadom Janka Kráľa a výhľadmi na dominanty Bratislavy navrhujeme krytý celobetónový skatepark, ktorý sa s plochou 1350 m2 zaradí medzi najväčšie na Slovensku. 

Hmotové rozloženie skateparku nadväzuje na existujúce konštrukcie a linearitu mosta. Hlavným kompozičným princípom návrhu sú piliere mosta, ktoré prirodzene vymedzujú plochy s hlavnými prekážkami, funkčne rozdeľujú skatepark na dva segmenty a zároveň sa stávajú jeho súčasťou. Segment nadväzujúci na nové workout ihrisko je navrhovaný ako plocha so "street" prekážkami na olympijskej úrovni pre pokročilejších jazdcov. Druhý segment, ako aj priestor po bokoch skateparku je navrhovaný ako voľnejšia "plaza" s prekážkami vhodnými pre rôzne úrovne zručností jazdcov. 

Dominantou športoviska je priestranný betónový "bank" na konci skateparku, ktorý kopíruje pôvodný svah podopierajúci most. Samotné prekážky, ktoré materiálovo kombinujú betón, oceľ a obľúbenú hladkú žulu, sú navrhované pre všetky skupiny užívateľov kolieskových športov a BMX. Sú tvorené mixom tradičných aj neobvyklých prvkov, ako sú raily, bedne, rádiusy, banky, skoky, pyramída, hydrant…. 

Športovisko je vďaka žulovému obrubníku bezpečne oddelené od okolitých peších a cyklistických komunikácii a vďaka obnoveniu osvetlenia v pôvodných mostných nikách bude nový areál plný života aj po zotmení.

Axonometria
AxonometriaAutor: U / U Studio
Pôdorys
PôdorysAutor: U / U Studio
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo
Foto: Kubo Krížo

Pôvodný stav:

Foto: U / U Studio
Foto: U / U Studio

Podklady: U / U Studio
Fotografie:  Kubo Krížo a U / U Studio

Poloha diela

Martin Hrouda
Jiří Kotal
Lukáš Kalivoda
Jan Maleček
Nikola Žuchová
Andrea Nováková
Jakub Strejc
Jakub Karlík

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím